Важливо! Про умови зберігання лікарських засобів в літній період

Опубліковано 15.08.2023 о 15:04

Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками в Закарпатській області в зв’язку із значним підвищенням температури наголошує на необхідності дотримання вимог законодавства щодо зберігання лікарських засобів, медичних виробів та вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного в аптечних та лікувально-профілактичних закладах.

Згідно вимог настанови «Лікарські засоби. Належна практика  зберігання» СТ-Н МОЗУ 42-5.1:2011, затверджена наказом МОЗ України «Про затвердження документів з питань забезпечення якості лікарських засобів»  від 16 лютого 2009 року № 95  ліцензіат повинен забезпечувати додержання визначених виробником загальних та специфічних умов зберігання лікарських засобів на всіх етапах оптової та роздрібної торгівлі (приймання, реалізація, транспортування, відпуск).

Приміщення для зберігання лікарських засобів повинні бути обладнані приладами для здійснення контролю за температурою і відносною вологістю повітря. Холодильне обладнання для зберігання лікарських засобів має бути оснащено термометрами. Отримані дані щоденно заносять до журналу або картки обліку температури та відносної вологості.  Засоби вимірювальної техніки повинні бути справними і підлягати  регулярній  метрологічній повірці.

Вхідний контроль якості лікарських засобів в аптечних та лікувально-профілактичних закладах здійснює уповноважена особа, яка призначена керівником. Однією з основних обов’язків уповноваженої особи є здійснення  постійного моніторингу умов зберігання лікарських засобів відповідно до вимог інструкції для медичного застосування лікарського засобу. Вакцини, анатоксини та алерген туберкульозний  повинні зберігатися та транспортування з дотриманням відповідних температурних умов “холодового ланцюга”, визначених в інструкціях про їх застосування. Крім того, весь персонал має пройти відповідне навчання щодо вимог належної практики зберігання.

Також особливу увагу звертаємо на дотримання умов зберігання та транспортування лікарських засобів ліцензіатам, які мають право здійснювати торгівлю дистанційно, організовувати та здійснювати доставку лікарських засобів безпосередньо споживачам із залученням на договірних засадах операторів поштового зв’язку.

При відпуску лікарських засобів  працівникам  аптек необхідно наголосити покупцям про зберігання ліків в домашніх умовах, а саме:

якщо на упаковках лікарських засобів або в інструкціях про медичне застосування не вказано конкретних умов зберігання, то слід розуміти:

  • «зберігання у холодильнику» – це температура від +2° до +8° С;
  • «зберігання у холодному чи прохолодному місці» – від +8° С до +15° С;
  • «зберігання при кімнатній температурі» – від +15° С до +25° С;
  • «зберігання в захищеному від світла місці» – лікарський засіб має зберігатися в місці, яке виключає можливість попадання світла;
  • «зберігання у темному місці» – це зберігання лікарського засобу в оригінальній вторинній упаковці;
  • «зберігання у сухому місці» – це зберігання при відносній вологості повітря не більше 60% (найбільше стосується лікарської рослинної сировини).

Аерозольні упаковки слід оберігати від ударів та механічних пошкоджень.

Дуже важливо пам’ятати про те, що лікарські препарати слід зберігати подалі від дітей (бажано ставити в коробку і в те місце, де самим буде складно дістати). Забороняється приймати медикаменти, термін придатності яких минув.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Перелік аптек, що відпускають інсулін на території Закарпатської області станом на 09.08.2023 року

Наступна

Перелік аптек, що відпускають інсулін на території Закарпатської області станом на 16.08.2023 року