Санітарно-гігієнічні вимоги до приміщень та устаткування лабораторії

Приміщення лабораторії підлягають вологому прибиранню з застосуванням миючих  засобів. Сухе прибирання категорично заборонене. Підлога протирається вологою ганчіркою не рідше 1-го разу на протязі робочого дня, а двері не рідше 1-го разу на тиждень з застосуванням миючих засобів. Стеля і стіни 1 раз на місяць очищаються від павутиння і пилу.

Віконне скло, рами і простір між ними миються гарячою водою з милом або мийними засобами не рідше 1-го разу на місяць. Причому зовні вікна миються тільки в теплу пору року.

Устаткування лабораторних приміщень підлягає прибиранню кожного дня, шафи для зберігання реактивів, стелажі для зберігання архівних зразків прибираються в міру необхідності, але не рідше 1-го разу на тиждень.

У разі необхідності прибирання приміщень і устаткування проводиться частіше.

Інвентар для прибирання маркується і використовується суворо за призначенням ("підлога", "устаткування", "двері і вікна"). Зберігання інвентаря здійснюється в спеціально визначеному місці.

Салфетки та ганчірки, що призначені для прибирання, зберігаються чистими і сухими в спеціально визначених місцях.

Санітарна година в лабораторії проводиться 1 раз на тиждень, санітарний день – 1 раз на місяць. Окрім ретельного прибирання в санітарні дні проводиться дрібний поточний ремонт, дезінсекційні та дератизаційні заходи.

Вимоги до особистої гігієни персоналу лабораторії

Персонал лабораторії повинен дотримуватись таких правил:

Технологічний одяг і взуття видається працівниками лабораторії у відповідності з діючими нормами. Заміна технологічного одягу проводиться не рідше 2-х разів на тиждень, а при необхідності і частіше. Для цього кожен працівник лабораторії повинен бути забезпечений не менше ніж двома комплектами технологічного одягу.

Працівникам лабораторії, що зайняті лабораторними аналізами перед початком роботи видаються чисті рушники для особистого використання.

Працюючи в лабораторії, її співробітники повинні дотримуватись діючих правил техніки безпеки і виробничої санітарії.

Матеріал підготувала Марія Ткач