Найчастіші запитання зі звернень громадян

Опубліковано 26.06.2020 о 13:12

 

Скільки аптек наразі працює? наскільки стабільна ця кількість, чи зростає кількість працюючих аптек?

 На сьогоднішній день працює 10 530 аптек. До війни це було 22780 аптечних закладів. Якщо в перші дні війни працювало близько 10% аптек, то зараз ситуація покращилася і зараз працює приблизно 50%. Держлікслужба та МОЗ України працює над налагодженням їхньої нормальної роботи, зокрема спрощуються вимоги, залучаються волонтери.

 

Чи будуть вжиті санкції до аптек, які не відкрилися у відносно безпечних регіонах?

 Ні, ми не вживаємо санкцій до аптечних закладів які не відкрилися. Але слід враховувати, що за правилами військового часу в разі потреби за рішенням військових адміністрацій аптека може бути відкрита, а лікарські засоби – вилучені для потреб армії чи населення.

 

Наскільки збільшилася потреба в ліках на заході країни?

Держлікслужба не відстежує кількість реалізованих лікарських засобів, цей процес регулюється ринком – через збільшення попиту в певних регіонах збільшуються і замовлення з цих регіонів. Постачальники і виробники самостійно регулюють питання логістики і обслуговування замовлень.

 

Які втрати понесли аптеки/аптечні склади в окупованих регіонах і регіонах, в яких ведуться активні бойові дії?

 Ні МОЗ, ні Держлікслужба не збирає окрему статистику, але за наявною інформацією склади оптових компаній в м.Ірпінь, м.Мила, м.Харкові знищені або суттєво постраждали під час бойових дій.

 

Чи є загроза дефіциту ліків, зокрема імпортних? якщо так, то яких саме?

 Загрози дефіциту лікарських засобів на сьогоднішній день немає. Більшість імпортерів розпочали свою роботу. Так станом на 01.03.2022 року Держлікслужбою було видано 354 висновків про якість лікарських засобів, на сьогодні це вже 3048 висновків. Зараз виник ажіотажний попит на певні види ліків, але аптеки працюють, налагоджується логістика і ажіотаж падає. Не треба піддаватися паніці, МОЗ вживає всіх необхідних заходів щоб дефіциту лікарських засобів не було.

 

Куди звернутися щодо цін на лікарські засоби та медичну продукцію в аптечних закладах?

Згідно з Положенням про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 р. № 667, одним з основних завдань Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів є контроль за цінами та здійснює у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін:

державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;

надає у випадках, передбачених законодавством, висновки щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів);

надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб’єктам господарювання обов’язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

 

Куди звернутися, якщо аптека на прохання споживача відмовилася надавати чек?

Згідно з Положенням про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 р. № 667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотримання законодавства про захист прав споживачів (у тому числі споживачів виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння): перевіряє додержання суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог законодавства про захист прав споживачів, а також правил торгівлі та надання послуг; проводить контрольні перевірки правильності розрахунків із споживачами за реалізовану продукцію відповідно до закону; накладає на суб’єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення за порушення законодавства про захист прав споживачів; передає матеріали перевірок на дії осіб, що містять ознаки кримінального правопорушення, органам досудового розслідування.

 

Щодо забезпечення аптечних закладів області лікарськими засобами, медичними масками та іншими медичними виробами

Забезпечення аптечних закладів лікарськими засобами, медичними масками та іншими медичними виробами не входить до повноважень Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Хмельницькій області.

Для уточнення наявності лікарських засобів, медичних масок та інших медичних виробів в аптечних закладах Хмельницької області звертатися за телефонами довідок аптечних закладів.

 

Щодо забезпечення лікарськими засобами за програмою «Доступні ліки»

Інформацію про хід реалізації урядової програми можна отримати в Департаменті охорони здоров’я Хмельницької обласної державної адміністрації.

 

Де можна ознайомитися з Річним планом здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2020 рік?

Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2020 рік, затверджений наказом Держлікслужби від 28.11.2019 № 1472, розміщений на вебсайті Держлікслужби www: https://www.dls.gov.ua/ та є загальнодоступним.

 

Які документи подаються для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю лікарськими засобами?

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 929 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)» до органу ліцензування подаються такі документи:

  • заява про отримання ліцензії за формою, наведеною у додатку 1 до Ліцензійних умов;
  • відомості про наявність матеріально-технічної бази та кваліфікованого персоналу, необхідних для провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, за формою, наведеною у додатку 5 до Ліцензійних умов;
  • копія паспорта здобувача ліцензії з відміткою відповідного контролюючого органу про відмову через свої релігійні переконання від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків (подається тільки фізичними особами – підприємцями, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу);
  • інформація про відсутність контролю (у значенні, наведеному в статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції») за діяльністю здобувача ліцензії осіб – резидентів інших держав, що здійснюють збройну агресію проти України (у значенні, наведеному в статті 1 Закону України «Про оборону України») та/або дії яких створюють умови для виникнення воєнного конфлікту та застосування воєнної сили проти України. Така інформація подається в довільній формі;
  • два примірники опису документів за формою, наведеною у додатку 8 до Ліцензійних умов.

  

Що потрібно перевіряти споживачеві при купівлі медичного виробу?

  • маркування знаком відповідності технічним регламентам;
  • дані, що обов’язково необхідні для ідентифікації медичного виробу, а також вміст пакування;
  • строк, до якого гарантовано безпечне застосування медичного виробу;
  • інформацію про будь-які спеціальні умови зберігання медичного виробу та/або використання.

 

Чи необхідний рецепт для придбання марганцівки?

Перманганат калію (марганцівка) відпускається без рецепта в аптеках у кількості – 3-5 г на один відпуск.

 

Щодо реалізації лікарського засобу з іноземною реєстрацією

Відповідно до статті 20 Закону України “Про лікарські засоби” на території України можуть реалізовуватись лише зареєстровані лікарські засоби.

Усі лікарські засоби, що ввозяться на митну територію України з метою їх подальшої реалізації (торгівлі) підлягають державному контролю якості.

Порядок здійснення державного контролю якості лікарських засобів, що ввозяться в Україну, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2005 № 902 (далі за текстом – Порядок).

Відповідно до п. 3-1 зазначеного Порядку, протягом періоду дії воєнного стану та/або протягом шести місяців з дня припинення або скасування воєнного стану з метою забезпечення закладів охорони здоров’я необхідними препаратами може здійснюватися ввезення на митну територію України з метою подальшого обігу, зокрема зареєстрованих лікарських засобів в іноземній упаковці, виготовлених для потреб ринків інших країн, що не відповідає затвердженим реєстраційним матеріалам на лікарський засіб, у супроводі затвердженої в Україні інструкції для медичного застосування та гарантійного листа виробника/заявника, в якому зазначається, що ввезений лікарський засіб є ідентичним до зареєстрованого в Україні.

У разі ввезення на митну територію України зазначених лікарських засобів та проходження державного контролю відповідно до Порядку, видається позитивний висновок про якість ввезеного лікарського засобу. На підставі отриманого позитивного висновку обіг лікарського засобу може здійснюватися на всій території України без обмежень.

Інформацію щодо виданих висновків про якість ввезеного лікарського засобу розміщена на офіційному сайті Держлікслужби в розділі “Державні реєстри, Інформація щодо виданих висновків про якість ввезених лікарських засобів та висновків про відповідність медичного імунобіологічного препарату вимогам державних і міжнародних стандартів” (https://public-mex.dls.gov.ua/P902/ResumeResult).

 

Обігу лікарського засобу «ДИМЕДРОЛ»

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про лікарські засоби» встановлено, що правила приписування лікарських засобів, а також перелік лікарських засобів, які можуть реалізовуватись без рецептів лікарів, затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я – Міністерством охорони здоров’я України.

Реалізація (відпуск) лікарських засобів громадянам здійснюється за рецептами та без рецептів лікарів.

Реалізація (відпуск) громадянам лікарських засобів за рецептом лікаря здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я – Міністерством охорони здоров’я України.

Відповідно до Правил виписування рецептів на лікарські засоби і медичні вироби, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.07.2005 № 360, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.07.2005 за № 782/11062, рецепти на лікарські засоби, які відповідно до інструкції для медичного застосування підлягають відпуску за рецептом, виписуються медичними працівниками пацієнту за наявності відповідних показань з обов’язковим внесенням відомостей до первинної облікової медичної документації.

Згідно відомостей Державного реєстру лікарських засобів України, лікарські засоби, що підпадають під визначення “ДИМЕДРОЛ”, це лікарські засоби з діючою речовиною дифенілгідраміну гідрохлорид, що виробляються у двох лікарських формах: у формі розчину для ін’єкцій та у формі таблеток (у твердій формі).

Лікарські засоби «ДИМЕДРОЛ» згідно інструкції для медичного застосування підлягають відпуску за рецептом медичного працівника.

Повідомляємо, лікарські засоби «ДИМЕДРОЛ» не включено до Переліку лікарських засобів, дозволених до застосування в Україні, які відпускаються без рецептів з аптек та їх структурних підрозділів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 05.05.2023 № 848, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.05.2023 за № 854/39910.

Крім того, діюча речовина лікарського засобу «ДИМЕДРОЛ» – дифенілгідраміну гідрохлориду не включена до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 №770 “Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів”.

Статтею 21 Закону України «Про лікарські засоби», Порядком відпуску лікарських засобів і медичних виробів з аптек та їхніх структурних підрозділів, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.07.2005 № 360, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.07.2005 за № 782/11062, забороняється відпуск споживачам з аптечних закладів лікарських засобів без рецепта або за недійсним рецептом.

Таким чином, лікарські засоби «ДИМЕДРОЛ» відпускаються за рецептом, що виписується медичним працівником пацієнтам за наявності відповідних показань з обов’язковим внесенням відомостей до первинної облікової медичної документації.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку