Реалізація Меморандуму про співпрацю, партнерство та взаєморозуміння

В рамках реалізації МЕМОРАНДУМА ПРО СПІВПРАЦЮ з громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області (далі – Служба) протягом серпня 2024 року здійснила наступні моніторинги ступеня доступності для маломобільних груп населення до приміщень аптечних закладів, які здійснюють свою діяльність у Дніпропетровській області.
Моніторинг здійснювала робоча група, до складу якої увійшли головний спеціаліст відділу державного контролю у сфері обігу лікарських засобів, медичної продукції та обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів Василь БАЧИНСЬКИЙ, головний спеціаліст відділу державного контролю у сфері обігу лікарських засобів, медичної продукції та обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів Дені БАЙСАГУРОВ, Голова Ради ГО «ЦЕНТР СОЦІАЛЬНОЇ АДАПТАЦІЇ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ «ОКЕАН ДОБРА» Ольга ВОЛКОВА та член Ради ГО «ЦЕНТР СОЦІАЛЬНОЇ АДАПТАЦІЇ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ «ОКЕАН ДОБРА» Олександр СУПРУН (особа з інвалідністю, яка переміщується на колісному кріслі).
В ході заходу було обстежено 8 аптечних закладів 8 суб’єктів господарювання.
За результатом, до жодного з аптечних закладів у Олександра не було можливості потрапити без перешкод чи зауважень, тобто він не зміг самостійно дістатися до приміщення аптеки.
Були виявлені недоліки:
- ганок висотою в 1,2,3 і навіть 8 сходинок, не облаштований пандусом чи іншим розумним пристосуванням для забезпечення доступності закладу для осіб з інвалідністю чи інших маломобільних груп населення;
- наявний вхідний тамбур – не забезпечує вільний розворот особи з інвалідністю на колісному кріслі;
- наявні кнопки виклику персоналу не працюють;
- у всіх закладах на фасаді відсутній дублюючий напис шрифтом Брайля режимної таблички аптечного закладу, тощо.
Також зазначаємо про часткову відсутність доступності для осіб з вадами слуху та зору.
Служба не одноразово звертає увагу керівників суб’єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, що відповідно до вимог абзацу 5 п. 165 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), затверджених постановою КМУ від 30 листопада 2016 р. № 929 (далі — Ліцензійні умови) ліцензіат, який провадить діяльність з роздрібної торгівлі препаратами, має забезпечити створення необхідних умов для вільного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до приміщень.
Створення необхідних умов має відбуватися відповідно до Державних будівельних норм (далі — ДБН), правил і стандартів. Підставою для висновку щодо наявної доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до приміщень аптечних закладів відповідно до ДБН може слугувати документальне підтвердження фахівця з питань технічного обстеження будівель та споруд (експерта), який має відповідний кваліфікаційний сертифікат.
Отже, аптеки та їх структурні підрозділи повинні відповідати нормам ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення», затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.11.2018 р. № 327 (зі зміною № 1, що набула чинності 01.09.2022 р.), та ДБН В.2.2-10:2022 «Заклади охорони здоров’я. Основні положення», затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 26.12.2022 р. № 278 (набули чинності 01.03.2023 р.), зокрема у частині створення необхідних умов для доступу до приміщень аптечних закладів всіх осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
Також нагадуємо, що відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (Документ 875-XII, чинний, поточна редакція — Редакція від 01.01.2024), цитуємо: «Стаття 27. Планування і забудова населених пунктів, формування мікрорайонів, проектування, будівництво і реконструкція об’єктів фізичного оточення без пристосування для використання особами з інвалідністю не допускаються. Зазначена діяльність здійснюється з урахуванням думки громадських об’єднань осіб з інвалідністю.
У разі якщо діючі об’єкти неможливо повністю пристосувати для потреб осіб з інвалідністю, за погодженням з громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю здійснюється їх розумне пристосування з урахуванням універсального дизайну.
Фінансування зазначених заходів здійснюється за рахунок власників (балансоутримувачів) об’єктів або орендарів згідно із договором оренди».
Служба в черговий раз наголошує на необхідності дотримання вимог законодавства України під час провадження діяльності з роздрібної торгівлі ліками. Зокрема, ліцензіат зобов’язаний виконувати вимоги Ліцензійних умов, а здобувач ліцензії для її отримання — відповідати Ліцензійним умовам.