Як правильно приймати ліки

Опубліковано 28.12.2018 о 15:33

Насамперед слід мати на увазі, що рідкі лікарські форми (сиропи, мікстури, чаї, відвари) менш піддатливі впливу їжі, так як можуть вільно переміщатися із шлунка в кішківник, обминаючи їжу, що знаходиться в шлунку. А от тверді лікарські форми (таблетки, капсули) при спільному прийомі з їжею можуть, навпаки, довгий час затримуватися в порожнині шлунку, що порушує всмоктування діючих речовин. Тому важливо завжди уважно читати інструкцію.

Запам’ятаймо:

«приймати натще» – це приймати за 20-40 хв. до першого прийому їжі;

«перед їжею» – за 20-30 хв. перед прийомом їжі;

«під час їжі, або відразу після їжі»  наприкінці трапези або безпосередньо після прийому їжі;

«після їжі» – через 30-40 хв. після прийому їжі;

якщо в інструкції не вказано, коли приймати ліки, приймаємо за 30 хв. до їжі.

Чим  запивати  ліки?

Якість та кількість рідини, якою запивають ліки дуже важлива для максимального ефекту лікарських препаратів. Переважну більшість ліків запивають чистою негазованою водою кімнатної температури (не менше ½ склянки). А от чай, кава, фруктові соки знижують ефективність ліків, так як і фруктові газовані води. Бувають винятки, коли ліки слід запивати молоком, лужною водою – це завжди вказується в інструкції. А щодо приготування гарячого напою від застуди, то вміст пакетику треба розчинити у 200 мл гарячої кип’яченої води (але не окропу, оскільки так руйнується вітамін С).

Чи потрібно обмежувати себе у їжі, дотримуватись дієти, коли приймаємо лікарські препарати?

Прийом їжі може змінювати стан організму, у результаті чого змінюється і реакція на ліки. Відомо, що цукор і солодощі зменшують ефективність антибіотиків і препаратів заліза. А велика кількість спожитої їжі сповільнює дію жарознижувальних і знеболювальних ліків.

Отже, при прийомі будь-яких ліків,  особливо призначених  вперше,  варто обмежити  споживання  шоколаду, горіхів, меду, яєць, ікри, креветок, цитрусових, томатів та полуниць. І, звичайно, приймаючи ліки, не варто вживати алкоголь, який шкодить дії практично будь-якого лікарського засобу. Алкоголь може посилити, послабити, або взагалі змінити очікуваний ефект.

Чи безпечно одночасно приймати декілька препаратів від різних недуг?

Звичайно, не слід приймати ліки без потреби. А якщо така потреба є, не рекомендуємо приймати одночасно  більше 3 препаратів, це можна робити лише в особливих випадках і лише за призначенням лікаря.  Адже ліки можуть взаємодіяти між собою і посилювати, або навпаки, послаблювати ефективність одне одного. Як, скажімо, сечогінні та послаблюючі препарати можуть пришвидшити виведення інших ліків з організму.

Купуючи ліки в аптеці, варто повідомити фармацевта, які ліки ви приймаєте в даний час. Якщо лікар виписує вам рецепт, неодмінно скажіть йому, які ліки ви вживаєте зараз і які приймали раніше. А такі ліки як, скажімо, активоване вугілля та інші сорбенти потрібно приймати окремо від прийому інших ліків з інтервалом у дві години.

Бажаємо здоров’я!

 

Найпоширеніші помилки, яких варто уникати, вживаючи ліки

 В наш час, коли лікувальні властивості сучасної медицини просто дивовижні, нам усеж потрібно бути уважним, коли справа доходить до використання будь-яких ліків. Нижче наведено п’ять поширених помилок споживачів ліків.

  1. Придбання брендових ліків замість генеричних відповідників.

     Генеричні препарати є так само ефективними, як і брендові ліки. Для отримання дозволу на продаж генерики повинні містити такі самі активні інгредієнти, як і оригінальні лікарські засоби. Єдиною відмінністю є неактивні складові на зразок барвників або консервантів, які не впливають на дію препарату. Якщо ви погано реагуєте на один із таких інгредієнтів, тоді, вам потрібно приймати брендовий препарат. В іншому випадку збережіть гроші та використайте генерик.

  1. Ігнорування взаємодії ліків із їжею та напоями.

     Завжди перевіряйте, яка їжа та напої можуть взаємодіяти з вашими ліками. Особливо потрібно уникати грейпфрутів та грейпфрутового соку. В залежності від уживаного лікарського засобу цей сік здатен знизити або підвищити абсорбцію – в останньому випадку, це може призвести до передозування. Також є певні ліки, які не потрібно приймати з продуктами із великим вмістом кальцію через те, що вони впливають на здатність організму абсорбувати препарат. Існують лікарські засоби, які спричиняють втрату або збереження калію, тому краще проконсультуватися з лікарем або фармацевтом стосовно вживання певних продуктів. Також ви повинні запитати у лікаря щодо вживання алкоголя, який здатен перетворити можливі неважкі побічні реакції на дуже загрозливі.

  1. Неуважність в аптеці.

      Перед  тим, як відійти від прилавка аптеки, переконайтеся, що ви отримали саме той препарат, який потрібен. Роздивіться свої ліки, перегляньте назву та дозування, щоб пересвідчитись у їхній відповідності рецепту. Перечитайте інструкцію до засобу, аби впевнитися, що цей препарат вам підійде.

  1. Уникання бесіди з фармацевтом.

      Досвідчені фармацевти завжди запитують, чи все вам відомо про особливості застосування ліків, які ви купуєте. Однак багато відвідувачів уникають пояснень фахівця. Ніколи не потрібно поспішати під час отримання нових лікарських засобів. Саме в цей час варто дізнатися, для чого призначений данний препарат, а також про його переваги та можливі побічні реакції або взаємодію з іншими ліками.

  1. Неправильне зберігання ліків.

        Найгірше місце для зберігання препаратів – ванна кімната. Волога може зашкодити лікам. Деякі засоби потребують захисту від світла, їх необхідно тримати в темному місці. Є ліки, які слід зберігати в холодильнику і доводити до кімнатної температури лише перед використанням. Потрібно пам’ятати, в інструкції до кожного лікарського засобу обов’язково прописані умови зберігання, які гарантують  якість та безпеку ліків.

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Запрацювала «гаряча лінія» прокуратури Чернігівської області

Наступна

Інформація щодо здійснення ринкового нагляду