З березня – Всесвітній день слуху

Опубліковано 03.03.2025 о 15:57

Сьогодні, 3 березня, відзначається Всесвітній день слуху. Цей день на початку весни обраний ВООЗ для нагадування про важливість дбайливого ставлення до здоров’я органу слуху.

За даними ВООЗ, до 2050 року майже 2,5 млрд людей матимуть певний ступінь втрати слуху, і щонайменше 700 млн людей — або ж кожний 10-й мешканець Землі — потребуватимуть реабілітації слуху.

Вади слуху можуть бути вродженими або набутими. Причиною порушення слуху можуть бути генетичні (спадкові) фактори та негативні зовнішні чинники, які впливають на людський організм (травми, хронічні захворювання).

Слух варто перевіряти регулярно — щороку в плановому порядку або при перших ознаках його погіршення.

Особливо актуальним питання збереження здоров’я органу слуху є зараз — в умовах воєнних дій особливо вдається в знаки вплив гучних звуків, підвищується ризик барометричних травм та психічних розладів.

Важливо пам’ятати, в Україні є доступними безоплатні слухові апарати та процедура кохлеарної імплантації.

У 2024 році МОЗ вперше централізовано закупило 24 тисячі слухових апаратів загальною вартістю 105 мільйонів гривень.

Першу партію з декількох тисяч слухових апаратів розподілили між медичними закладами. Тепер отримати слухові апарати можливо і в регіонах, які раніше не виділяли кошти з місцевого бюджету на їхню закупівлю. МОЗ затвердило перелік закладів охорони здоров’я, які надають послуги з безоплатного забезпечення слуховими апаратами.

Слухові апарати можуть отримати діти й дорослі з інвалідністю та військовослужбовці, які мають порушення слуху, але ще не мають статусу людини з інвалідністю.

Також в Україні діє програма кохлеарної імплантації для дітей, за якою можна отримати імплант безоплатно, а послуги за хірургічне втручання та реабілітацію оплачує НСЗУ.

Кохлеарна імплантація – це хірургічна процедура, яка допомагає дітям із глибокою двосторонньою втратою слуху. Вона застосовується в тих випадках, коли слухові апарати не дають ефекту. Чим раніше дитині буде проведено імплантацію, тим кращими будуть результати успішної реабілітації слуху та мови опісля. Саме для того, щоб якнайшвидше виявити проблему та вчасно отримати допомогу, в 2022 році у всіх пологових будинках новонародженим проводиться скринінг слуху.

До Держлікслужби надійшла інформація від органів з оцінки відповідності стосовно видачі 28 сертифікатів відповідності, зокрема, на слухові апарати, системи кохлеарних імплантатів для слухової реабілітації тощо.

В Реєстрі осіб, відповідальних за введення в обіг медичних виробів, активних медичних виробів, які імплантують, та медичних виробів для діагностики in vitro наявна інформація щодо осіб відповідальних за введення медичних виробів в обіг стосовно 8 позицій медичних виробів, зокрема приладів для керування функціями слухового апарату, слухові комплекти для діагностики тощо.

Нагадаємо, кожній людині щороку рекомендовано перевіряти слух. Одним із основних методів дослідження слуху є аудіометрія. Процедура безпечна для пацієнта, її можуть робити як дорослим, так і дітям.

За матеріалами

МОЗ та Держлікслужби

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Звіт за 24 - 28 лютого 2025 року

Наступна

Звіт за 03-07 березня 2025 року