Рекомендації щодо дій фармацевтичних працівників в умовах недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань, спричинених коронавірусом COVID-19, виявленим у місті Ухань (провінція Хубей, Китай)»

Наказ МОЗ України від 24.02.2020 № 518 "Про затвердження Рекомендацій щодо дій фармацевтичних працівників в умовах недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань, спричинених коронавірусом  COVID-19..."

 

МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

НАКАЗ

24.02.2020 м. Київ № 518

 

Про затвердження Рекомендацій щодо дій фармацевтичних працівників в умовах недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань, спричинених коронавірусом  COVID-19, виявленим у місті Ухань (провінція Хубей, Китай)

 

Відповідно до статей 6, 11 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», підпункту 1 пункту 3, пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров’я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90), наказу Міністерства охорони здоров'я України від 24 січня 2020 року № 185 «Про заходи щодо недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань спричинених новим коронавірусом, виявленим у місті Ухань (провінція Хубей, Китай)», згідно з офіційними рекомендаціями Міжнародної фармацевтичної федерації, Всесвітньої організації охорони здоров'я та з метою недопущення занесення й поширення на території України випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом COVID-19, виявленим у місті Ухань (провінція Хубей, Китай),

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Рекомендації щодо дій фармацевтичних працівників в умовах недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом COVID-19, виявленим у місті Ухань (провінція Хубей, Китай), що додаються.

2. Фармацевтичному директорату (Комаріда О.) забезпечити оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства охорони здоров'я України.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра В. Ляшка.

 

Перший заступник Міністра                                                                                                                        Андрій СЕМИВОЛОС

 

 

 

Додаток 2

Додаток 3

Додаток 4

РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо дій фармацевтичних працівників в умовах недопущення занесення і поширення на території України випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом COVID-19, виявленим у місті Ухань (провінція Хубей, Китай), що додаються.

 

  1. У цих Рекомендаціях термін коронавірус COVID-19 вживається в такому значенні: за інформацією Всесвітньої організації охорони здоров'я (далі – ВООЗ) коронавірус COVID-19 – назва нового штаму захворювання родини коронавірусів, який вперше було виявлено в місті Ухань, провінція Хубей, Китайська Народна Республіка, спалах якого почався як пневмонія невідомого збудника в кінці грудня 2019 року.
  2. Інструкція щодо рекомендованих дій, які можуть порадити фармацевтичні працівники особам, які звернулися до аптечного закладу, наведені в додатку 1 до цих Рекомендацій (адаптовано з Коронавірусу 2019-nCoV: Аптечне втручання (Національна асоціація аптек (Португалія), 2020 р.).
  3. З метою профілактики та боротьби з коронавірусом COVID-19 аптечним закладам рекомендовано гарантувати постачання лікарських засобів та медичних виробів, у тому числі тих, що використовуються для профілактики, діагностики та лікування захворювань, а також для забезпечення лікувальних закладів.
  4. Фармацевтичні працівники можуть проводити додаткове замовлення необхідних лікарських засобів для гарантування забезпечення соціальної потреби та потреб клінічної практики.
  5. У разі звернення до аптечного закладу особи з будь-якими ознаками респіраторного захворювання, фармацевтові/провізору доцільно рекомендувати такій особі звернутися до лікаря за консультацією та подальшим проведенням необхідних обстежень.
  6. Фармацевтичному працівнику, з метою недопущення занесення і поширення випадків захворювань, спричинених коронавірусом COVID-19, рекомендовано забезпечувати належну фармацевтичну опіку при відпуску безрецептурних лікарських препаратів та медичних виробів, які можуть бути рекомендовані до застосовування в разі будь-яких ознак респіраторного захворювання. До переліку таких лікарських засобів можуть бути включені жарознижуючі та анальгетики. Фармацевтичний працівник може рекомендувати застосовувати засоби індивідуального захисту, такі як захисні маски (спосіб застосування наведено в додатку 2 до цих Рекомендацій), дезінфікуючі засоби для рук та поверхонь тощо (оскільки коронавірус COVID-19 вперше було виявлено в Китайській Народній Республіці, рекомендовані переліки складено Китайською фармацевтичною асоціацією. Повний перелік, аргументація та допоміжні посилання на кожен терапевтичний варіант відображено в оригінальному документі (англійською мовою), який розміщено на спеціальній вебсторінці Міжнародної фармацевтичної федерації (FIP) www.fip.org/coronavirus). Рекомендації щодо заходів не поширення мікробів при наявності симптомів наведені в додатку 3 до цих Рекомендацій.

 

ІІ. Додаткові заходи 1. Коронавірус COVID-19 належить до родини коронавірусних інфекцій, попередній високий рівень спалахів яких стався в 2003 році (SARS-CoV, коронавірус тяжкого гострого респіраторного синдрому) та в 2012 році (MERS-CoV, коронавірусний синдром респіраторної інфекції Близького сходу). Отже, найчастіше коронавірус COVID-19 розповсюджується від людини до людини близьким контактом ( близько 1,8 м), головним чином повітрянокрапельним шляхом, при кашлі та чханні інфікованої людини, подібно тому, як розповсюджується грип або інші респіраторні патогенні організми. Ураховуючи способи можливого інфікування коронавірусом COVID-19 та попередні дослідження SARS-CoV і MERS-CoV, персоналу аптечного закладу рекомендується очищати та дезінфікувати робоче середовище та будь-які ділянки аптечних закладів, а також пов'язані з ними вироби та обладнання, які могли бути заражені вірусом, згідно з відповідними інструкціями і правилами з очищення та дезінфекції, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров'я України від 15 травня 2006 року № 275 «Про затвердження Інструкції із санітарно-протиепідемічного режиму аптечних закладів», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31 травня 2006 року за № 642/12516. За результатами попередніх досліджень ВООЗ коронавірус COVID-19 чутливий до ультрафіолетового випромінювання й нагрівання (до +56O C протягом 30 хвилин). 3. Оскільки фармацевтичні працівники можуть контактувати з особами або пацієнтами, які можуть бути інфіковані коронавірусом COVID-19, керівництву аптечних закладів також рекомендовано розглянути та, в разі необхідності, вжити такі заходи: 1) забезпечити вжиття заходів самозахисту фармацевтичними працівниками, розробити плани дій в надзвичайних ситуаціях та організувати особливі умови робочого процесу в разі наявності перших проявів симптомів респіраторних захворювань співробітників; 2) провести додаткове інформування персоналу щодо методів дезінфекції приміщень аптечних закладів та забезпечити належне прибирання з використанням дезінфікуючих засобів. Додаткова інструкція щодо миття рук наведена в додатку 4 до цих Рекомендацій (за рекомендацією ВООЗ); 3) зосередити увагу на стані здоров'я працівників аптечних закладів. При виявленні ознак будь-якого інфекційного захворювання скеровувати до лікаря; 4) посилити управління медичними відходами; 5) відповідно до компетенції вживати додаткові можливі заходи для недопущення розповсюдження на території України випадків респіраторних захворювань, які можуть бути спричинені коронавірусом COVID-19.