Україна та країни Балтії розбудовують співпрацю для ефективного реагування на виклики у сфері охорони здоров’я в умовах війни
Опубліковано 03.09.2024 о 11:33З метою посилення співпраці та вивчення українського досвіду у сфері охорони здоров’я в умовах війни до нашої держави завітали делегації Естонії, Латвії та Литви. Наразі країни Балтії розробляють або оновлюють свої національні плани готовності до криз, і досвід нашої країни у цьому є надзвичайно цінним.
Під час візиту були обговорені актуальні пріоритети й стратегія розвитку системи охорони здоров’я в умовах війни. Відкрили захід Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко та керівник офісу ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт.
В рамках сесії, присвяченої фармацевтичній сфері, Держлікслужба та ДП «Державний експертний центр МОЗ України» презентували практичний досвід роботи у воєнних умовах.
Відкриваючи сесію, заступник Голови Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками Володимир Короленко познайомив балтійських колег з основними функціями Держлікслужби, озвучив основні виклики реалізації фармацевтичних політик, розповів про ключові прийняті рішення, що дозволили забезпечити під час війни безперервне, оперативне та дієве управління системою контролю якості лікарських засобів, ринкового нагляду за медичними виробами, контролю легального обігу наркотичних і психотропних речовин і прекурсорів, а також участь Держлікслужби у процедурах інтеграції до Європейського Союзу.
Серед важливих аспектів цієї роботи – цифровізація процесів, розроблення системи захисту ІТ-структури, забезпечення балансу між доступом до ліків та контролем їх якості, моніторинг асортименту та цін на лікарські засоби, налагодження безперебійного функціонування логістичних структур, забезпечення аптечних закладів альтернативними джерелами енергозабезпечення, релокація фармацевтичних підприємств. Значущими є психологічна грамотність та психологічна підтримка фармацевтичних працівників, особливо «першого столу». Окремо Володимир Короленко підкреслив значення співпраці з міжнародними організаціями та іноземними регуляторними органами, підтримки з їхнього боку.
Зацікавлення представників балтійських країн викликали також проєкти із забезпечення ліками населення сільської місцевості, де немає стаціонарних аптечних закладів, у прифронтових територіях та у зонах надзвичайних ситуацій: мобільні аптечні пункти (наразі їх 17: у Харківській, Черкаській, Миколаївській, Одеській, Київській, Тернопільській, Житомирській, Рівненській, Херсонській та Чернігівській областях) та пілотний проєкт «Укрпошта Аптека», що охоплює Донецьку, Сумську, Запорізьку, Миколаївську, Харківську, Херсонську та Чернігівську області.
Робота Держлікслужби в умовах повномасштабної війни викликала жваве обговорення та низку предметних запитань не лише від представників балтійських агентств з лікарських засобів, а й фахівців служб екстреної медичної допомоги, лікарень, органів медичного страхування.
Взаємодія з балтійськими країнами допоможе нам разом будувати стійкі та ефективні системи охорони здоров’я, здатні оперативно реагувати на будь-які виклики, у тому числі у сфері забезпечення населення якісними, доступними та ефективними ліками і медичними виробами.