Актуальні питання

Опубліковано 21.08.2020 о 13:20

Як отримати лікарські засоби у воєнний час за програмою «Доступні ліки» ?

Якщо пацієнту потрібні ліки  за програмою «Доступні ліки» йому необхідно звернутися:

–           до свого лікаря, з яким укладено декларацію і є зв’язок;

–           до будь-якого іншого сімейного лікаря (якщо ви змушені були змінити місце проживання), терапевта чи педіатра, з яким декларації немає..

Лікар проведе огляд, діагностику, призначить необхідне лікування, зокрема й медикаментозне.

Далі – лікар виписує власне рецепт на потрібні пацієнту ліки. Це може бути як електронний, так і паперовий рецепт.

З цим рецептом пацієнт може звернутися до  аптеки, яка має договір з НСЗУ на відпуск ліків і отримати безоплатно препарати або з невеликою доплатою .

Знайти найближчу аптеку можна за телефоном 16-77 (контакт-центр НСЗУ).

Дотримання температурних умов зберігання лікарських засобів

Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Запорізькій області, у зв’язку з сезонним підвищенням температури повітря, нагадує аптечним та лікувально-профілактичним закладам області,  споживачам лікарських засобів про уважне ставлення та безперечне виконання умов зберігання лікарських засобів, які зазначені на упаковках та в інструкціях для медичного застосування лікарського засобу.

Для кожного лікарського засобу визначено температурні обмеження, які мають бути забезпечені при його транспортуванні та зберіганні.

Залежно від лікарської форми і властивостей препарату, може виникнути ризик зниження якості внаслідок фізичних змін при дії високих температур. Високі температури можуть також в деяких випадках виявляти дію на упаковку.

Якщо на упаковках лікарських засобів або в інструкціях про медичне застосування не вказано конкретних умов зберігання, то слід розуміти:

  • “зберігання у холодильнику” – це температура від  +2° до +8° С;
  • “зберігання у холодному чи прохолодному місці” – від +8° С до  +15° С;
  • “зберігання при кімнатній температурі” – від +15° С до  +25° С;
  • “зберігання в захищеному від світла місці” – лікарський засіб має зберігатися в місці, яке виключає можливість попадання світла;
  • “зберігання у темному місці” – це зберігання лікарського засобу в оригінальній вторинній упаковці;
  • “зберігання у сухому місці” – це зберігання при відносній вологості повітря не більше 60% (найбільше стосується лікарської рослинної сировини).

Для лікувально-профілактичних закладів охорони здоров’я.

Велике значення має дотримання у приміщеннях ЛПЗ необхідних режимів температури та вологості. Необхідно забезпечити справність усіх засобів вимірювальної техніки і проводити їх регулярну метрологічну повірку. Приміщення для зберігання лікарських засобів необхідно обладнати витяжною вентиляцією, якщо це неможливо – кватирками, фрамугами,а також необхідною кількістю шаф та холодильників.

Вимоги до умов зберігання медичних імунобіологічних препаратів визначено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16.09.2011 № 595 «Порядок забезпечення належних умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного в Україні».

Відповідно до вимог наказу МОЗ України від 16.12.2003 № 584 «Про затвердження Правил зберігання та проведення контролю якості лікарських засобів у лікувально-профілактичних закладах» перевірка дотримання умов зберігання лікарських засобів у відділеннях лікувального закладу проводиться уповноваженою особою ЛПЗ не менше одного разу на місяць, про що роблять запис у відповідному журналі.

Для аптечних складів, аптек, аптечних пунктів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 929 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)» (далі – Ліцензійні умови) ліцензіат забезпечує додержання визначених виробником загальних та специфічних умов зберігання лікарських засобів на всіх етапах оптової торгівлі, у тому числі під час транспортування. Перевезення лікарських засобів, що вимагають особливих температурних умов зберігання, здійснюється тільки спеціально обладнаним транс­портом, оснащеним рефрижераторними установками, які обладнуються пристроями для постійного моніторингу температури, або термоконтейнерами.

Стосовно роздрібної торгівлі, транспортний засіб для перевезення лікарських засобів повинен відповідати визначеним виробником умовам зберігання, слід забезпечувати проведення систематичного вологого прибирання з використанням дез­інфекційних засобів. Виробничі приміщення аптеки обладнуються устаткуванням для постійного забезпечення належного зберігання лікарських засобів (шафи, стелажі, холодильники, сейфи тощо) та засобами для здійснення контролю за температурою і відносною вологістю повітря. За наявності лікарських засобів, які потребують особливих умов зберігання, ліцензіат виконує вимоги законодавства у частині зберігання таких лікарських засобів.

Зал для обслуговування населення з метою забезпечення відповідного зберігання лікарських засобів під час продажу обладнується обладнанням для постійного забезпечення відповідного температурного режиму та засобами для здійснення контролю за температурою.

Звертаємо увагу, що дія п. 271 Ліцензійних умов про дозвіл здійснювати торгівлю лікарськими засобами та супутніми товарами дистанційно, організовувати та здійснювати доставку лікарських засобів та супутніх товарів безпосередньо споживачам з дотриманням умов зберігання лікарських засобів, визначених виробником під час їх транспортування, зокрема із залученням на договірних засадах операторів поштового зв’язку (в разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» або введення надзвичайного стану відповідно до Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану» на період його встановлення),

не поширюється на лікарські засоби, які потребують особливих умов зберігання.

Якість лікарських засобів, а, отже, і їх реальна користь для здоров’я людей, залежить від суворого дотримання вимог щодо їх виготовлення, транспортування та зберігання, на всіх етапах – від виробника до пацієнта. У разі, якщо температурний режим зберігання буде порушено, ліки здатні змінити свої властивості, що може замість очікуваної допомоги заподіяти шкоду здоров’ю людини.

Сумнів щодо якості лікарських засобів через відсутність, на думку пацієнта, терапевтичного ефекту лікарських засобів

На головній сторінці офіційного сайту Держлікслужби  передбачено розділ «Подання повідомлення стосовно якості / підозри щодо фальсифікації лікарського засобу, який доступний за посиланням https://cutt.ly/UxqW9ZD. Якщо у споживачів виникають сумніви щодо якості лікарських засобів через відсутність, на їх думку, терапевтичного ефекту або підозра щодо фальсифікації лікарського засобу – необхідно заповнити всі поля форми, які позначені зірочкою та натиснути кнопку «Відправити».

Також можливо звернутися до Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Запорізькій області особисто або письмово. Важливо до звернення додати чек, виданий в аптечному закладі, що підтверджує продаж лікарського засобу. Звертаємо увагу на те, що  у зверненні потрібно чітко вказати назву та серію лікарського засобу, дозування та назву виробника. З вичерпною інформацією можливо ознайомитися за посиланням https://cutt.ly/dxrH3ai.

Згідно з чинним законодавством підтвердженням якості лікарського засобу є  сертифікат, який видається виробником. Відповідно до «Порядку
відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів» на вимогу споживача копія сертифіката якості на лікарський засіб, що видається виробником, повинна бути надана в термін не більше ніж одна доба.

Також громадяни України мають право звертатися на «Урядову гарячу лінію». Урядова «гаряча лінія» – механізм для взаємодії Уряду з громадянами, що дозволяє оперативно вирішувати проблемні питання, які порушуються у зверненнях громадян, а також удосконалювати роботу органів виконавчої влади з урахуванням громадської думки. Звернення приймаються фахівцями Урядового контактного центру за допомогою засобів телефонного та електронного зв’язку і надсилаються органам виконавчої влади відповідно до компетенції, Секретаріату Кабінету Міністрів для вирішення порушених у них питань по суті, надання відповідних роз’яснень.

Урядова «гарячалінія» 1545. Працює цілодобово. Дзвінки з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Лайфселл для заявників безкоштовні.

«Гаряча лінія» консультування та забезпечення зворотного зв’язку для осіб з інвалідністю 1539. Працює цілодобово. Дзвінки з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, VodafoneУкраїна, Лайфселл для заявників безкоштовні.

Урядова «гаряча лінія» для підприємців 1648.

Пн-Чт 9:00 – 18:00, Пт 9:00 – 16:45

Урядова «гарячалінія» +38 (044) 284-19-15. Працює цілодобово. Для громадян України, які перебувають за кордоном. Оплата за тарифами відповідного оператора зв’язку.

Гаряча Skype–лінія для громадян з порушенням слуху

Урядова «гаряча лінія» 1545-1

Урядова «гаряча лінія» 1545-2

Пн-Чт 9:00 – 18:00, Пт 9:00 – 16:45

 

Куди звернутися щодо цін на лікарські засоби та медичну продукцію в аптечних закладах?

Згідно з Положенням про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №667, Держпродспоживслужба:

– здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

– здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

– надає у випадках, передбачених законодавством, висновки щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів);

– надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб’єктам господарювання обов’язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

 

Щодо відсутності у продажі лікарських засобів та медичних масок в аптечних закладах.

На теперішній час чинним законодавством не регламентовано обов’язковий перелік лікарських засобів та виробів медичного призначення в аптечних закладах.

При виникненні питань з приводу асортименту аптечного закладу Ви можете звертатися до керівника цього аптечного закладу або керівника суб’єкта господарювання з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, контактні дані якого мають бути розміщені в торгівельній залі у Куточку споживача.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку