9 звичок, які врятують від небезпечних хвороб

Опубліковано 05.08.2019 о 09:13

 

Головними причинами передчасної смерті є неінфекційні хвороби: серцево-судинні, рак та цукровий діабет. Від серцево-судинних хвороб помирають 68% українців, від раку — 13%, через травми — 5% і  через інші хвороби, що не передаються, — 7%. Цим захворюванням чи травмам значною мірою можна запобігти, якщо вплинути на фактори ризику шляхом піклування про здоров’я. Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України розповідає про прості правила, які допоможуть подбати про своє здоров’я.

Здорове харчування

Понад 38% українців помирають через хвороби, пов’язані з харчуванням: ішемічну хворобу серця, інсульти та артеріальну гіпертензію. Не всі випадки серцево-судинних хвороб зумовлені харчуванням. Дослідження показують, що нашому раціону бракує цільнозернових злаків, фруктів, горіхів і насіння, омега-3 жирних кислот та морепродуктів, зате є надлишок солі.

Цукровий діабет передчасно забирає життя 1% українців, але цю патологію відмічають у понад 9%. Цукровий діабет часто супроводжується серцево-судинними хворобами, вісцеральним ожирінням і надмірною масою тіла.  Інколи цукровий діабет зумовлений чинниками, на які не можна вплинути: генетика, расова приналежність, вік, а деколи — факторами, на які можна вплинути: раціон, брак фізичної активності, куріння і зловживання алкоголем. Американська асоціація діабету стверджує, що правильний раціон — це ключ до запобігання та управління цукровим діабетом за його наявності.

Без куріння й алкоголю

Майже 40% українців і 9% українок курять. Активне та пасивне куріння є головною причиною хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ). Куріння підвищує запальний фон та схильність до тромбоутворення, а також на 50% — загальну передчасну смертність, і на 60% — смертність від раку. Особи, що курять, частіше мають психічні розлади. Це не тому, що куріння викликає депресію, а тому, що при тривожності чи депресії люди помилково шукають заспокоєння в цигарках. А треба — у лікаря первинної чи спеціалізованої ланки.

Українці споживають майже 9 л чистого спирту на рік. А 20% українських чоловіків регулярно напиваються або «йдуть в запій». Вживання, а тим більше зловживання алкоголем, пов’язані з більшою схильністю до розвитку раку печінки, підшлункової залози, деменції. Воно також порушує ліпідний обмін, призводить до алкогольної кардіоміопатії, викликає вади розвитку чи алкогольний синдром плода, якщо жінка вживає алкоголь під час вагітності, збільшує травматизм і рівень насильства. Це можна довго продовжувати, але запам’ятайте: не існує безпечної дози алкоголю.

Контроль маси тіла

Часто наша маса тіла є наслідком сукупного впливу генетики, культури харчування в родині, вимушеного способу життя, психічного стану та гормональних порушень. Тому так важко її нормалізувати, але варто цього прагнути.

В осіб з ожирінням відмічають на 180% вищий ризик розвитку раку підшлункової залози, воно підвищує ризик апное (зупинки дихання уві сні), хвороб нирок, серцево-судинних захворювань та цукрового діабету. Ожиріння й депресія взаємопов’язані. Ожиріння в жінок в 35–65% випадків поєднується із синдромом полікістозних яєчників.

Вісцеральний, тобто внутрішній жир, — одна з головних причин серцево-судинних хвороб, хронічного запалення та еректильної дисфункції. Контролювати масу тіла допоможуть сімейний лікар, здоровий раціон, повноцінний сон, фізична активність, відсутність вживання алкоголю та турбота про психічне здоров’я.

Обстеження сімейного лікаря та гінеколога

Саме сімейний лікар виміряє вам тиск, окружність талії, порадить зробити щеплення від дифтерії і правця, якщо настав його час, направить на потрібні аналізи і кардіограму, пропише модель лікування, у тому числі антибіотиками, і, за потреби, направить до фахівця спеціалізованої ланки. Ці послуги є безоплатними. Сімейний лікар — ваш провідник у світі превентивної медицини.

Лікарі спеціалізованої ланки, які значною мірою можуть запобігти онкологічним захворюванням і виявити хвороби на ранніх стадіях захворювання, — це гінекологи та урологи. Цитологічний аналіз клітин цервікального каналу (ПАП-тест) — надійний спосіб виявити рак шийки матки на ранній стадії.

Те саме стосується обстеження молочної залози — робіть самодіагностику та звертайтеся до гінеколога. Краще знати, що все гаразд, чи вчасно розпочати лікування, ніж уникати лікарів через страх діагностики раку.

Фізичні навантаження

Яке б хронічне захворювання чи навіть психічний розлад ми не розглянули, у рекомендаціях буде «збільшіть фізичні навантаження». Зокрема, біг чи ходьба в темпі — це зниження рівня холестеролу, збільшення серцевого викиду, відновлення балансу між симпатичною і парасимпатичною нервовими системами, активація нейрогенезу і профілактика деменції та депресії. Силові вправи потрібні для запобігання остеопорозу, схуднення, терапії ревматоїдного артриту й остеоартрозу. Планки потрібні для зміцнення м’язів тулуба, сідниць і рук. Розтягнення роблять суглоби більш рухливими, м’язи та сухожилля — еластичними і міцними та допомагають при болю в шиї, спині чи суглобах. Командні види спорту тренують швидкість реакції, координацію рухів та сприяють відчуттю єднання.

Вміння розпізнавати психічні розлади

Інколи ми відчуваємо, що болить серце, важко дихати, нудить, їжа не перетравлюється, болить спина та суглоби. Буває, що не хочеться ані фізичної активності, ані сексу, ані здорової їжі. Або не знаходимо собі місця від збентеження, куримо і п’ємо та безконтрольно їмо солодке. Це виглядає або як якась хронічна хвороба, або як лінь чи відсутність сили волі. Насправді за такою поведінкою і відчуттями можуть стояти панічні атаки, депресія чи тривожний розлад. Важливо бути обізнаними щодо психічних розладів (вони можуть статися будь з ким) та вчасно звернутися за допомогою до лікаря. Безсоння, мігрень, передменструальне дисфоричне порушення не є психічними розладами, але варто згадати і про них. Дуже часто ці стани залишаються поза увагою як пацієнтів, так і лікарів, або особи з такими станами вдаються до самолікування та надмірно застосовують знеболювальні, снодійні засоби чи каву. Та насправді ці стани піддаються певному медикаментозному лікуванню і значною мірою залежать від способу життя.

Безпечний секс

Статевим шляхом передаються вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), гепатит С, гонорея, сифіліс, вірус папіломи, деякі штами якого викликають рак шийки матки, та інші збудники хвороб. Навіть у передсім′яній рідині є поодинокі сперматозоїди, тож переривання статевого акту — двічі небезпечний і ризиковий спосіб «контрацепції». Навіть оральний секс між чоловіком і жінкою, двома жінками чи двома чоловіками може бути причиною інфекції. Тож користуйтеся чоловічими чи жіночими презервативами, крім тих випадків, коли хочете зачати дитину, чи обоє партнерів здали аналізи і точно знають, що немає ризику інфекції, а жінка приймає гормональні контрацептиви.

Пристебнутий пасок безпеки

Використання ременів безпеки знижує ризик смерті водія та пасажирів на передньому сидінні на 45–50%, ризик травм — на 20–45%. Застебнутий ремінь безпеки пасажирів на задніх сидіннях знижує ризик смертельних та серйозних травм на 25%, незначних травм — до 75%. Пристебнутими мають бути всі пасажири авто — закони фізики діють як на передньому, так і на задньому сидіннях. Подушки безпеки не замінять ремені — вони їх доповнюють.

Дотримання моделі лікування, призначеної лікарем

Дослідження показують, що лише 5% пацієнтів з мігренню здатні звернутися до лікаря щодо діагностики, отримати модель терапії і правильно застосовувати ліки. Майже 48% українців не знають, що в них артеріальна гіпертензія, бо не ходять до сімейного лікаря і не вимірюють тиск. Знають про свій високий тиск, але не лікують 7%, а ще 24% проводять терапію для зниження тиску, але не контролюють її ефективність. В Україні половина пацієнтів, що отримали план лікування, його не дотримуються, повідомляється у звіті Світового банку. Недотримання моделі лікування в усьому світі притаманно більше чоловікам. Деякі ліки несумісні з вживанням алкоголю чи грейпфрутів. Неконтрольований прийом антибіотиків чи прийом їх не до кінця є одною з причин стрімкого поширення множинної стійкості бактерій до антибіотиків. Відповідальність за турботу про себе і належний прийом медикаментів лежить саме на нас. МОЗ України та всі ланки медицини мають працювати в напрямку превентивної медицини і пояснювати, як запобігти хворобам, як їх розпізнати, до яких профілактичних заходів треба вдаватися, і створювати мапу орієнтирів: що можна, що ні, і лікувати хворих. Треба брати відповідальність за своє життя, і робити це значно простіше зі своїм сімейним лікарем.

За матеріалами moz.gov.ua

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Пілотний проект з 2D-кодування ліків

Наступна

Відбулось засідання постійно діючого тематичного семінару для суб’єктів господарювання