МОЗ пропонує впровадити самоврядування у сфері охорони здоровʼя для захисту прав і свобод медпрацівників і пацієнтів

Опубліковано 21.12.2023 о 19:04
новини

На сьогодні самоврядні медичні організації в Україні діють виключно у вигляді громадських об’єднань. Наявне законодавство не передбачає участь медичних та фармацевтичних працівників у формуванні політики у сфері охорони здоров’я, перекладаючи таке право на державу.

«Сьогодні на засіданні члени уряду підтримали законопроєкт щодо самоврядування у сфері охорони здоров’я. Невдовзі він буде переданий до парламенту. Це дозволить повністю розірвати звʼязок з радянськими традиціями в цій сфері, адаптувати законодавство України до законодавства ЄС та наблизити права і свободи українських медиків до європейських. Саме медичні працівники мають вирішувати питання, повʼязані з їх професією. Впровадження моделі самоврядування у сфері охорони здоров’я є важливою складовою ефективної та стійкої системи охорони здоров’я України», – зазначив міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко.

Законопроєктом пропонується закріпити на законодавчому рівні статус самоврядних організацій. Також пропонується створити підстави для делегування медичним працівникам, об’єднаним у самоврядні організації, окремих функцій, які на сьогодні здійснюються органами державної влади.

Планується створити п’ять таких організацій професійного самоврядування – палат: Палата лікарів сімейної медицини, Палата лікарів-спеціалістів, Палата стоматологів, Палата сестер медичних/братів медичних, Палата фармацевтів. 

Важливо, що створення самоврядування є тривалим процесом. Спершу будуть долучені професійні групи, що найбільш до цього готові – стоматологи та фармацевти. Всі інші фахівці будуть долучені лише після утворення та пілотування перших двох палат.

Такі організації нададуть працівникам сфери охорони здоров’я можливість самоконтролю та забезпечать право на те, щоб питання їх діяльності вирішувалось не чиновником у кабінеті, а обраними ними ж представниками професійної спільноти.

Законопроєкт врегульовує питання допуску до професійної діяльності шляхом впровадження свідоцтва про право на провадження діяльності у сфері охорони здоров’я. Свідоцтво формуватиметься автоматично з реєстру людських ресурсів сфери охорони здоров’я, створення якого також передбачено законопроєктом. Реєстр міститиме інформацію щодо освіти, кваліфікації медиків та інформацію про тимчасове зупинення (або припинення) дії свідоцтва. 

Представники медичних та фармацевтичних професій матимуть економічну свободу та мобільність, можливість обирати заклад охорони здоров’я, форму співпраці, юридичний захист, широту прийняття професійних рішень тощо.

Медзаклад зможе формувати команду медичних працівників, здійснювати керівництво якістю та доступністю послуг. 

А пацієнт отримає спосіб захисту своїх прав і свобод, можливість вільно обирати лікаря, отримувати сучасну, якісну, безпечну та доступну медичну допомогу, повагу до своєї гідності, прозорість інформації про професійну траєкторію та поточний статус лікаря.

Ефективний механізм захисту прав пацієнтів планується реалізувати через етичну комісію, яка розглядатиме прецеденти щодо дій чи бездіяльності мед- і фармпрацівників. 

Модель самоврядування, запропонована МОЗ, побудована з урахуванням міжнародного досвіду. Так самоврядні медичні організації функціонують в таких країнах, як Польща, Німеччина, Великобританія, Франція, Італія, Бельгія, Чехія, Румунія та багато інших. 

За матеріалами офіційного сайту МОЗ України

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Реформа системи охорони здоровʼя триває навіть в умовах повномасштабної війни — Віктор Ляшко

Наступна

Спеціальне холодове обладнання для зберігання вакцин оновлено на 95%