Забезпечення умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин: основні зміни в управлінні вакцинами за наказом МОЗ №595

Йдеться про зміни підходів до отримання та розвезення, зберігання та перерозподілу вакцин з дотриманням умов «холодового ланцюга» в регіонах, які на рівні областей забезпечують центри контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) та медзаклади, які надають послуги з імунопрофілактики. Зміни передбачені положенням про зберігання, транспортування та порядок поводження з вакцинами та імунобіологічними препаратами відповідно до оновлених наказів. 

Раніше порядок забезпечення умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин регламентував наказ МОЗ № 595. Наприкінці 2024 року, порядок був оновлений: зміни відображені в нових редакціях наказу від 2 жовтня 2024 року № 1682 та від 24 жовтня 2024 року № 179. Зокрема, йдеться про оптимізацію маршрутів доставлення препаратів у межах області та спрощену процедуру перерозподілу вакцин між медзакладами. Це дозволить забезпечити наявність препаратів у всіх медзакладах області з урахуванням актуальної потреби населення та перерозподіляти вакцини швидше. 

Які основні зміни були внесені до наказу № 595 і як вони вплинуть на надавачів послуг з імунізації та інших суб’єктів вакцинального процесу?

Зміни охоплюють кілька ключових аспектів. Передусім, це структурне оновлення системи холодового ланцюга. Зокрема, відтепер чітко визначено учасників системи холодового ланцюга та їхні обов’язки:

! Важливим аспектом, який нормативно врегульовано, є заборона використовувати побутові холодильники для зберігання імунобіологічних препаратів. Для зберігання імунобіологічних препаратів дозволено використовувати лише спеціалізоване холодильне обладнання. У побутових холодильниках дозволяється зберігати лише холодоелементи.

Наказом визначені посилені вимоги до термоконтейнерів і термосумок. Так, термоконтейнери та термосумки повинні забезпечувати підтримання температури від +2 °C до +8 °C протягом:

Для термоконтейнерів об’ємом понад 10 літрів необхідно забезпечити ті ж показники температурної стабільності, навіть за екстремальних умов.

! Мінімальний час підтримання температури повинен бути підтверджений результатами валідації, виконаної сертифікованими спеціалістами, а також зазначеннями виробника. У документації має бути чітко описана кількість та розташування холодоелементів для забезпечення температурного режиму.

Також оновлено процедуру зберігання та обліку імунобіологічних препаратів: 

Додатково заклади зобов’язані щомісяця надавати звіти щодо дотримання умов зберігання та транспортування, а також оперативно повідомляти про будь-які порушення температурного режиму.

! В наказі також визначені операційні процедури для всіх рівнів системи холодового ланцюга, які повинні бути затверджені на рівні керівництва кожного закладу та регулярно переглядатися для забезпечення відповідності актуальним вимогам. До них належать: 

Як зміни до наказів вплинуть на процес управління вакцинами?

 

За матеріалами офіційного сайту МОЗ України https://moz.gov.ua/uk/zabezpechennya-umov-zberigannya-transportuvannya-prijmannya-ta-obliku-vakcin-osnovni-zmini-v-upravlinni-vakcinami-za-nakazom-moz-595