Дежлікслужба України рекомендує під час спілкування з пацієнтами стосовно Пілотного проекту використовувати наступну інформацію

Опубліковано 23.08.2013 о 00:00

З метою підвищення економічної доступності лікарських засобів, в першу чергу, для соціально-незахищених хворих на гіпертонічну хворобу, Кабінетом Міністрів України 25 квітня 2012 року була прийнята постанова № 340 «Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою» (далі – Постанова).

 

 Порядок часткового відшкодування вартості лікарських засобів для лікування осіб з гіпертонічною хворобою був визначений постановою Кабінету Міністрів України  від 05.09.2012 № 907. Окрім того, з метою вдосконалення реалізації пілотного проекту, Кабінетом Міністрів України 12 червня 2013 року було прийнято постанову № 554 «Питання удосконалення реалізації пілотного проекту щодо запровадження державного регулюванняцін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою», якою були внесені зміни до вищезазначених постанов.

 

 Зокрема, перелік лікарських засобів, на які поширюється дія пілотного проекту, був доповнений комбінованими лікарськими засобами, що сприятиме збільшенню кола пацієнтів з гіпертонічною хворобою, залучених до Пілотного проекту.

 

 Таким чином, наразі дія пілотного проекту поширюється на наступні лікарські засоби за міжнародними непатентованими назвами (МНН) у вигляді таблеток та капсул: інгібітори АПФ – еналаприл та лізиноприл; бета-адреноблокаторибісопролол, метопролол, небіволол; антагоністи кальцію – амлодипін та ніфедипін, а також комбінації цих препаратів: еналаприл (комбінація з гідрохлортіазидом); лізиноприл (комбінація з гідрохлортіазидом); амлодипін (комбінація з лізиноприлом).

 

 Окрім того, застосовані нові підходи до методики розрахунку як граничного рівня оптово-відпускних цін на лікарські засоби, так і порівняльних референтних цін на них, які будуть підлягають частковому або повному відшкодуванню.

 

 Встановлено, що препарати для лікування осіб з гіпертонічною хворобою в межах кожної міжнародної непатентованої назви (МНН) з урахуванням відповідного дозування поділяються на такі 3 групи залежно від їх вартості з урахуванням граничних постачальницько-збутових та торговельних (роздрібних) надбавок, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2012 № 340:

 перша група — лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, вартість яких підлягає частковому відшкодуванню (90%);

 друга група — лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, вартість яких підлягає частковому відшкодуванню їх вартості (менше 90%);

 третя група — лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, вартість яких не підлягає відшкодуванню.

 

 При цьому дозволяється відшкодовувати вартість вказаних лікарських засобів, які належать до третьої групи, після декларування зміни їх оптово-відпускної ціни нижче встановлених МОЗ України граничних рівнів цін для препаратів першої або другої групи.

 

 Внесені зміни й до Порядку часткового відшкодування вартості лікарських засобів для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2012 № 907. 

 

 Так, часткове відшкодування вартості препарату здійснюватиметься на рівні затвердженої МОЗ України референтної ціни з урахуванням граничних постачальницько-збутових та торговельних (роздрібних) надбавок, встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 340, але не вище фактичного розміру роздрібної ціни упаковки лікарського засобу, що відпускається.

 

 Нагадуємо, що реалізація пілотного проекту відбувається в два етапи:

 

перший етап – встановлення та оприлюднення граничного рівня оптово-відпускних цін на ЛЗ з використанням механізму визначення порівняльних (референтних) цін на ліки, включені до пілотного проекту.

 

 Референтна (порівняльна) ціна на ЛЗ – це ціна, яка визначається уповноваженим державним органом на основі порівняння вартості препаратів, аналогічних за:

 

 формою випуску (наприклад, таблетки, капсули тощо);

 

 міжнародною непатентованою назвою (МНН) діючої речовини та вмістом її в тому чи іншому препараті;

 

 за кількістю одиниць (доз) ЛЗ в одній упаковці (наприклад, кількість таблеток).

 

другий етап запровадження механізму часткового відшкодуваннякоштів.

 

 Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2012 № 340 «Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою» роздрібна націнка на лікарські засоби не має перевищувати 25% від закупівельної ціни. В той самий час гранична ціна не має перевищувати 37,5% роздрібної надбавки.

 

 Реєстр граничного рівня оптово-відпускних цін та порівняльних (референтних) цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою станом на 1 вересня 2012 року затверджений наказом МОЗ України (із змінами та доповненнями) від 01.06.2012 № 419.

 

 Від аптечного закладу не вимагається наявність усіх без виключення найменуваннь препаратів, що містяться у вказаному Реєстрі. Головне, аби в споживача був вибір цінового діапазону, і він міг придбати як дорогий, так і дешевий лікарський засіб з тих, що беруть участь у Пілотному проекті.

 

 Провізору (фармацевту) необхідно постійно та ввічливо проводити роз’яснювальну роботу з відвідувачами аптек щодо наявності в аптечних закладах препаратів з однаковою діючою речовиною та дозуванням, інформувати пацієнтів про можливості взаємозамінності препаратів та їхнього комбінування у межах визначеного в проекті списку медпрепататів.Водночас, у разі звернення пацієнтів з рецептами лікаря, де вказана міжнародна непатентована назва, провізору (фармацевту) необхідно повідомити, в першу чергу, про наявність лікарського засобу за найнижчою ціною.

 

 Оскільки всі препарати-учасники пілотного проекту мають статус рецептурних, для їх придбання в аптеку необхідно надати рецепт, який виписується на рецептурних бланках форми № 1 (ф-1) із зазначенням міжнародної непатентованої назви в достатній кількості для прийому пацієнтом протягом одного місяця з обов’язковим зазначенням дози.

 

 Звертаємо увагу, що відшкодування коштів не проводитиметься, якщо рецепт буде заповнено невірно (не зазначена міжнародна непатентована назва лікарського засобу), тобто, витрачені на ліки кошти аптека не отримає.

 

 Прохання надавати свої зауваження та пропозиції з вищевикладеного питання до Департаменту державного регулювання оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами в електронному та письмовому вигляді на адресу babiychuk@diklz.gov.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Роз'яснення щодо оновлених правил виписування рецептів на знеболювальні препарати для тяжкохворих

Наступна

Вітчизняна фармацевтична галузь може стати локомотивом зростання економіки України