Всесвітній тиждень обізнаності про стійкість до антибіотиків: що варто пам’ятати кожному
Опубліковано 20.11.2023 о 09:30З 18 до 24 листопада відзначається Всесвітній тиждень обізнаності про стійкість до протимікробних препаратів, яку називають ще антибіотикорезистентністю. Стійкість бактерій до антибіотиків виникає через їхнє надмірне використання, неправильне призначення, недотримання пацієнтами курсу лікування. З кожним неправильним використанням антимікробного препарату якісь із бактерій виживають. Вони розмножуються далі, і нове покоління цих бактерій вже неможливо знищити цим антибіотиком.
За даними ВООЗ, у 2019 році майже 5 мільйонів смертей у світі були пов’язані з антибіотикорезистентністю, зокрема 1,27 мільйона – були безпосередньо спричинені нею.
На жаль, нерідко люди приймають антибіотики не за призначенням лікаря або припиняють їхній прийом, не порадившись з медичним фахівцем. Такі дії призводять до антибіотикорезистентності – формування стійкості бактерій до антибактеріального препарату, який має їх знищити. Саме через це з кожним роком лікувати інфекційні хвороби бактеріального походження стає дедалі важче.
Чому антибіотикорезистентність загрожує людству? Тому що з часом інфекційні хвороби не зможуть лікувати звичними антибіотиками, а це призведе до зростання захворюваності та смертності.
Головні причини виникнення стійкості до антибіотиків:
- Надмірне використання антибіотиків.
- Використання антибіотиків без лікарського призначення.
- Недотримання пацієнтами курсу лікування.
- Надмірне використання антибіотиків у рибництві та тваринництві.
- Неналежний інфекційний контроль у лікарнях і закладах охорони здоров’я.
- Неналежна гігієна та санітарія.
Без ефективних інструментів профілактики та адекватного лікування інфекцій, стійких до антибіотиків, а також без покращення доступу до наявних та нових якісних протимікробних препаратів кількість людей, для яких лікування буде неефективним або які помиратимуть від інфекцій, зростатиме. Медичні процедури, такі як хірургічне втручання, зокрема кесарів розтин або видалення апендиксу, хіміотерапія та трансплантація органів, стануть більш ризикованими.
Саме тому важливо говорити про правильне використання антибіотиків. Перше й найважливіше правило для кожного: приймати антибіотики лише за призначенням лікаря! У жодному разі не вживати їх для профілактики захворювань чи під час грипу та застуд.
Пам’ятайте, що:
- Антибіотики дійсно можуть врятувати життя. Та вони не лікують віруси, наприклад, ті, що викликають застуду, грип або COVID-19. Респіраторні віруси зазвичай проходять через тиждень чи два без лікування. Запитайте у свого лікаря, як почуватися краще, поки ваше тіло бореться з вірусом.
- Антибіотики необхідні лише для лікування певних інфекцій, спричинених бактеріями, але навіть деякі бактеріальні інфекції виліковуються без антибіотиків.
- Прийом антибіотиків може сприяти розвитку стійкості до антимікробних препаратів. Якщо антибіотики та протигрибкові препарати втрачають свою ефективність, ми втрачаємо здатність лікувати інфекції, наприклад, ті, що можуть призвести до сепсису.
- Якщо вам потрібні антибіотики, приймайте їх так, як призначив лікар. Не соромтеся у нього запитувати, якщо вам щось не зрозуміло щодо прийому антибіотиків.
- Поговоріть зі своїм лікарем, якщо у вас виникнуть будь-які побічні ефекти, особливо важка діарея.
Серйозним кроком для розв’язання проблеми неконтрольованого відпуску і нераціонального вживання антибіотиків стало запровадження з серпня 2022 року електронного рецепта на них. За весь час було виписано 933 тисячі електронних рецептів на антибіотики.
Електронний рецепт можна отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Для пацієнтів він є додатковим кроком до зручного, а головне – безпечного отримання потрібних ліків.
Але всі зусилля медичної системи не зможуть бути достатньо ефективними без активної участі пацієнтів. Тож кожному з нас дуже важливо дотримуватися таких принципів:
- Приймайте антибіотики лише за призначенням лікаря, у жодному разі не призначайте їх собі самі.
- Проходьте повний курс лікування антибіотиками, суворо дотримуйтеся дозування та терміну лікування, призначених лікарем: не пропускайте прийом ліків, не переривайте лікування, навіть якщо вам стало краще.
- Пам’ятайте, що антибіотики діють лише на бактерії. Ніколи не використовуйте їх при застудах та інших вірусних інфекціях.
- Не діліться залишками антибіотиків з друзями чи родичами і не “призначайте” їм лікування.
Також завжди краще попередити інфекції, ніж потім їх лікувати антибіотиками. Для цього:
- Мийте руки з милом упродовж щонайменше 40 секунд перед приготуванням та вживанням їжі, після приходу з вулиці, відвідування вбиральні.
- Дотримуйтеся правил особистої гігієни.
- Користуйтеся бар’єрними засобами контрацепції.
- Робіть усі щеплення за календарем, а також рекомендовані вакцинації, зокрема від грипу та ковіду. Ці захворювання викликані вірусами, але вони можуть ускладнюватися бактеріальними інфекціями.
- Дотримуйтесь принципів збалансованого харчування, щоб запобігти дефіциту корисних речовин в організмі, розвитку цукрового діабету та інших хвороб. Кожен день їжте мінімум 500 грамів овочів та фруктів, скоротіть споживання солі, цукру, фастфуду.
- Готуйте їжу безпечно. Ретельно мийте овочі та фрукти, добре проварюйте і прожарюйте м’ясо і рибу, майте для них окрему дошку і ретельно її мийте, дотримуйтеся правильних умов зберігання продуктів.
Відповідальне ставлення до прийому антибіотиків допомагає нам зберегти здоров’я зараз, боротися зі стійкістю до протимікробних препаратів та гарантує, що ці життєво важливі антибіотики будуть доступними для майбутніх поколінь.
За матеріалам офіційного сайту Центру громадського здоров’я МОЗ України https://phc.org.ua/news/vsesvitniy-tizhden-obiznanosti-pro-stiykist-do-antibiotikiv-scho-varto-pamyatati-kozhnomu
За матеріалам офіційного сайту МОЗ України https://moz.gov.ua/article/news/stijkist-do-antibiotikiv-chim-zagrozhue-ta-jak-ii-zupiniti
If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.