Відбувся публічний звіт про підсумки діяльності Держлікслужби в 2024 році

Опубліковано 24.02.2025 о 14:12

24 лютого 2025 року заступник Голови Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками Володимир Короленко виступив з публічним звітом про підсумки діяльності відомства у 2024 році.

У своєму виступі Володимир Короленко зазначив, що третій рік поспіль з моменту початку повномасштабної війни Держлікслужбою не припиняється робота із забезпечення та державного контролю якості лікарських засобів на українському фармацевтичному ринку, ліцензування та сертифікації суб’єктів господарювання, контроль за дотриманням ними ліцензійних умов.

Інспектори Держлікслужби працюють не лише в умовно безпечних регіонах, але і в прифронтових областях, у місцях підвищеної загрози ракетних ударів. Тому часто під час повітряних тривог та ракетних обстрілів працівникам Держлікслужби продовжувати роботу доводиться у бомбосховищах підприємств.

Володимир Короленко проінформував присутніх про основні показники роботи Держлікслужби в 2024 році.

В 2024 році продовжували діяти обмеження на проведення планових і позапланових перевірок, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303: у Держлікслужби не було належної правової бази для забезпечення повноцінного контролю за додержанням суб’єктами господарювання вимог ліцензійних умов.

Як наслідок, за останні роки збільшилась кількість випадків виявлення фальсифікованих, неякісних, ввезених з порушенням законодавства України лікарських засобів, їх незаконної реалізації, в т.ч. і через мережу Інтернет.

Держлікслужба неодноразово протягом останніх років ініціювала скасування мораторію на проведення планових та позапланових заходів державного контролю в частині перевірок дотримання операторами фармацевтичного ринку вимог щодо забезпечення якості лікарських засобів та дотримання суб’єктами господарювання вимог ліцензійних умов. Протягом останніх років Держлікслужбою була підготовлена низка проектів постанов Уряду про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303. Проекти змін також обговорювались із бізнесом та громадськими організаціям, які з розумінням і підтримкою поставились до ініціатив Держлікслужби щодо повноцінного поновлення перевірок та заходів державного ринкового нагляду.

Тому серед головних здобутків є прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2024 № 1264 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303», згідно з якою з 01.01.2025 в Україні поновлені планові перевірки Держлікслужбою вимог законодавства щодо якості лікарських засобів та дотримання суб’єктами господарювання ліцензійних умов на фармацевтичному ринку та у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.

Завдяки прийнятим змінам у законодавстві, тільки в січні 2025 року Держлікслужбою проведено близько 80 планових та 3 позапланові перевірки суб’єктів господарювання щодо дотримання ними вимог законодавства стосовно якості лікарських засобів та ліцензійних умов. За результатами усіх перевірок виявлені порушення, більшість порушень виявлено саме під час планових перевірок!

Також Володимир Короленко окремо зупинився на загальних тенденціях роботи вітчизняного фармацевтичного ринку під час військового стану.

Так, незважаючи на вкрай складну ситуацію, наш фармринок демонструє позитивну динаміку щодо відновлення кількості аптек та аптечних пунктів, зростає кількість ліцензіатів з електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами.

У січні 2024 року перший мобільний аптечний пункт (МАП) розпочав свою роботу у Харківській області, його маршрут включав 86 населених пунктів. Станом на 01.02.2025, до Реєстру мобільних аптечних пунктів було включено 30 МАПів з 15 областей України, маршрути яких нараховують близько 1000 сільських населених пунктів.

В 2024 році введено в дію Закон України від 21.12.2023 № 3528-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо державного регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) для використання у навчальних цілях, освітній, науковій та науково-технічній діяльності, виробництва наркотичних засобів, психотропних речовин та лікарських засобів з метою розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування». Держлікслужба розробила шість прийнятих урядових постанов для реалізації цього закону.

В жовтні минулого року запрацювала Електронна інформаційна система обліку вирощених рослин конопель для медичних цілей, переміщення таких рослин, продуктів їх переробки, рослинної субстанції канабісу, вироблених (виготовлених) із них лікарських засобів на всіх етапах обігу та порядок її функціонування (ЕСОРК). Власником, адміністратором електронної системи та володільцем її інформації є держава в особі Держлікслужби. Усі операції з медичним канабісом (від придбання насіння рослин до знищення відходів) суворо контролюються і вносяться до ЕСОРК.

В 2024 році було прийнято 11 постанов Кабінету Міністрів України, в розробці проектів яких приймала участь Держлікслужба. Загалом, протягом минулого року Держлікслужбою було розроблено, опрацьовано, проведено процедуру узгодження із заінтересованими органами державної влади понад 40 проєктів нормативно-правових актів.

Минулого року Держлікслужба продовжувала приймати участь в адаптації вітчизняного галузевого законодавства до правових вимог та стандартів ЄС – Євроінтеграційні процеси тривають.

Важливою подією 2024 року також стало прийняття Комунікаційної стратегії Держлікслужби на 2024-2029 роки, яка була розроблена в рамках реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні, з урахуванням рекомендацій «Гайда безбар’єрних подій», відповідно до ініціативи «Без бар’єрів» Першої леді України Олени Зеленської.

Комунікаційна стратегія була схвалена Громадською радою при Держлікслужбі, зборами трудового колективу Держлікслужби і Первинною профспілкою Держлікслужби та затверджена Головою Держлікслужби.

Завершуючи виступ, Володимир Короленко подякував колегам за плідну працю в 2024 році, побажав ефективної командної роботи в поточному році.

Турбота про здоров’я громадян – головна мета нашої діяльності!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Європейська інтеграція української фармацевтичної галузі. Обмін міжнародним досвідом. Роль та значення Держлікслужби

Наступна

Виявлено партію незаконно ввезених лікарських засобів