Найбільш запитувана інформація

Опубліковано 21.01.2020 о 13:31

Як повернути до аптеки неякісні лікарські засоби?

Ст. 9 Закону України «Про захист прав споживачів» посилається на перелік товарів, що не підлягають обміну/поверненню, який затверджується Кабінетом Міністрів України. Перелік товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1994 № 172. Відповідно до цього документа не підлягають обміну (поверненню), зокрема, продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети сангігієни та ряд непродовольчих товарів.

Відтак щодо лікарських засобів належної якості діє норма наказу МОЗ від 19 липня 2005 р. № 360, а саме: «Лікарські засоби та вироби медичного призначення належної якості, відпущені з аптек та їх структурних підрозділів, поверненню не підлягають, про що в кожній аптеці розміщено оголошення в залі обслуговування».

Громадянин може повернути лікарський засіб до аптеки тільки при наявності розрахункового документу (фіскального чеку) та у межах терміну придатності у таких випадках:

у разі придбання ліків неналежної якості , що підтверджується висновком про якість лікарських засобів, виданий підпорядкованій лабораторією територіального органу державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба) і / або уповноваженою лабораторією; – є розпорядження Держлікслужби про заборону обігу лікарського засобу.

Компетентним органом у сфері контролю якості лікарських засобів є Державна служба України з лікарських засобів на контролю за наркотиками (Держлікслужба). Тобто якщо споживач має сумніви щодо якості товару, то він має перевірити, чи встановлювала служба заборону на придбану ним серію товару. Якщо ні, то споживач має звернутися до відповідальних осіб з питань якості лікарських засобів Держлікслужби відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян». Крім того, споживач може надати рекламацію/повідомлення стосовно якості/підозри щодо фальсифікації лікарського засобу. Для цього він має заповнити електронну форму, розміщену на сайті служби, у якій зазначити назву лікарського засобу, форму випуску, дозування, номер серії, виробника, дату та місце придбання (вказати назву та адресу місцезнаходження аптеки), а також зазначити тип невідповідності та описати її. Крім того, слід вказати власні дані — прізвище, ім’я, по батькові, контактний телефон, адресу проживання та листування. Після надання такої рекламації служба перевірить якість лікарського засобу й у разі виявлення невідповідності надає розпорядження про заборону обігу такого лікарського засобу. І тоді у споживача з’являться підстави повернути лікарський засіб до аптеки. Аналіз проводиться безкоштовно!

 

Порядок реалізації з аптечних закладів лікарських засобів до складу яких входить опіоїдні аналгетики, а саме кодепсин, налбуфін, кодтепрпінІС, пенталгін ІС, Пентасед?

 Згідно ст. 21 Закону України «Про лікарські засоби» «Реалізація (відпуск) лікарських засобів громадянам здійснюється за рецептами та без рецептів лікарів. Реалізація (відпуск) громадянам лікарських засобів за рецептом лікаря здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.»

З 08.05.2018 вступив в силу Наказ МОЗ України від 02.04.2018 №599 «Про затвердження Переліку лікарських засобів, дозволених до застосування в Україні, які відпускаються без рецептів з аптек та їх структурних підрозділів». Новий Перелік містить 3090 позицій безрецептурних ліків, які внесені до Державного реєстру лікарських засобів України.

Відпуск препаратів, які не увійшли до Переліку, здійснюється відповідно до умов відпуску, визначених в інструкціях для медичного застосування цих лікарських засобів та листках-вкладишах.

Відповідно до наказу МОЗ від 19 липня 2005 р. № 360, «Про затвердження Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків» вищезазначені лікарські засоби з аптек відпускаються тільки за рецептом лікаря (Форма 1). На Рецептах при відпуску за ними лікарських засобів, проставляється штамп «Відпущено» і повертаються хворому.

Відпуск лікарських засобів за Рецептами із штампом «Відпущено» заборонено.

У разі відпуску меншої, ніж виписано в Рецепті, кількості лікарського засобу ставиться штамп «Відпущено» і робиться відмітка про кількість відпущеного лікарського засобу. За такими рецептами ліки відпускаються до досягнення кількості, призначеної лікарем.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку