До уваги суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами щодо обов’язкової реалізації аптечними закладами програми «Доступні ліки»

Опубліковано 03.07.2024 о 14:40

Пунктом 5 частини першої статті 2 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» передбачено реімбурсацію (повне або часткове відшкодування суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, вартості лікарських засобів або медичних виробів, що були відпущені пацієнту на підставі рецепта, за рахунок коштів Державного бюджету України).

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 № 135 «Деякі питання реімбурсації лікарських засобів» з 1 квітня 2019 року реімбурсація лікарських засобів та здійснюється виключно за електронними рецептами, виписаними через електронну систему охорони здоров’я, відповідно до Порядку реімбурсації лікарських засобів та медичних виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 р. № 854.

Пунктом 5-1, 6 наказу Міністерства охорони здоров’я України від 19.07.2005  № 360 «Про затвердження Правил виписування рецептів на лікарські засоби і медичні вироби, Порядку відпуску лікарських засобів і медичних виробів з аптек та їхніх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків» передбачено, що на період дії воєнного стану на території України:

на лікарські засоби (крім лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини в чистому вигляді або в суміші з індиферентними речовинами)  і медичні вироби, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, за умови відсутності технічної можливості виписування електронного рецепта, сформованого в системі у встановленому порядку, виписування рецептів може здійснюватися в паперовій формі у випадку, встановленому у пункті 2-1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 854 «Деякі питання реімбурсації лікарських засобів та медичних виробів за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення», відповідно до цих Правил.  Відпуск таких лікарських засобів за рецептами в паперовій формі здійснюється аптечними закладами, які розташовані на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, які включені до Переліку, протягом періоду ведення бойових дій або тимчасової окупації та трьох місяців після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, визначеної у Переліку.

Крім того, наголошуємо, що пунктом 6-1 Порядку укладення, зміни та припинення договору про реімбурсацію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2019 року № 136  встановлено, що суб’єкти господарювання, аптеки та/або аптечні пункти яких розміщені у приміщенні та/або на території лікувально-профілактичного закладу, зобов’язані укласти договір з НСЗУ з метою забезпечення в таких аптечних закладах відпуску споживачам лікарських засобів та/або медичних виробів згідно з умовами укладеного договору.

Також пунктом 165 постанови Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 № 929 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)» також передбачено обов’язковість ліцензіата укласти договір про реімбурсацію у разі розміщення аптеки та/або аптечного пункту ліцензіата в приміщенні та/або на території лікувально-профілактичного закладу ліцензіат укладає договір.

 Крім того інформуємо, що наказом МОЗ України від 20.02.2024 р.                          № 279 затверджено Перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 12 лютого 2024 р. та Перелік медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 12 лютого 2024 р. Наказ набув чинності з 27 лютого 2024 р., з цієї дати втратив чинність наказ МОЗ України від 21.08.2023 р. № 1495, яким було затверджено попередні переліки.

Перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, складається з переліків:

1) лікарських засобів, що застосовуються при:

  • серцево-судинних захворюваннях та цереброваскулярних захворюваннях;
  • цукровому діабеті;
  • нецукровому діабеті;
  • хронічних хворобах нижніх дихальних шляхів;
  • розладах психіки та поведінки, епілепсії;
  • хворобі Паркінсона;
  • посттрансплантаційному періоді;
  • лікуванні болю та наданні паліативної допомоги.

Кількість таких препаратів сягає 412, що на 1 позицію більше, ніж у попередньому переліку. Однак з 412 відшкодовуються повністю 134, що на 5 позицій менше, ніж у попередньому переліку;

2) препаратів інсуліну — 68 позицій, що на 2 позиції менше, ніж у попередньому переліку. З 68 позицій 43 відшкодовуються повністю, що на 2 позиції менше, ніж у попередньому переліку;

3) комбінованих лікарських засобів, що застосовуються при хронічних хворобах нижніх дихальних шляхів. Як і в попередньому переліку, їх кількість налічує 9 позицій, з яких 8 відшкодовуються повністю.

Перелік медичних виробів, які підлягають реімбурсації налічує 43 позиції, з яких 2 відшкодовуються повністю. Попередній перелік складав лише 23 позиції.

Наголошуємо увагу, що ціни на лікарські засоби для реімбурсації підлягають державному регулюванню відповідно до постанов КМУ, а саме:

  • «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби» від 17.10.2008 № 955
  • «Про державне регулювання цін на лікарські засоби» від 09.11.2016 № 862.

          Разом з тим інформуємо, що на цей час відсутні перешкоди щодо участі  усіх суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами та  місця провадження яких розташовані не на території лікувально-профілактичних закладах, в державній програмі “Доступні ліки”.

         Долучення до цієї програми є справжнім проявом громадянської позиції з боку керівників суб’єктів господарювання, особливо у цей складний для держави період.  

 

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Заходи щодо виконання окремого доручення заступника Голови Держлікслужби від 21.06.2024

Наступна

Продовження моніторингових візитів