Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроєкт, що вдосконалює контроль за БАДами

Опубліковано 11.10.2024 о 08:09

Прийняття цього законопроєкту є однією з вимог щодо гармонізації українського законодавства із законодавством Європейського Союзу, адже він має усунути недоліки контролю за виробництвом і обігом харчових доповнювачів (дієтичних добавок, які в обігу називають БАДами). 

“Пацієнт, купуючи той чи інший засіб, має чітко розуміти, що саме він купує. Водночас ми бачимо випадки, коли виробники реєструють лікарські засоби під виглядом БАДів. Це вводить в оману споживачів, ставить під загрозу їхнє здоров’я, а також є проявом недоброчесності, адже регулювання обігу БАДів значно відрізняється від регулювання обігу лікарських засобів. Біологічно активні добавки — це не ліки й не чарівні пігулки. Їхнє призначення може бути допоміжним, проте визначати потребу в них може тільки лікар. Вдячний уряду, який підтримав та вніс законопроєкт до парламенту, та парламентарям — за підтримку урядової ініціативи, яка допоможе усунути недоліки контролю за обігом БАДів.”

Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я України.

Серед найчастіших порушень, що становлять загрозу для здоров’я:

  • наявність в харчових доповнювачах активних фармацевтичних інгредієнтів, які можна використовувати виключно для виготовлення лікарських засобів (у тому числі рецептурних);
  • відсутність у складі харчового доповнювача заявлених поживних речовин (білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних речовин) або інших речовин з поживним або фізіологічним ефектом;
  • невідповідність маркування харчових доповнювачів встановленим вимогам, зокрема зазначення, що вони мають лікувальний ефект.

Тому, на думку міністра, дуже важливо усунути наявні прогалини у законодавстві, щоби реєстрація та обіг і лікарських засобів, які проходять клінічні випробування й мають доведену ефективність, і харчових доповнювачів, які доведеної ефективності не мають, був чітко урегульований і виключав можливі маніпуляції.

Раніше недоброчесні суб’єкти господарювання зловживали недосконалістю держрегулювання і не реєстрували ліки, видаючи їх за харчові доповнювачі (дієтичні добавки). Законопроєкт визначає чіткі механізми введення в обіг харчових доповнювачів, а також вимог до речовин, що можуть використовуватися для їхнього виробництва: вітамінів, мінеральних речовин та інших речовин з поживним або фізіологічним ефектом. Закон також дозволяє МОЗ затвердити перелік таких речовин і максимально допустимі дози, дозволені до застосування у харчових доповнювачах. Також документ посилює відповідальність за виробництво та реалізацію харчових доповнювачів, що не відповідають вимогам законодавства.

Крім того, закон унормовує процедуру подання повідомлень про введення в обіг харчових доповнювачів, ведення переліку таких повідомлень і розміщення їх на офіційному вебсайті Держпродспоживслужби. 

Довідка:харчові доповнювачі (оновлена відповідно до вимог директиви ЄС назва «дієтичних добавок») споживають додатково до звичайного раціону, окремо або в комбінації з іншими продуктами. Вони реалізуються у формі капсул, пастилок, пігулок та саше, ампул з рідинами, пляшок для крапельного дозування тощо.

За матеріалами офіційного сайту МОЗ України https://moz.gov.ua/uk/verhovna-rada-ukrayini-uhvalila-u-pershomu-chitanni-zakonoproyekt-sho-vdoskonalyuye-kontrol-za-badami

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Роз’яснення порядку подання екстреного повідомлення про серйозний несприятливий випадок, пов’язаний із заготівлею, тестуванням, переробкою, зберіганням, розподілом і реалізацією донорської крові та компонентів крові, що може вплинути на їх якість та безпеку, а також на безпеку реципієнтів, екстреного повідомлення про ймовірну серйозну несприятливу реакцію, збереження даних та подання необхідних звітів

Наступна

Рекомендації стосовно маркування лікарських засобів шрифтом Брайля