Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Івано-Франківській області інформує споживачів

Опубліковано 09.01.2019 о 13:33

Останнім часом в засобах масової інформації якість лікарських засобів стала популярною темою — про ліки пишуть на шпальтах газет, говорять в ефірі. Інформація буває різною, часом досить суперечливою і, нажаль, не завжди правдивою.

Якість лікарського засобу – це сукупність властивостей, які надають можливість лікарському засобу задовольняти потреби споживачів відповідно до свого призначення та відповідати вимогам специфікацій якості, які чітко встановлюють відповідні норми та методи випробувань. Лікарські засоби повинні бути якісними, безпечними та ефективними.

Органом державної влади, який здійснює контроль за лікарськими засобами на всіх етапах обігу — від виробництва, ввезення на територію України, реалізації та  застосування є Державна служба України  з лікарських засобів та контролю за наркотиками (далі Держлікслужба) та її територіальні органи.

На території області таке завдання покладено на Державну службу з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Івано-Франківській області (далі Служба). Контроль якості ліків здійснюється шляхом проведення перевірок аптечних та лікувальних закладів різних форм власності

Служба перевіряє додержання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, дотримання вимог яких є невід’ємною складовою у забезпеченні якості ліків.

Також уже кілька років Служба є органом державного ринкового нагляду, що здійснює перевірку характеристик медичних виробів.

Планові перевірки здійснюються у відповідності до затверджених планів, які до початку календарного року висвітлюються на сайті Служби, позапланові – за наявності підстав у відповідності до чинного законодавства.

На сьогоднішній день в Україні належна якість лікарських засобів забезпечується функціонуванням в фармацевтичному секторі системи трьох-рівневого контролю:-          державний (посерійний) контроль якості лікарських засобів іноземного виробництва при їх ввезенні в Україну;-          вхідний візуальний контроль кожної серії лікарських засобів, який здійснюється спеціально призначеними уповноваженими особами в аптеках та в лікувально-профілактичних закладах;-          подальший державний контроль якості лікарських засобів під час реалізації, зберігання та медичного застосування, який проводиться державними інспекторами при перевірках аптечних та лікувальних закладів.

Але щоб ліки виконували свої функції, не завдавали шкоди, споживачі також  мають бути обізнаними із елементарними правилами їх придбання, зберігання та застосування.

Насамперед споживачеві, щоб убезпечитися від придбання фальсифікованих та неякісних лікарських засобів, слід купувати ліки тільки в аптеках та аптечних пунктах, які мають ліцензію на роздрібну торгівлю лікарськими засобами. Інформацію про наявність ліцензії, як правило, можна знайти в куточку споживача.  Натомість, не користуватися послугами кур’єрів, поштового зв’язку, а також замовленнями через мережу Інтернет.

Рекомендуємо звертати увагу на упаковку, маркування, яке обов’язково має бути українською мовою. Маркування, що наноситься на етикетку, зовнішню та внутрішню упаковку лікарського засобу, повинно містити такі відомості: назву лікарського засобу; назву та адресу його виробника; реєстраційний номер; номер серії; способи застосування; дозу діючої речовини в кожній одиниці та їх кількість в упаковці; термін придатності; умови зберігання; запобіжні заходи.  

До кожного лікарського засобу, що реалізується, додається інструкція про його застосування. Перед тим, як придбати той чи інший лікарський засіб, уважно ознайомтесь із інструкцією та перевірте термін придатності. Пам’ятайте, що лікарські засоби належної якості поверненню та обміну не підлягають.

Якщо у вас виникають сумніви – вимагайте сертифікат якості виробника, який видається окремо на кожну серію.  У відповідності до чинного законодавства, сертифікат якості споживачу має бути надано у термін, що не перевищує одну добу. 

На виконання Закону України «Про звернення громадян», громадяни України мають право поскаржитися на якість лікарських засобів, виробів медичного призначення, порушення вимог щодо діяльності аптечних закладів.

Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне). Звернення може бути усним чи письмовим.

Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв’язку через визначені контактні центри, телефонні “гарячі лінії” та записується (реєструється) посадовою особою.

Письмове звернення надсилається поштою або надається  особисто чи через уповноважену  особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет  (електронне звернення).

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина,  контактний номер телефону, чітко викладено суть порушеного питання. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь.

Якщо звернення стосується якості придбаного лікарського засобу –  потрібно вказати повну назву лікарського засобу, номер серії лікарського засобу, назву виробника, та додати чек за сплату.

Письмове звернення повинно бути підписано заявником із зазначенням дати.

Письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором, а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визначається анонімним і розгляду не підлягає.

У Державній службі з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Івано-Франківській області здійснюються заходи, спрямовані на об’єктивний та всебічний розгляд звернень громадян, оперативне вирішення порушених в них питань. Звіти про розгляд звернень щоквартально висвітлюються на сайті служби.

Основним напрямком діяльності Служби є попередження випадків використання, реалізації, розповсюдження неякісних, незареєстрованих, фальсифікованих ЛЗ, тобто забезпечення реалізації основного права людини — права на охорону та поліпшення здоров’я шляхом забезпечення населення ефективними, безпечними та якісними ліками.

За наявності законних підстав вважати, що лікарський засіб є неякісним, незареєстрованим  або фальсифікованим,  Держлікслужба видає розпорядження про заборону обігу лікарського засобу або окремої серії.

Інформація про виявлені та заборонені фальсифіковані лікарські засоби та лікарські засоби невідповідної якості доводиться до відома населення України шляхом розміщення в режимі он-лайн на офіційному сайті Держлікслужби (www.dls.gov.ua).

Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Івано-Франківській області знаходиться за адресою: 76009, м. Івано-Франківськ, вул. Б. Хмельницького, 57, тел. /факс +380 (342)560736, e-mail if1@dls.gov.ua

Ми завжди допоможемо громадянам з різних питань, що стосуються лікарських засобів, надамо  необхідну консультацію, відповіді на запитання та іншу інформацію, що стосується якості ліків.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Прикарпаття звітує про успіхи урядової програми «Доступні ліки»

Наступна

24 січня на базі Обласної клінічної лікарні відбувся семінар для уповноважених осіб лікувально-профілактичних закладів новостворених об’єднаних територіальних громад, центрів первинної медико-санітарної допомоги