Які кваліфікаційні вимоги висуваються до працівників аптек?

Сучасні вимоги до кваліфікації працівників аптечних закладів в Україні визначаються низкою нормативних актів та регуляторних документів, спрямованих на забезпечення професійної компетентності фахівців фармацевтичного сектору. Вони детально регламентують необхідний рівень освіти та кваліфікації для фармацевтів, асистентів фармацевтів, а також для завідувачів аптек і їхніх заступників. Такі вимоги включають не лише наявність профільної освіти, але й додаткові сертифікати для спеціалістів з вищою освітою, а також обов’язкову перепідготовку для тих, хто не працював за фахом понад 5 років.

Наразі вимоги до працівників аптечних закладів передбачені:

Відповідно до п. 181 Ліцензійних умов у осіб, які безпосередньо здійснюють виробництво (виготовлення) препаратів в умовах аптеки, роздрібну торгівлю лікарськими засобами, має бути документ про вищу освіту не нижче початкового рівня (короткого циклу) вищої освіти за спеціальністю «Фармація, промислова фармація».

При цьому фахівцям з вищою освітою 2-го (магістерського) рівня за спеціальністю «Фармація, промислова фармація» потрібно мати ще й сертифікат провізора-спеціаліста, виданий закладом післядипломної освіти, або посвідчення про присвоєння (підтвердження) відповідної кваліфікаційної категорії.

Безпосередньо відпуск препаратів можуть здійснювати фармацевти, асистенти фармацевтів, що мають відповідну освіту за спеціальністю «Фармація, промислова фармація» з дотриманням вимог законодавства.

Згідно з п. 183 Ліцензійних умов, якщо спеціалісти не працюють понад 5 років із зазначеної дати у дипломі, сертифікаті (посвідченні) за спеціальністю, то вони допускаються до провадження діяльності з виробництва (виготовлення) лікарських засобів в умовах аптеки, роздрібної торгівлі лікарськими засобами тільки після проходження перепідготовки.

Посади завідувачів аптеки, їх заступників допускається заміщувати особами, що мають документ про вищу освіту не нижче 2-го (магістерського) рівня за спеціальністю «Фармація, промислова фармація» та сертифікат провізора-спеціаліста за спеціалізацією «Організація та управління фармацією» або атестовані за цією спеціалізацією з присвоєнням (підтвердженням) відповідної категорії та стажем роботи за фахом не менше 2 років.

Однак для аптек, розташованих у селах, селищах та селищах міського типу, вищезгадані посади можуть обіймати особи, які мають документ про вищу освіту не нижче початкового рівня (короткого циклу) вищої освіти за спеціальністю «Фармація, промислова фармація», та які не мають стажу роботи за цією спеціальністю.

Також посади завідувачів аптечних пунктів можуть заміщувати особи, що мають документ про вищу освіту не нижче початкового рівня (короткого циклу) вищої освіти за спеціальністю «Фармація, промислова фармація» та без стажу роботи за цією спеціальністю.

Не допускається обіймання посади завідувача аптечного закладу за сумісництвом.

Детальніше про вимоги та знання, якими мають володіти особи, що претендують на посади фармацевтів, асистента фармацевта, завідувача аптеки та його заступників, затверджені в Довіднику кваліфікаційних характеристик. Зокрема, зазначається, що фармацевту потрібно знати:

Зі свого боку, завідувач аптеки має знати:

Пресслужба «Щотижневика АПТЕКА»