Підсумки діяльності Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Сумській області у 2024 році

1. Основні завдання Служби

Відповідно до Положення про Державну службу з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Сумській області (далі – Служба) завданням Служби є реалізація повноважень Держлікслужби на території Сумської області.

Основні напрямки роботи Служби:

  1. Здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства щодо забезпечення якості та безпеки лікарських засобів.
  2. Здійснення державного ринкового нагляду за дотриманням вимог технічних регламентів щодо медичних виробів.
  3. Здійснення контролю за дотриманням суб'єктами господарювання вимог Ліцензійних умов з оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами.

Планові перевірки згідно Річного плану Держлікслужби на 2024 рік не проводились у зв’язку з введенням в Україні воєнного стану з 24 лютого 2022 року.

2. Здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства щодо забезпечення якості та безпеки лікарських засобів на всіх етапах обігу

За звітний період проведено:

- дві позапланові перевірки за зверненнями;

 - чотири сумісних перевірки за зверненням правоохоронних органів.  

Відповідно до Порядку здійснення державного контролю якості лікарських засобів, що ввозяться в Україну, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2005 р. № 902 у 2024 році Службою здійснена обробка 12 звітів суб’єктів по ввезеним субстанціям і продукції «in bulk» та контроль заходів, вжитих суб’єктом господарювання з виявленням неякісних субстанцій та продукції «in bulk». Надано: одне Розпорядження про встановлення заборони реалізації, торгівлі, використання лікарського засобу (субстанції) та направлене до Держлікслужби, одне Термінове повідомлення про виявлення неякісних, фальсифікованих чи незареєстрованих лікарських засобів (субстанцій).

Службою налагоджено оперативний зв’язок з уповноваженими особами закладів охорони здоров’я. Оновлено перелік уповноважених осіб аптечних та лікувально–профілактичних закладів та електронних адрес. Розпорядження Держлікслужби України невідкладно направлялись на їх електронні адреси.

Систематично опрацьовувались повідомлення, що надходять від суб’єктів господарювання стосовно неякісних, фальсифікованих та незареєстрованих лікарських засобів. У 2024 році уповноваженими особами надано 49 повідомлень про виявлені неякісні лікарські засоби, які заборонені до реалізації згідно Розпоряджень Держлікслужби. На підставі цих повідомлень у 2024 році в області вилучено з обігу неякісних лікарських засобів на суму 659345,93 грн (2984 уп.) з них: вміщено в карантин на суму 457744,91грн (2114 уп.), повернуто постачальнику на суму 201601,02 (870,80 уп.).

За звітний період накладено одне адміністративне стягнення у вигляді штрафу на підставі ст. 42-4 КУпАП.

Протягом року здійснювався контроль за виконанням правил утилізації та знищення неякісних лікарських засобів. Суб’єкти господарювання систематично  надавали звіти про утилізацію та знищення лікарських засобів, відповідна інформація направлялась до Держлікслужби.

3. Здійснення державного ринкового нагляду за дотриманням вимог технічних регламентів щодо медичних виробів

За звітний період проведено три позапланові та вісім планових перевірок характеристик продукції. Службою прийнято 4 рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів – обмеження надання продукції на ринку шляхом приведення продукції у відповідність до встановлених вимог. За результатами аналізу повідомлень суб’єктів господарювання про виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів прийнято 4 рішення про скасування рішення. За звітний період перевірено 409 партій 49 видів продукції.

4. Ліцензування господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами

Станом на кінець 2024 року кількість ліцензіатів у сфері господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами за відповідними видами господарської діяльності становить:

- виробництво (промислове) лікарських засобів – 8 (місць провадження діяльності – 8);

- виробництво (виготовлення) лікарських засобів в умовах аптеки – 1 (місць провадження діяльності – 1);

- оптова торгівля лікарськими засобами – 10 (місць провадження діяльності – 10);

- роздрібна торгівля лікарськими засобами – 132 (місць провадження діяльності – 489 , з них: 426– аптеки; 63– аптечні пункти).

Протягом 2024 року за заявою ліцензіата анульовано 13 ліцензій на роздрібну торгівлю лікарськими засобами, що становить 38 місць провадження діяльності.

5. Контроль за дотриманням вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами

За період з 01.01.2024 по 31.12.2024 від Держлікслужби було отримано 43 доручення на проведення перевірок наявності матеріально-технічної бази, кваліфікованого персоналу, необхідних для провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами. Забезпечено 100% їх виконання.

6. Комунікаційна активність, міжгалузева співпраця та робота з громадськістю

Протягом 2024 року робота Служби регулярно висвітлювалась на сторінці територіального органу на сайті Держлікслужби та соціальній мережі Facebook.

Здійснювався моніторинг інформації у місцевих ЗМІ, інтернет-ресурсах щодо діяльності Служби, Держлікслужби та вітчизняної фармацевтичної галузі загалом. Відповідна інформація розміщувалась на сайті територіального органу Держлікслужби (29 повідомлень) та в соціальній мережі Facebook (233 повідомлення).

Здійснювалось донесення інформації (в межах повноважень): на Українському Радіо Суми, публікація на Сумському інформаційному порталі – MISTOSUMY.com та інформаційному випуску для прикордоння «Спільнопілля».

Протягом звітного періоду відбувалось налагодження, розвиток та підтримка комунікаційних зв’язків, розвиток співпраці з місцевою фармацевтичною та медичною спільнотою, науково-освітніми закладами (співпраця з управлінням охорони здоров’я Сумської державної адміністрації, КЗ СОР «Шосткинський фаховий медичний коледж») та іншими органами влади, місцевого самоврядування (Сумською обласною державною адміністрацією, Головним управлінням ДПС у Сумській області, Сумською митницею, Головним управління Держпродспоживслужби в Сумській області, Управлінням боротьби з наркозлочинністю ГУНП в Сумській області, ГО «ЛІПОЗІНВАРС» - ЛІГА ПЕНСІОНЕРІВ, ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ ТА ВЕТЕРАНІВ – АДАПТАЦІЙНО - РЕАБІЛІТАЦІЙНИЙ СОЮЗ, ГО «Асоціація регіональних засобів масової інформації Сумщини»).

Підписано 6 меморандумів про співпрацю: Головне управління Держпродспоживслужби в Сумській області, КЗ СОР «Шосткинський фаховий медичний коледж», Управління охорони здоров’я Сумської обласної державної адміністрації, ГО «ЛІПОЗІНВАРС» - ЛІГА ПЕНСІОНЕРІВ, ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ ТА ВЕТЕРАНІВ – АДАПТАЦІЙНО - РЕАБІЛІТАЦІЙНИЙ СОЮЗ, ГО «Асоціація регіональних засобів масової інформації Сумщини», Управління боротьби з наркозлочинністю ГУНП у Сумській області.

Оновлено склад постійно діючої групи з відстеження шляхів розповсюдження фальсифікованих лікарських засобів, субстанцій, ввезених на територію Сумської області, руху використаного та списаного технологічного обладнання, що може бути застосоване для виробництва фальсифікованих лікарських засобів, до складу якої входять представники Служби, ГУ ДПС у Сумській області, Управління боротьби з наркозлочинністю ГУНП у Сумській області та Сумської митниці (проведено 2 засідання). Для представників Сумської митниці Державної митної служби України організовано проведення роз’яснювально-методичної роботи на тему «Здійснення державного нагляду та контролю у сфері обігу медичних виробів» та розроблені відповідні методичні матеріали, які надані представникам Сумської митниці (матеріали погоджені Держлікслужбою).

Спільно з керівництвом ГО «ЛІПОЗІНВАРС» - ЛІГА ПЕНСІОНЕРІВ, ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ ТА ВЕТЕРАНІВ – АДАПТАЦІЙНО - РЕАБІЛІТАЦІЙНИЙ СОЮЗ проведено моніторингові заходи щодо створення необхідних умов для вільного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних  груп населення до приміщень аптек в м. Суми відповідно до державних будівельних норм і стандартів. Під час здійснення моніторингу проводилась інформаційно-роз’яснювальна робота щодо забезпечення вказаних умов, відпуску лікарських засобів та з інших питань.

Фахівцями Служби проведені навчання для:

- представників Сумської митниці Державної митної служби України організовано проведення роз’яснювально-методичної роботи на тему: «Здійснення державного нагляду та контролю у сфері обігу медичних виробів» та розроблено відповідні методичні матеріали, які надані представникам Сумської митниці;

- уповноважених осіб підприємств, що ввозить активні фармацевтичні інгредієнти (субстанції) та продукцію «in bulk» щодо порядку ввезення та звітності вказаної продукції;

- здобувачів освіти за спеціальністю «фармація» КЗ СОР «Шосткинський фаховий медичний коледж» на тему: «Система державного контролю якості лікарських засобів в Україні»;

- уповноважених осіб аптечних закладів на теми: «Дотримання правил відпуску та зберігання лікарських засобів», «Виконання наказу МОЗ України від 29.09.2014 № 667 «Про затвердження порядку контролю якості лікарських засобів під час оптової та роздрібної торгівлі», «Здійснення державного нагляду та контролю у сфері обігу медичних виробів»;

- уповноважених осіб лікувально профілактичних закладів на тему: «Обов’язки уповноваженої особи в лікувально- профілактичному закладі».

Всі державні службовці виконали індивідуальну програму професійного розвитку державного службовця, який займає посаду державної служби категорії “Б” або “В”, на 2024 рік та набрали необхідну кількість балів ЄКТС.