Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Рівненській області наголошує на важливості дотримання умов зберігання лікарських засобів

Опубліковано 23.05.2024 о 14:28

Згідно вимог Настанови «Лікарські засоби. Належна практика  зберігання» СТ-Н МОЗУ 42-5.1:2011, яка затверджена наказом МОЗ України «Про затвердження документів з питань забезпечення якості лікарських засобів»  від 16 лютого 2009 року № 95 умови зберігання лікарських засобів мають відповідати зазначеній у маркуванні інформації, яка базується на результатах випробувань стабільності та враховує температуру зберігання і відносну вологість повітря. При зберіганні лікарських засобів мають бути виключені сторонні запахи, інші ознаки забруднення та інтенсивне освітлення; приміщення мають бути сухими та добре вентильованими.

Інформація про умови зберігання лікарських засобів наноситься на упаковку лікарського засобу та в інструкцію з медичного застосування (ст.12 Закону України «Про лікарські засоби»).

Якщо на упаковках лікарських засобів, або в інструкціях для медичного застосування не вказано конкретних умов зберігання, то необхідно розуміти наступне:

  • «зберігання у холодильнику» — це температура від 2° до 8° С;
  • «зберігання у холодному чи прохолодному місці» — від 8° С до 15° С;
  • «зберігання при кімнатній температурі» — від 15° С до 25° С;
  • «зберігання в захищеному від світла місці» — лікарський засіб має зберігатися в місці, яке виключає можливість попадання світла;
  • «зберігання у темному місці» — це зберігання препарату в оригінальній вторинній упаковці;
  • «зберігання у сухому місці» — це зберігання при відносній вологості повітря не більше 60% (найбільше стосується лікарської рослинної сировини).

Звертаємо увагу, що «Протоколами фармацевта», затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від  05.01.2022 року № 7 визначено, що при відпуску лікарських засобів з аптечних закладів та їх структурних підрозділів працівником надаються рекомендації щодо застосування лікарського засобу, умов прийому, терміну лікування та правил зберігання.

В аптечних та лікувально-профілактичних закладах відповідальними за здійснення моніторингу умов зберігання лікарських засобів відповідно до вимог інструкції для медичного застосування  є  уповноважені особи, призначені наказом керівника відповідальними за якість лікарських засобів.

Відповідно до вимог Ліцензійних умов, ліцензіат повинен дотримуватися визначених виробником загальних та специфічних умов зберігання лікарських засобів та під час транспортування забезпечувати умови їх зберігання відповідно до встановлених  вимог. Перевезення лікарських засобів, що вимагають особливих температурних умов зберігання, здійснюється тільки спеціально обладнаним транспортом, оснащеним рефрижераторними установками, які обладнуються пристроями для постійного моніторингу температури, або термоконтейнерами.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

До уваги інсулінозалежних громадян Рівненської області

Наступна

До уваги інсулінозалежних громадян Рівненської області