Увага! Важливо для використання в роботі!

            У зв’язку з чисельними зверненнями громадян до Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Чернігівській області щодо відпуску рецептурних лікарських засобів без рецепту лікаря інформуємо про законодавчі вимоги до відпуску рецептурних лікарських засобів. Так, згідно з п. 162 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)» (далі — Ліцензійні умови), відпуск рецептурних лікарських засобів здійснюється виключно за рецептом лікаря.

Водночас на період воєнного стану встановлено певні винятки. Згідно з пп. 3 п. 311 Ліцензійних умов на вказаний період:

Однак це не стосується лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини, комбінованих лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини чи прекурсори в кількості, що не перевищує їх гранично допустиму норму, отруйних та сильнодіючих лікарських засобів. Вони мають відпускатися за рецептом.

Згідно з п. 162 Ліцензійних умов у разі відпуску лікарських засобів за електронними рецептами ліцензіат забезпечує в обов’язковому порядку внесення інформації щодо відпущених лікарських засобів до Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Згідно з п. 5 Правил виписування рецептів на лікарські засоби і медичні вироби, затверджених наказом МОЗ України від 19.07.2005 р. № 360, рецепти виписуються для відпуску з аптечних закладів кінцевим споживачам на:

Електронні рецепти виписуються на всі рецептурні лікарські засоби та на лікарські засоби й медичні вироби, які підлягають реімбурсації.

Однак з 13 жовтня 2023 р. паперові рецепти можуть виписуватися на всі рецептурні лікарські засоби (крім наркотичних (психотропних) лікарських засобів) та медичні вироби, які придбаваються як за кошти пацієнта, так і ті, які підлягають реімбурсації, у встановлених законодавством випадках у зв’язку з введенням в Україні чи окремих її місцевостях воєнного/надзвичайного стану.

Згідно з п. 6 паперові рецепти можуть виписувати у разі виникнення технічного збою в роботі центральної бази даних ЕСОЗ, який унеможливлює виписування електронних рецептів.

Також п. 162 забороняється реалізація (відпуск) лікарських засобів (у тому числі з використанням інформаційно-комунікаційних систем дистанційним способом) та їх доставка малолітнім особам.

Якщо в особи, яка безпосередньо здійснює роздрібну торгівлю лікарськими засобами та/або доставку лікарських засобів кінцевому споживачу, виникли сумніви щодо досягнення 14-річного віку покупцем, який придбаває лікарські засоби, особа, яка безпосередньо здійснює роздрібну торгівлю лікарськими засобами та/або доставку лікарських засобів, повинна звернутися до такого покупця з вимогою пред’явити паспорт громадянина України або інший документ, що підтверджує його вік. У разі відмови покупця надати такий документ реалізація (відпуск) лікарських засобів цій особі забороняється.