Доступні ліки–2025: набули чинності нові переліки лікарських засобів та медичних виробів, які реімбурсуються
💊 31 березня набув чинності наказ Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України від 13.03.2025 р. № 440, яким затверджено Перелік лікарських засобів та Перелік медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 26 лютого 2025 р.
При цьому, втратив чинність наказ Міністерства охорони здоров’я України від 04.09.2024 № 1537 «Про затвердження Переліків лікарських засобів і медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 23 серпня 2024 року». Разом з тим, наказ Міністерства охорони здоров’я України від 25.12.2024 № 2148 «Про затвердження Переліку лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 23 грудня 2024 року» залишається чинним.
Перелік лікарських засобів станом на 26 лютого 2025 року містить:
• 502 позиції лікарських засобів (на 30 позицій більше, ніж у попередньому переліку ліків);
• 61 позицію інсулінів (на 2 позиції менше, ніж у попередньому переліку ліків);
• 11 позицій комбінованих препаратів (на 2 позиції більше, ніж у попередньому переліку ліків).
Перелік медичних виробів складається із 42 позицій, що на 3 позиції менше, ніж у попередньому переліку медичних виробів.
Звертаємо увагу, що реалізація лікарських засобів та медичних виробів, які підлягають реімбурсації та закуплені до дати затвердження МОЗ оновлених переліку лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, та переліку медичних виробів, які підлягають реімбурсації, здійснюється за цінами та у порядку, що застосовувалися до дати затвердження МОЗ зазначених переліків, протягом 30 календарних днів з дати початку їх дії.
Звертаєм увагу , Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Також наявність препарату у програмі залежить від рішення про його участь від виробника — він має подати заявку для включення свого препарату до Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації.
Реєстр ліків є у вільному доступі на сайті НСЗУ та містить, зокрема, інформацію про тип відшкодування (безоплатно або з доплатою із зазначенням розміру доплати).
Існує міф, що у програмі «Доступні ліки» беруть лише найдешевші препарати вітчизняних виробників. Це не правда. Всі лікарські засоби, які беруть участь в програмі зареєстровані в Україні та пройшли необхідні процедури експертизи перед їх державною реєстрацією. В Реєстрі містяться препарати, як і вітчизняного, так і іноземного виробництва. Нагадуємо, що участь в програмі з боку фармацевтичних виробників є добровільною. Виробник самостійно подає заяву до Національної служби здоров’я України для включення лікарського засобу власного виробництва до Реєстру реімбурсації.