Минулого тижня Держлікслужба представила результати перевірок за перший квартал 2025 року. Серед виявлених порушень — відсутність укомплектованого штату аптечного закладу працівниками, які мають фармацевтичну освіту та кваліфікацію. Оскільки лікарські засоби мають відпускатися через аптечні заклади лише фахівцем, що має фармацевтичну освіту, такі порушення становлять ризик для безпеки пацієнтів. Крім цього, аптечні заклади зобов’язані вносити в Електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ) інформацію щодо відпущених лікарських засобів за електронними рецептами. Відповідно, Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко доручив Державній службі України з лікарських засобів та контролю за наркотиками провести системний аналіз аптечних закладів щодо забезпеченості кваліфікованими фармацевтичними працівниками та надати пропозиції щодо ефективного запуску і функціонування реєстру фармацевтів.
На виконання доручення фахівці МОЗ та Держлікслужби презентували алгоритм подальших дій. Зокрема, зважаючи на те, що відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) аптечні заклади зобов’язані реєструватися в ЕСОЗ, в даній системі зафіксовано широкий спектр даних про їх діяльність. Ці дані дозволяють сформувати перелік аптечних закладів, в яких відсутні працівники із підтвердженою фармацевтичною освітою. Такі заклади підлягатимуть перевірці з боку Держлікслужби на предмет дотримання Ліцензійних умов.
Єдина Електронна система охорони здоров’я дозволяє ідентифікувати працівників аптечних закладів за посадами, освітою, досвідом та іншими критеріями. Це дає змогу створити прозору модель забезпечення аптечних закладів фахівцями, а надалі — інтегрувати цю інформацію до майбутнього реєстру людських ресурсів у системі охорони здоров’я, в якому також будуть і дані про зареєстрованих фармацевтичних працівників.
Вимоги щодо забезпечення роботи аптечних закладів із ЕСОЗ та внесення необхідної інформації до системи прописані в Ліцензійних умовах та діють з 2022 року.
Це питання набуває ще більшого значення в контексті запланованих змін у програмі «Доступні ліки». З липня 2025 року всі аптеки в Україні будуть зобов’язані приєднатися до цієї програми. Це дозволить пацієнтам отримувати препарати безоплатно або з доплатою в будь-якій аптеці. Раніше в обовʼязковому порядку до програми були приєднані лише аптеки, розміщені в лікарнях. Нещодавно Уряд ухвалив рішення про розширення програми реімбурсації «Доступні ліки». Вже з серпня 2025 року до неї увійдуть нові лікарські засоби для лікування пацієнтів із серцево-судинними та цереброваскулярними захворюваннями. З жовтня 2025 року до програми також будуть включені лікарські засоби, які застосовуються для гормональної терапії у пацієнтів з раком молочної залози. На сьогодні до переліку «Доступних ліків» входить понад 600 лікарських засобів та медичних виробів.