Лист Держлікслужби у Хмельницькій області від 13.11.2020 № 339-01.1/02-43/05.23-20 щодо роз’яснень Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів та особистого контролю за дотримання зазначеного Порядку

ДЕРЖЛІКСЛУЖБА

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА З ЛІКАРСЬКИХ ЗАСОБІВ ТА КОНТРОЛЮ

ЗА НАРКОТИКАМИ У ХМЕЛЬНИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ

Львівське шосе, 12,  м. Хмельницький, 29016, тел/факс: (0382) 72-32-13, 66-01-07, 72-32-02

е-mail: dls.km@dls.gov.ua,  Код ЄДРПОУ 37098188

 

13.11.2020339-01.1/02-43/05.23-20

На №__________________ від __________

 

Суб’єктам господарювання, що здійснюють роздрібну торгівлю лікарськими засобами на території Хмельницької області

(згідно з переліком)

 

Враховуючи доручення Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками від 02.11.2020 №8120-001.1/004.0/17-20, від 10.11.2020 № 8393-001.1/004.0/17-20, Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Хмельницькій області повідомляє наступне.

Відпуск рецептурних лікарських засобів визначено Порядком відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19 липня 2005 року № 360, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20 липня 2005 року за № 782/11062 (далі -Порядок).

Рецептурні лікарські засоби відпускаються за рецептами медичних працівників з аптек та аптечних пунктів.

Дозволяється відпускати без рецепта лікарські засоби за переліком лікарських засобів, дозволених до застосування в Україні, які відпускаються без рецептів з аптек та їх структурних підрозділів, затвердженим МОЗ. Відпуск лікарських засобів, які не ввійшли до згаданого переліку, здійснюється відповідно до умов відпуску, визначених в інструкціях для медичного застосування цих лікарських засобів та листках-вкладишах.

У залі обслуговування населення на вітринах, у скляних та відкритих шафах тощо дозволяється розміщувати лікарські засоби, що відпускаються без рецепта. В окремих шафах, на вітринах (до яких немає доступу споживачів) зберігаються лікарські засоби, що відпускаються за рецептом лікаря, з обов’язковою позначкою “Відпуск за рецептом лікаря”.

Відпуск ліків безоплатно чи на пільгових умовах або лікарських засобів, вартість яких підлягає державному відшкодуванню, за рецептами медичних працівників (далі - рецепт).

Рецепти на лікарські засоби, крім наркотичних (психотропних) лікарських засобів, і вироби медичного призначення виписуються на рецептурних бланках форми № 1 (ф-1).

Рецепти на наркотичні (психотропні) лікарські засоби в чистому вигляді або в суміші з індиферентними речовинами виписуються на спеціальних рецептурних бланках форми № 3 (ф-3).

Виписування рецептів медичними працівниками здійснюється відповідно до Правил виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19 липня 2005 року № 360, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 20 липня 2005 року за № 782/11062 (далі - Правила).

Рецепт, який виписано з порушенням вимог Правил та/або який містить несумісні лікарські засоби та/або помилки у дозі лікарського засобу, вважається недійсним.

У разі якщо рецепт був виписаний з порушенням Правил, керівник закладу охорони здоров’я або фізична особа - підприємець, що провадить господарську діяльність з медичної практики, зобов’язані забезпечити своєчасне виписування нового рецепта для хворого.

Наркотичні (психотропні) лікарські засоби, що виписуються на спеціальних рецептурних бланках ф-3, відпускаються через аптечні заклади, які мають відповідну ліцензію на діяльність з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Відпуск рецептурних лікарських засобів здійснюється з урахуванням норм відпуску, а саме гранично допустимої для відпуску кількості лікарського засобу на один Рецепт, визначених у додатку 3 до Правил.

За потреби допускається порушення вторинної промислової упаковки для відпуску меншої кількості лікарського засобу. Порушення первинної упаковки лікарського засобу не дозволяється.

Забороняється відпускати з аптек за рецептами ветеринарних лікарів лікарські засоби, які містять наркотичний засіб, психотропну речовину чи прекурсор та отруйні або сильнодіючі лікарські засоби.

Відповідальність за продаж лікарських засобів в аптечних закладах без рецепта у заборонених законодавством випадках встановлена статтею 42-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Зазначеною статтею Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що продаж лікарських засобів в аптечних закладах без рецепта у заборонених законодавством випадках тягне за собою накладення штрафу від шести до двадцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою статтею 42-4, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу від двадцяти п’яти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи зазначене, керівникам суб’єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю лікарськими засобами, необхідно взяти під особистий контроль дотримання працівниками підпорядкованих аптечних закладів Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19 липня 2005 року № 360, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20 липня 2005 року за № 782/11062, зокрема з метою запобігання безконтрольному прийому антибіотиків та самолікування.

 

 

Начальник                                                                                                                                                       Ігор МІЛІНЧУК

Андрій Зелінський, 72-32-02