Підготовка та реагування на майбутні пандемії: Україна посилює глобальне співробітництво з міжнародними партнерами

Зміцнення спроможності медичних систем, зокрема підготовка та навчання медиків, посилення систем діагностики та профілактики інфекційних захворювань серед населення, інноваційний потенціал фармбізнесу у сфері розробки та виготовлення вакцин та діагностичних засобів на рівні кожної країни дозволить зміцнити стійкість світу перед викликами майбутніх пандемій. Такого висновку дійшли учасники другого Глобального біосаміту 2023, який щорічно проходить у Сеулі (Південна Корея). Цього року близько двохсот представників урядів, міжнародних організацій та наукової спільноти представили стратегії і політики своїх країн та надали пропозиції для розробки глобальної стратегії щодо зміцнення потенціалу з реагування на пандемії.

«Кожна країна зробила висновки щодо своїх систем охорони здоров’я і важливості міжнародної співпраці та обміну даними, технологіями й інноваціями під час пандемії COVID-19. Точно передбачити, де і коли почнеться наступна пандемія неможливо, але інтервал появи нових інфекцій стрімко скорочується. Наразі, за оцінками ВООЗ, основну загрозу становлять зоонози (хвороби, які передаються від тварин) та респіраторні інфекції (мутації та нові штами COVID-19 і грипу). Базовою стратегією в Україні та світі, яка постійно модернізується, є підхід за принципом “єдиного здоров'я”. Коли системи охорони здоровʼя сфокусовані та враховують ризики для людини, тварин і довкілля та починають розвиватися разом, регулярно обмінюються інформацією та реагують синхронно на загрози. В рамках глобальної співпраці набутий досвід під час пандемії COVID-19 має стати основою політики та стратегії підготовки і реагування в боротьбі з майбутніми пандеміями», – зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін під час Глобального біосаміту у Сеулі.

Зокрема, йдеться про запобігання загрозам на рівні збору та аналізу даних, профілактики і глобальної координації у питанні створення та забезпечення вакцинами, обміну стандартами лікування для ефективної боротьби з епідеміологічними загрозами (епідеміями, пандеміями, надзвичайними ситуаціями у системах охорони здоров’я). 

Завдяки глобальній співпраці для країн розширюються можливості виробництва та розробки вакцин на урядовому, корпоративному та міжнародному рівнях. Учасники саміту також обговорили шляхи розвитку регіональних хабів з виробництва та розробки вакцин. Це матиме вирішальне значення для затримки поширення нових інфекційних захворювань, і для підтримки їх впровадження необхідна консолідована міжнародна співпраця. Зокрема, терапевтичні засоби, такі як противірусні препарати та вакцини, здатні захищати від широкого спектру патогенів, а отже, мають потенціал застосовуватися з «нульового дня» спалаху, допоки не будуть доступні інші медичні контрзаходи. 

Додатково:

Саміт «Зміцнення потенціалу для реагування на пандемію», організований Міністерством охорони здоровʼя та соціального забезпечення Кореї та Всесвітньою організацією охорони здоровʼя, зібрав представників наукової та політичної спільнот, приватного сектору та міжнародних організацій для обговорення рішень щодо побудови систем готовності та реагування на пандемію. Під час заходу відбувся продуктивний обмін думками із зацікавленими сторонами з усієї глобальної архітектури безпеки у сфері охорони здоровʼя. 

У Глобальному біосаміті 2023 взяли участь міжнародні організації, які відіграли ключову роль у реагуванні на пандемію COVID-19 у сфері вакцин та біотехнологій (Азійський банк розвитку (ABR)), Коаліція з інновацій у сфері готовності до епідемій (CEPI), Міжнародний інститут вакцин (IVI), Фонд інноваційних нових діагностичних засобів (FIND) та Комісія з питань готовності та реагування на надзвичайні ситуації у сфері охорони здоровʼя (HERA), які виступають як партнерські організації та підтримують колективні дослідницькі зусилля, спрямовані на створення глобальної мережі клінічних випробувань. 

За планами ВООЗ, у 2024 році 194 країни-члени організації мають ухвалити Міжнародну угоду про запобігання пандемії та готовність до неї. У документі визначають цілі та принципи для боротьби з пандемією. Зокрема, обговорюється, що країни-члени будуть проводити моніторинг та обмінюватися даними, щоб вчасно виявити нову хворобу та розробити спільний план реагування. Підготовка та запобігання надзвичайним ситуаціям у сфері охорони здоров’я є одним із завдань ВООЗ.

За матеріалами офіційного сайту МОЗ України