Актуальні питання

Опубліковано 08.02.2022 о 10:58

На яку адресу звертатися з письмовим зверненням до Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Харківській області?

Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Харківській області,

вулиця Громадянська, 25, м. Харків, 61057

На яку адресу звертатися з електронним зверненням до Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Харківській області?

Е-mail: dls.kh@dls.gov.ua

Як правильно оформити звернення?

Відповідно до статті 5 Закону України «Про звернення громадян» у зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення має бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати.

В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

У який термін має бути розглянуте звернення?

Відповідно до статті 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядають і вирішують у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляють особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п’яти днів.

Чи можливо повернути лікарський засіб до аптечного закладу?

З 1 січня 2019 року набув чинності Закон України від 23.11.2018 № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів». Ним внесені зміни до Закону України «Про захист прав споживачів» (далі — Закон), зокрема статті 8 «Права споживача у разі придбання ним товару неналежної якості».

Змінами передбачено, що вимоги споживача щодо лікарських засобів та виробів медичного призначення неналежної якості розглядаються після пред’явлення споживачем (пацієнтом) розрахункового документу.

Факт неналежної якості лікарського засобу підтверджують такі документи:

 – висновок щодо якості лікарських засобів, виданий підпорядкованою лабораторією територіального органу Держлікслужби та/або уповноваженою лабораторією (за результатами лабораторного аналізу, проведеного відповідно до методів контролю якості, що затверджені під час державної реєстрації);

– розпорядження Держлікслужби щодо заборони обігу лікарського засобу. 

 Наразі, чинним законодавством передбачено, що аптечний заклад зобов’язаний передати споживачеві продукцію належної якості, а також на його вимогу надати документи, які підтверджують належну якість продукції (статті 6 Закону). Реалізація лікарських засобів здійснюється лише за наявності сертифіката якості, що видається виробником, при цьому забороняється реалізація (відпуск) громадянам неякісних лікарських засобів або таких, термін придатності яких минув або на які відсутній сертифікат якості, що видається виробником (статті 20-21 Закону України «Про лікарські засоби»).

 Слід зазначити, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 року № 172 «Про реалізацію окремих положень Закону України «Про захист прав споживачів», лікарські засоби віднесені до Переліку товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню). Крім того, відповідно до «Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19 липня 2005 року № 360 (далі — Наказ №360), лікарські засоби та вироби медичного призначення належної якості, відпущені з аптек та їх структурних підрозділів, поверненню не підлягають, про що розміщується оголошення в залі обслуговування.

 У разі сумніву щодо якості лікарського засобу, споживач має право:

– вимагати в аптечному закладі сертифікат якості на лікарський засіб, що видається виробником, який згідно Наказу №360, має бути наданий у термін не більше ніж одна доба;

– звернутися до територіального органу Держлікслужби, контакті дані якого наявні в аптечних закладах, та на офіційному вебсайті Держлікслужби.

Як можна уникнути купівлі фальсифікованих лікарських засобів?

Кроки, що допоможуть мінімізувати ризики від придбання фальсифікованих лікарських засобів:

-купуйте ліки в легальних мережах розповсюдження – аптечних закладах. Не купуйте ліки у приватних осіб, за оголошенням, в інтернеті (де не вказано контактну інформацію та адресу аптеки). У кожної аптеки має бути ліцензія на роздрібну торгівлю лікарськими засобами. Інформацію про наявність ліцензії, як правило, можна знайти в куточку споживача. Якщо її немає – запитайте у фармацевта. Адреса аптеки обов’язково вказана в ліцензії та має обов’язково збігатися з фактичною;

-вимагайте фіскальний чек;

-уникайте незареєстрованих веб-сайтів, що пропонують ліки, які приховують фізичну адресу, номер телефону тощо продавця;

-у разі сумніву щодо якості лікарського засобу вимагайте сертифікат якості, що видається виробником (для імпортованих лікарських засобів – імпортером);

-усі лікарські засоби, що ввозяться на територію України з метою подальшої реалізації підлягають державному контролю з боку Держлікслужби. У разі сумніву щодо якості придбаного вами лікарського засобу іноземного виробництва, перевіряйте на сайті Держлікслужби у розділі «Інформація щодо виданих висновків про якість ввезених лікарських засобів та висновків про відповідність медичних імунобіологічних препаратів» інформацію стосовно проходження державного контролю якості лікарських засобів (дивись Корисні посилання для споживачів).

Як можна розпізнати фальсифіковані лікарські засоби ?

Деякі фальсифіковані лікарські засоби візуально майже ідентичні справжнім, і їх дуже важко виявити. Однак більшість з них можна виявити за допомогою наступних кроків:

-уважно перевірте упаковку на цілісність, відсутність орфографічних чи граматичних помилок;

-перевірте термін виготовлення, термін придатності, номер серії та переконайтеся, що всі дати та дані на зовнішній упаковці (за наявності) відповідають даним, зазначеним на внутрішній упаковці та інструкції для медичного застосування, що дозволений до обігу на території України;

-перевіряйте наявність реєстраційного номеру в Україні, який має такий формат UA/00000/00/00, якщо на упаковці такого номеру немає, перед вами не є лікарський засіб;

-переконайтеся, що ліки виглядають правильно (відповідно до інструкції для медичного застосування), не знебарвлені, не мають незвичайного запаху, забруднень тощо;

-якщо є захисні пломби, голограми то вони мають бути цілі та без ознак фальсифікації;

-якщо ви підозрюєте, що лікарський засіб не працює належним чином або виникла побічна реакція, якомога швидше обговоріть це зі своїм лікарем.

Чи доступні фальсифіковані лікарські засоби в Інтернеті?

Незареєстровані веб-сайти, що пропонують ліки, які приховують фізичну адресу, номер телефону тощо продавця, часто є джерелом неякісних, ввезених контрабандним шляхом та фальсифікованих ліків.

Споживачі повинні знати про наступне!

-не відповідайте на СПАМ з рекламою ліків;

-не купуйте ліки на нелегальних веб-сайтах;

-веб-сайт суб’єкта господарювання, що має право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами, повинен містити: інформацію про контактні дані органу ліцензування, органів державного контролю якості лікарських засобів; логотип із гіперпосиланням, що відображається на кожній сторінці веб-сайту та переводить споживача на сторінку Переліку суб’єктів господарювання, що мають право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами (такий логотип застосовується виключно аптечними закладами, внесеними до Переліку суб’єктів господарювання, що мають право на здійснення електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами);

-остерігайтеся товарів із підозріло низькими цінами.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку