Рецептурні VS безрецептурні ліки
Опубліковано 03.02.2023 о 21:26Трапляються випадки нерозуміння, чому окремі лікарські засоби можна придбати в аптеках без рецепту лікаря, а інші лише за наявності відповідного призначення (рецепту). У зв’язку з цим, Держлікслужба наголошує на важливості різниці препаратів лікарського призначення, а саме відмінність між рецептурними та безрецептурними лікарськими засобами. У чому полягає ця різниця та чому важливо використовувати рецептурні ліки лише за призначенням лікаря?
Без рецепту в Україні пацієнти можуть придбати ліки, перелік яких, визначено наказом МОЗ від 18.04.2019 № 876. Безрецептурні ліки зазвичай призначаються для симтоматичного лікування, оскільки не впливають на причину і механізм розвитку хвороби. При виборі безрецептурних ліків важливе значення має фармацевтична опіка. Фармацевти в аптеці надають поради, що дозволять своєчасно спрямувати пацієнта за допомогою до лікаря. Безрецептурні ліки розраховані на вживання протягом відносно короткого проміжку часу. Їх використовують в основному для лікування нетяжких станів, які не потребують втручання лікаря. Основна мета їх застосування: швидко й ефективно полегшувати симптоми захворювань, що не вимагають медичної консультації. Натомість рецептурні ліки – це група ліків, які можна отримати/придбати виключно за призначенням лікаря. Прийом таких ліків суворо контролюється, оскільки існує ризик загрози здоров’ю споживача у випадку їхнього використання без нагляду медичного спеціаліста. До рецептурних ліків відносяться ліки, які потребують тривалого використання. Для спрощення доступу до рецептурних ліків, в Україні впроваджено електронний рецепт, який від серпня 2022 року було впроваджено для відпуску антибіотиків, з листопада 2022 року е-рецепт почав діяти також для наркотичних (психотропних) засобів, а з квітня 2023 року планується поширити його на всі рецептурні ліки. Нагадуємо, що окремі рецептурні ліки можна отримати безкоштовно в рамках державної програми «Доступні ліки»: інсулін, препарати для лікування серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та інші.
Держлікслужба закликає обов’язково звертатися до лікаря у разі погіршення самопочуття та завжди дотримуватися рекомендацій медичних спеціалістів та фармацевтів!