Забезпечення доступності аптечними закладами області

Опубліковано 25.12.2024 о 15:40

Керівникам суб’єктів  господарювання, які займаються

роздрібною реалізацією лікарських засобів у Миколаївській області

 

   Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Миколаївській області (далі – Служба) вкотре звертає увагу суб’єктів господарювання, що здійснюють роздрібну торгівлю лікарськими засобами на необхідність дотримання вимог  Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), затверджених постановою КМУ від 30.11.2016 №929 (далі – Ліцензійні умови) щодо створення необхідних умов для вільного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до приміщень аптечних закладів відповідно до державних будівельних норм, правил і стандартів (абзац 5 пункту 165 Ліцензійних умов). Вимоги щодо доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до приміщень викладені у Державних будівельних нормах (ДБН В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і споруд).  

27.06.2024 року листом №273-01.1/02.0/05.15-24 Службою всім суб’єктам господарювання було спрямовано для ознайомлення та використання в роботі методичні рекомендації «Гайд безбар’єрних подій». В травні 2024 року Службою також здійснювалося вивчення ситуації щодо застосування аптечними закладами при здійсненні відпуску лікарських засобів сервісів та інших застосунків перекладу жестової мови задля задоволення потреб осіб із вадами слуху. За результатами повідомлень суб’єктів господарювання встановлено що при відпуску лікарських засобів  використовуються сервіс «УТОГ», додаток «Перкладач ЖМ», перекладач у застосунку вайбер тощо. Впровадження даної практики є позитивним прикладом створення  безбар’єрного простору у сфері обігу лікарських засобів.

Питання створення безбар’єрного простору, зокрема щодо доступності аптечних послуг для маломобільних груп населення, зокрема осіб з інвалідністю знаходиться на контролі Міністерства охорони здоров’я України та Держлікслужби.      

Зі свого боку Службою до моніторингу стану доступності аптечних послуг залучені громадські організації області та міста Миколаєва: ГО “Миколаївська обласна організація Всеукраїнської організації  “СОЮЗ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ УКРАЇНИ”, ГО «Всеукраїнське об’єднання  “Миколаївська фармацевтична асоціація ФАРМРАДА”», ГО  “Миколаївська міська організація Всеукраїнської організації  “СОЮЗ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ УКРАЇНИ”. Проводилась роз’яснювальна робота серед населення, здійснюється постійний моніторинг інформації в ЗМІ із зазначених питань. Також Служба оперативно реагує на всі повідомлення про порушення  вимог законодавства щодо створення необхідних умов для вільного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до приміщень аптечних закладів. Так, за зверненням мешканця Вознесенської територіальної громади, Службою проведено перевірку аптеки розташованої у сільській місцевості на відповідність вимогам п.165 Ліцензійних умов. В ході перевірки встановлено невідповідність аптечного закладу Ліцензійним умовам щодо питань доступності. За результатами  перевірки, у встановлені розпорядженням про усунення порушень строки, суб’єктом господарювання вжито відповідних заходів щодо приведення пандусу у відповідність до норм ДБН В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і споруд.

В той же час, відповідно до інформації розміщеної, зокрема на сторінці Фейсбук  Тернопільської обласної спілки захисту прав людей з інвалідністю проблеми доступності продовжують існувати, в тому числі  завдяки формальному підходу до виконання Ліцензійних умов аптечними закладами. Це стосується як облаштованих пандусів та підйомників, так й  додаткових заходів не віднесених будівельними нормами до елементів доступності, але таких що слугують засобами додаткової комунікації із представниками маломобільних груп населення (так звані «кнопки виклику співробітника аптеки»).

З урахуванням викладеного, Служба звертає увагу керівників суб’єктів господарювання – власників аптечних закладів, на те, що встановлені пандуси повинні відповідати вимогам ДБН, встановлені підйомники повинні не тільки відповідати вимогам законодавства, але й знаходитись у ввімкненому стані задля забезпечення доступності маломобільних груп населення до аптечного закладу протягом всього часу роботи такого закладу. Сходи, вхідні двері, прилегла територія повинні передбачати візуальну та тактильну інформацію, таблички із шрифтом Брайля не повинні містити помилки та викривлення інформації.  

Також, Служба нагадує, що відповідно до Постанови КМУ від 05.11.2024 №1264  «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 р. № 303» з  01.01.2025 року відновлено проведення планових заходів державного нагляду (контролю), в тому числі дотримання Ліцензійних умов. Отже, викладені у листі  проблемні питання підлягатимуть обов’язковій перевірці.    

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Держлікслужба роз’яснює

Наступна

Результати заходів державного ринкового нагляду в 2024 році.