До уваги керівників суб’єктів господарювання! Реєстрація в Електронній системі охорони здоров’я
Опубліковано 13.03.2023 о 14:24Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Волинській області нагадує, що для налагодженої системної роботи, аптечні заклади,що здійснюють роздрібну торгівлю лікарськими засобами, як і всі установи сфери охорони здоровʼя, мають зареєструватися у Електронній системі охорони здоров’я (далі – ЕСОЗ). Дана вимога визначена постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2022 № 1055 «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)» та є обов’язковою.
З квітня 2023 р. пацієнти почнуть отримувати електронний рецепт (е-рецепт) для придбання рецептурних ліків за власні кошти. Виняток буде зроблено лише для мешканців окупованих територій та районів проведення бойових дій, перелік яких затверджено наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 р. № 309.
Е-рецепт поширюватиметься на всі рецептурні ліки, які зареєстровані в Україні та містяться в Державному реєстрі лікарських засобів.
Якщо аптечний заклад уже працює з електронним рецептом у межах програми реімбурсації «Доступні ліки» або відпускає антибіотики чи наркотичні (психотропні) ліки за е-рецептом, не потрібно жодної додаткової підготовки. Також немає потреби укладати додаткові договори з Національною службою здоров’я України.
Якщо ж до цього аптека не працювала з е-рецептом, необхідно:
- Обрати МІС (медична інформаційна система) та укласти з нею договір. Перелік підключених МІС можна знайти на сайті системи: gov.ua у розділі «Підключені до ЕСОЗ МІС»;
- Безпосередньо зареєструвати аптеку, її підрозділи та керівника в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). Для цього потрібна інформація про заклад, його ліцензію, активна поштова адреса та чинний КЕП керівника закладу. У разі якщо аптека здійснює відпуск наркотичних (психотропних) ліків, слід зареєструвати додаткову ліцензію «Господарська діяльність з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів»;
- Верифікація закладу. Якщо всі дані було внесено правильно, заклад буде успішно верифікований у ЕСОЗ. Якщо ні — аптека отримає рекомендації від МІС стосовно того, що потрібно зробити;
- Зареєструвати працівників аптеки в ЕСОЗ. Потрібно подбати про забезпечення персоналу КЕП для підтвердження дій в ЕСОЗ;
- Розмістити інформаційну наліпку «Відпускаємоліки за е-рецептом». Це необхідно зробити в зоні, помітній для відвідувачів закладу.
Ліцензіат, який провадить господарську діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, забезпечує в обов’язковому порядку внесення інформації щодо відпущених лікарських засобів до Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я у разі відпуску лікарських засобів за електронними рецептами у порядку, встановленому МОЗ.
До ліцензіатів, які провадять господарську діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами через аптеки та їх структурні підрозділи, місце провадження діяльності яких перебуває в межах територій територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), перелік яких затверджується наказом Мінреінтеграції такі вимоги не застосовуються на період дії воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування.
Таким чином фармацевти в обов’язковому порядку повинні вносити до ЕСОЗ інформацію щодо відпущених ліків.
Наголошуємо, що пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.09.2022 № 1055 «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів» встановлено, що суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, зобов’язані до 31.03.2023 р. привести свою діяльність у відповідність із вищезазначеними вимогами.