Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Запорізькій області звертає увагу фармацевтичних працівників, що збереження та покращення здоров’я людей, надання кваліфікованої допомоги є головною метою фармацевтичної діяльності.
Безперервний професійний розвиток (БПР) працівників сфери охорони здоров’я - безперервний процес навчання та вдосконалення професійних компетентностей працівників сфери охорони здоров’я, що дає їм змогу підтримувати або підвищувати рівень професійної діяльності відповідно до потреб сфери охорони здоров’я.
Відповідно до вимог ПКМУ №725 від 14.07.2021 «Про затвердження Положення про систему безперервного професійного розвитку працівників сфери охорони здоров’я» з 1 січня 2024 року БПР мають проходити всі без винятку категорії фахівців у медичній та фармацевтичній сферах, а саме: працівники сфери охорони здоров’я, що працюють у закладах охорони здоров’я, закладах освіти та провадять діяльність за професіями, включеними до розділів «Керівники» (у разі наявності освіти у галузі знань 22 «Охорона здоров’я»), «Професіонали» та «Фахівці» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (випуск 78 «Охорона здоров’я»), затвердженого наказом МОЗ від 29.03.2002 № 117 та особи, які мають фахову передвищу або вищу медичну і фармацевтичну освіту та працюють у профспілкових організаціях і громадських об’єднаннях, що провадять діяльність у сфері охорони здоров’я, здійснюють безперервний професійний розвиток відповідно до цього Положення.
Проходження БПР не скасовується під час війни, на відміну від атестації медичних та фармацевтичних працівників, яка на період воєнного стану призупинена, як і присвоєння кваліфікаційних категорій — термін дії відповідних посвідчень автоматично подовжується на період воєнного стану та протягом трьох місяців з дня його припинення або скасування (наказом МОЗ від 31.08.2023 р. № 1555 внесено зміни до Наказу МОЗ України від 12.12.2006 № 818 «Про вдосконалення атестації провізорів та фармацевтів»).
Безперервний професійний розвиток врегульовується такими нормативно-правовими документами:
- Постанова КМУ від 14.07.2021 №725 «Про затвердження Положення про систему безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників»;
- Наказ МОЗ від 23.11.2007 № 742 «Про атестацію молодших спеціалістів з медичною освітою»;
- Наказ МОЗ від 10.11.2022 № 2016 «Про подальше удосконалення системи післядипломної освіти та безперервного професійного розвитку фахівців з фаховою передвищою, початковим рівнем (короткий цикл) та першим (бакалаврським) рівнем вищої медичної і фармацевтичної освіти та магістрів з медсестринства».
Перелік заходів БПР визначає Постанова КМУ № 725, але кожен медичний чи фармацевтичний працівник обирає їх самостійно. Бали БПР можна набрати за здобуття кількох видів освіти: формальної, неформальної та інформальної: формальна освіта передбачає здобуття освітньо-наукового та наукового рівнів вищої освіти галузі знань «Охорона здоров’я»; неформальна освіта включає: цикли тематичного удосконалення (ТУ), медичне стажування, електронні навчальні курси, стимуляційні тренінги чи тренінги з опановування практичними навичками, майстер-класи, фахові (тематичні) школи, конференції, конгреси, з’їзди, симпозіуми, тематичне навчання тощо. Головна умова – щоб вони були внесені в Перелік заходів БПР; інформальна освіта (самоосвіта), публікації статей або оглядів у журналах, робота в «групах рівних» (новий формат БПР).
Критерії та кількість нарахування балів БПР для фармацевтів ще не затверджені, але бали БПР набирати необхідно, навчатися потрібно!
Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Запорізькій області наголошує, що нові фундаментальні знання у фармації змінюють концепції і методи, так що професії фармацевта доводиться вчитися все життя. Роль безперервного професійного розвитку фармацевта в наданні якісної кваліфікованої фармацевтичної допомоги населенню стає все більш вагомою і необхідною. Якщо фармацевт не здатен до систематичного навчання впродовж професійної діяльності, він швидко втрачає необхідний рівень компетентності і не може задовольнити потреби клієнтів аптеки та вимоги роботодавців.
Отримати інформацію, щодо проходження курсів підвищення кваліфікації в Навчально-науковому інституті післядипломної освіти Запорізького державного медико-фармацевтичного університета можна за посиланням https://zsmu.edu.ua/p_85.html або https://www.facebook.com/fpe.zsmu/?fref=ts
Заступник директора з питань підвищення кваліфікації та безперервного професійного розвитку - Чемерис Юлія Олександрівна, к.мед.н., асистент кафедри медицини катастроф, військової медицини та нейрохірургії - https://mphu.edu.ua/p_1733.html
- цикли підвищення кваліфікації тел. (061) 233-27-15, моб.тел. +38(098)-473-59-58; E-mail: dekanat@gmail.com
- заходи БПР працівників сфери охорони здоров'я тел. 236-12-75, моб.тел. +38(068)-247-06-35 E-mail: zsmubpr@gmail.com
Матеріал підготовано секретарем атестаційної комісії при Державній службі з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Запорізькій області
Манчук Іриною Іванівною, (061) 289-00-33