Відбулося засідання Фармакопейної Конвенції США (USP)

На початку травня 2025 року у США відбулося засідання Фармакопейної Конвенції США (United States Pharmacopeial Convention – USP), що проходить кожні п’ять років і об’єднує понад 500 організацій-членів.

У заході взяли участь представники регуляторних органів, фармацевтичної індустрії, торговельних асоціацій, наукової спільноти та лікарі з усього світу. Україну представили Держлікслужба та ДП «Український науковий фармакопейний центр якості лікарських засобів».

Програма охопила широкий спектр тем: дефіцит ліків, домішки, біопрепарати, цифрові інновації, посилення регулювання та міжгалузевої співпраці у сфері якості лікарських засобів.

Відкриваючи засідання, Президент USP Dennis E. Doherty наголосив на важливості впровадження сучасних стандартів, яким довіряють як виробники, так і регулятори. Президент підкреслив, що створення готових стандартів дозволяє зменшити ризики впровадження інновацій у системі забезпечення якості.

Голова Держлікслужби Роман Ісаєнко на засіданні Фармакопейної Конвенції США розповів учасникам про забезпечення стандартів якості та безпеки лікарських засобів, враховуючи виклики, з якими країна зіткнулася в останні роки, зокрема дії регулятора від початку повномасштабного вторгнення до повноцінних заходів контролю – таких як лабораторний контроль, поновлення планових перевірок та заходів ринкового нагляду. Також він зазначив, що гармонізація регуляторних стандартів забезпечує ефективну взаємодію з глобальною екосистемою охорони здоров’я та сприяє обміну передовими практиками.

Під час засідання Європейське регіональне відділення презентувало стратегічну Дорожню карту, що визначає напрями гармонізації резолюцій Фармакопеї США (USP) на 2025–2030 роки відповідно до ключових пріоритетів Європейської фармації.

Запропоновані резолюції на 2025–2030 роки:

  1. Підвищення доступності найбільш вживаних у світі лікарських засобів.
  2. Розширення доступу до біологічних препаратів гарантованої якості.
  3. Зміцнення стійкості глобального ланцюга постачання фармацевтичної продукції.
  4. Підвищення якості завдяки цифровим технологіям.
  5. Сприяння екологічній сталості протягом усього життєвого циклу лікарських засобів.
  6. Розв’язання поширених проблем з якістю лікарських засобів, дієтичних добавок і харчових продуктів.
  7. Посилення регуляторних систем у глобальному масштабі.

Ці резолюції відображають спільне прагнення до зміцнення глобального громадського здоров’я шляхом покращення доступності, якості та стійкості постачання лікарських засобів. Особливу увагу приділено синергії між європейськими та американськими ініціативами з акцентом на ефективну співпрацю для вирішення спільних викликів. Усі сім резолюцій були одноголосно підтримані.

Зустрічі Конвенції USP – це унікальна платформа для міжгалузевого діалогу щодо безпеки, стабільності виробництва і постачання ліків, впровадження інновацій та боротьби з дефіцитом ліків.