Як правильно приймати ліки

Опубліковано 28.12.2018 о 15:33

Насамперед слід мати на увазі, що рідкі лікарські форми (сиропи,мікстури, чаї, відвари) менше піддатливі впливу їжі, так як можутьвільно переміщатися із шлунка в кішківник, обминаючи їжу, щознаходиться в шлунку. А от тверді лікарські форми (таблетки,капсули) при спільному прийомі з їжею можуть, навпаки, довгий часзатримуватися в порожнині шлунку, що порушує всмоктуваннядіючих речовин. Тому важливо завжди уважно читати інструкцію.

Запам’ятаймо:

«приймати натще» – це приймати за 20-40 хв. до першого прийому їжі;

«перед їжею» – за 20-30 хв. перед прийомом їжі;

«під час їжі, або відразу після їжі»  наприкінці трапези абобезпосередньо після прийому їжі;

«після їжі» – через 30-40 хв. після прийому їжі;

якщо в інструкції не вказано, коли приймати ліки, приймаємо за 30 хв.до їжі.

Чим  запивати  ліки?

Якість та кількість рідини, якою запивають ліки дуже важлива для максимального ефекту лікарських препаратів. Переважну більшість ліківзапивають чистою негазованою водою кімнатної температури (не менше ½ склянки). А от чай, кава, фруктові соки знижують ефективність ліків, так як іфруктові газовані води. Бувають винятки, коли ліки слід запивати молоком,лужною водою – це завжди вказується в інструкції. А щодо приготуваннягарячого напою від застуди, то вміст пакетику треба розчинити у 200 млгарячої кип’яченої води (але не окропу, оскільки так руйнується вітамін С.

Чи потрібно обмежувати себе у їжі, дотримуватисьдієти, коли приймаємо лікарські препарати?

Прийом їжі може змінювати стан організму, у результаті чого змінюється іреакція на ліки. Відомо, що цукор і солодощі зменшують ефективністьантибіотиків і препаратів заліза. А велика кількість спожитої їжі сповільнюєдію жарознижувальних і знеболювальних ліків.

Отже, при прийомі будь-яких ліків,  особливо призначених  вперше,  вартообмежити  споживання  шоколаду, горіхів, меду, яєць, ікри, креветок,цитрусових, томатів та полуниць. І, звичайно, приймаючи ліки, не вартовживати алкоголю, який шкодить дії практично будь-якого лікарськогозасобу. Алкоголь може посилити, послабити, або взагалі змінити очікуванийефект.

Чи безпечно одночасно приймати декілька препаратіви від різних недуг?

Звичайно, не слід приймати ліки без потреби. А якщо така потреба є, нерекомендуємо приймати одночасно  більше 3 препаратів, це можна робитилише в особливих випадках і лише за призначенням лікаря. Адже лікиможуть взаємодіяти між собою і посилювати, або навпаки, послаблюватиефективність одне одного. Як, скажімо, сечогінні та послаблюючі препаратиможуть пришвидшити виведення інших ліків з організму.

Купуючи ліки в аптеці, варто повідомити фармацевта, які ліки ви приймаєтев даний час. Якщо лікар виписує вам рецепт, неодмінно скажіть йому, якіліки ви вживаєте зараз і які приймали раніше. А такі ліки як, скажімо,активоване вугілля та інші сорбенти потрібно приймати окремо від прийомуінших ліків з інтервалом у дві години.

Бажаємо здоров’я!

 

Найпоширеніші помилки, яких варто уникати, вживаючи ліки

 В наш час, коли лікувальні властивості сучасної медицини просто дивовижні, нам усеж потрібно бути уважним, коли справа доходить до використання будь-яких ліків. Нижче наведено шість поширених помилок споживачів ліків.

  1. Придбання брендових ліків замістьгенеричних відповідників.

     Генеричні препарати є так само ефективними, як і брендові ліки. Для отримання дозволу на продаж генерики повинні містити такі самі активні інгредієнти, як і оригінальні лікарські засоби. Єдиною відмінністю є неактивні складові на зразок барвників або консервантів, які не впливають на дію препарату. Якщо ви погано реагуєте на один із таких інгредієнтів, тоді, вам потрібно приймати брендовий препарат. В іншому випадку збережіть гроші та використайтегенерик.

  1. Ігнорування взаємодії ліків із їжею та напоями.

     Завжди перевіряйте, яка їжа та напої можуть взаємодіяти з вашими ліками. Особливо потрібно уникати грейпфрутів та грейпфрутового соку. В залежності від уживаного лікарського засобу цей сік здатен знизити або підвищити абсорбцію – в останньому випадку, це може призвести до передозування. Також є певні ліки, які не потрібно приймати з продуктами із великим вмістом кальцію через те, що вони впливають на здатність організму абсорбувати препарат. Існують лікарські засоби, які спричиняють втрату або збереження калію, тому краще проконсультуватися з лікарем або фармацевтом стосовно вживання певних продуктів. Також ви повинні запитати у лікаря щодо вживанняалкоголя, який здатен перетворити можливі неважкі побічні реакції на дуже загрозливі.

  1. Неуважність в аптеці.

      Перед  тим, як відійти від прилавка аптеки, переконайтеся, що ви отримали саме той препарат, який потрібен. Роздивіться свої ліки, перегляньте назву та дозування, щоб пересвідчитись у їхній відповідності рецепту. Перечитайте інструкцію до засобу, аби впевнитися, що цей препарат вам підійде.

  1. Уникання бесіди з фармацевтом.

      Досвідчені фармацевти завжди запитують, чи все вам відомо про особливості застосування ліків, які ви купуєте. Однак багато відвідувачівунікають пояснень фахівця. Ніколи не потрібно поспішати під час отримання нових лікарських засобів. Саме в цей час варто дізнатися, для чого призначений данний препарат, а також про його переваги та можливі побічні реакції або взаємодію з іншими ліками.

  1. Неправильне зберігання ліків.

        Найгірше місце для зберігання препаратів – ванна кімната. Волога може зашкодити лікам. Деякі засоби потребують захисту від світла, їх необхідно тримати в темному місці. Є ліки, які слід зберігати в холодильнику і доводити до кімнатної температури лише перед використання. Потрібно пам’ятати, в інструкції до кожного лікарського засобу обов’язково прописані умови зберігання, які гарантують  якість та безпеку ліків.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Запрацювала «гаряча лінія» прокуратури Чернігівської області

Наступна

Інформація щодо здійснення ринкового нагляду