Як не піддатися паніці під час карантину і зберегти психічне здоров’я?

Опубліковано 20.05.2020 о 11:15

Стресова ситуація здатна вивести з рівноваги будь-яку людину. Відтак, за спостереженнями науковців Гарвардського університету, протягом дня пересічну людину дратує безліч факторів – від ранкового підйому на роботу, вимушеного спілкування з оточуючими і до неможливості своєчасно відійти до сну. До стресових чинників можна віднести і недотримання режиму дня, неправильне харчування, загострення хронічних захворювань, невиважену реакцію на навколишній світ. Тобто, людина змушена постійно перебувати у стресі і лише від стану її нервової системи залежить, наскільки він швидко здатен зруйнувати організм.

Втім, окремі подразнюючі фактори виключно індивідуально впливають на людину і у такому разі не спрацьовує механізм «колективної несвідомості». За винятком випадків глобальних факторів, що впливають на людство у цілому. Йдеться про епідемію коронавірусу, яка, поширюючись континентами, не залишає байдужим жодного з представників людства у будь-якому куточку світу. Відтак стрес та його апогей – паніка виникають, коли людина відчуває загрозу для себе і тоді в неї просинаються стародавні інстинкти, які допомагають виживати. Під час паніки людина часто поводиться ірраціонально, тому що це пов’язано з бажанням жити. Але організм зменшує затрати на розумну діяльність і тому люди можуть здійснювати неадекватні вчинки. Такі, як наприклад, скупка туалетного паперу. Масові покупки туалетного паперу можна було б пояснити нашим радянським минулим, коли цей товар був у дефіциті, однак така ж картина спостерігається і в європейських країнах. Тому даний факт – просто приклад масової ірраціональної поведінки.

Людина – соціальна істота і у випадку загрози люди починають підкорятися законам більшості. Це трапляється тому, що стародавні інстинкти нам говорять, що у стаді легше вижити. Тому якщо під час паніки деяка група почне скупати не папір, а, наприклад, зубні щітки та дрова, то усі інші теж почнуть це робити. Тому що закони більшості – це основа виживання.

Вищезгадані вчені Гарвардського університету вважають, що паніка у першу чергу впливає на людей з низьким рівнем занятості. Тому, щоб не піддаватися паніці, треба мати занятість та відповідальність, від якої не можна відволікатись. Треба ходити на роботу, робити зарядку, телефонувати батькам та займатися дітьми. Іншими словами, робити все те, що людина робить завжди. Коли є відповідальність, то паніка відступає. Навіть тоді, коли люди перебувають на самоізоляції, адже можна знайти безліч занять у своїй квартирі, які допомагають відчути не тільки свою значущість, а і значно підвищити власну самооцінку. Тому психологи радять знайти заняття, яке допоможе відволіктися від ситуації. Наприклад, праця на дому, волонтерство чи інші соціально значущі проекти.

Втім, в деяких випадках без допомоги психологів важко подолати стрес і паніку, пов’язаних із пандемією. І у такому разі вони приходять на допомогу – з початку впровадження карантинних заходів в Україні започатковано безкоштовну «гарячу телефонну лінію» – «Стоп, паніка!» – 0800502931. Вона призначена для надання анонімної консультативної підтримки громадян, що перебувають у стані стресу під час карантину і самоізоляції. Її мета – зняття ознак психологічної нестабільності та тривоги, подолання панічних настроїв і невпевненості у майбутньому. Крім того, в державі діє і «гаряча телефонна лінія» «Стоп, паніка. Медики», на яку можуть звертатися медичні працівники, що, працюючи із хворими на коронавірус, відчувають необхідність у психологічній підтримці. ЇЇ номери – 0980908403,0683187991.

Осторонь роботи з вирівнювання психологічного стану жителів області не залишилися і фахівці КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» – завдяки ініціативі її Генерального директора Володимира Ященка на базі закладу працює Телефон довіри – (0462) 970978 – кваліфікований психолог завжди готовий відповісти на запитання громадян та допомогти подолати стрес.

Джерело: офіційний сайт Управління охорони здоров’я Чернігівської обласної державної адміністрації  https://www.uoz.cn.ua/news2226.php

 

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Медзаклади Чернігівської області отримали допомогу від Офісу Президента

Наступна

ОГОЛОШЕННЯ про продовження карантину