Опубліковано Настанову PIC/S з класифікації невідповідностей GMP

З 1 січня 2019 року набула чинності Настанова з класифікації невідповідностей GMP (PI 040-1) Системи співробітництва фармацевтичних інспекцій (PIC/S), що була розроблена Робочою групою PIC/S з класифікації невідповідностей під головуванням Австралії (TGA).

Узгоджена класифікація порушень GMP має сприяти:
а) поліпшенню міжвідомчої узгодженості у звітах та полегшенню комунікації між інспекторатами;
б) гармонізації реакцій інспекторатів та управління порушеннями, що класифікуються як «критичні», «суттєві» та «інші»;
в) забезпеченню прозорості у визначенні порушень;
г) спрощенню глобального аналізу тенденцій у порушеннях на основі узгодженої звітності щодо невідповідностей вимогам GMP від різних інспекторатів.

Документ містить визначення типів порушень вимог Належної виробничої практики.

Критичне порушення ‒ порушення, яке спричиняє або веде до високої ймовірності виробництва продукту, який шкідливий для пацієнта людини або тварини, або такого, що може призвести до появи шкідливих залишків в харчовій продукції тваринного походження.
«Критичне» порушення також виникає, коли в рамках спостереження виявляється, що виробник займався шахрайством, викривленням або фальсифікацією продукції або даних.
«Критичне» порушення може складатися з кількох пов'язаних порушень, жодне з яких само по собі не може бути «критичним», проте разом вони можуть являти «критичне» порушення, або системну невідповідність, коли був виявлений ризик спричинення шкоди і він повинен бути пояснений і відзначений в силу вказаного.

Суттєве порушення ‒ порушення, що не являється критичним, але відповідає наступним ознакам:
- вироблявся або може вироблятися продукт, що не відповідає реєстраційному посвідченню, або досьє клінічних випробувань, специфікації продукту, вимогам фармакопеї або досьє;
- не забезпечено ефективне виконання необхідних заходів контролю GMP;
- відзначаються значні відхилення від умов дозволу на виробництво;
- відзначається незадовільне виконання процедур щодо випуску серій (у рамках GMP) або невиконання уповноваженою особою своїх обов'язків;
- складається з декількох «інших» пов'язаних порушень, жодне з яких само по собі не може бути «суттєвим», але разом можуть являти «суттєве» порушення або системну невідповідність, що повинна бути пояснена і відмічена в силу цього.

Інше порушення ‒ порушення, що не класифікується як «критичне» або «суттєве», але вказує на відступ від Належної виробничої практики (GMP).
Порушення може бути оцінене як «Інше», оскільки не існує достатньої інформації для класифікації його в якості «критичного» або «суттєвого».

Коментар ‒ разові незначні розбіжності, як правило, формально не вважаються порушеннями, але вони доводяться до відома виробника у вигляді коментарів.

Також в Настанові наведено приклади класифікації порушень. Наданий список є ілюстративним, допоміжним інструментом і не є вичерпним, або обов'язковим. Наведені приклади можуть використовуватись в якості швидкої довідки для класифікації порушень або можуть слугувати для перевірки класифікації, яка була проведена.

Критичні порушення

Суттєві порушення

З повним текстом Настанови можна ознайомитися за посиланням: https://www.picscheme.org/layout/document.php?id=1609