Медичний канабіс в Україні

Опубліковано 07.06.2024 о 12:00

Медичному канабісу в Україні точно бути!

     13 липня 2023 року Верховна рада України підтримала законопроект №7457 про легалізацію медичного канабісу у першому читанні. 21 грудня 2023 року Верховна рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроект №7457 про легалізацію медичного канабісу –  « Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності».

     «Прийняття законопроєкту № 7457 – це одночасно велика перемога гуманізму і початок довгого шляху для втілення усіх проголосованих норм. Попереду багато роботи, проте перший крок зроблений. На нього чекало мільйони людей. Всі вони сьогодні нарешті отримали шанс на кращу якість життя. « Держава буде суворо контролювати обіг ліків на основі канабісу, а використання його у рекреаційних цілях, як і раніше, залишиться під забороною», – заявив Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

     Щоб здійснювати діяльність, пов’язану з вирощуванням, імпортуванням/експортуванням, виробництвом, зберіганням тощо медичного канабісу, суб’єкт господарювання має отримати ліцензію.

     Закон дозволяє культивувати (вирощувати) медичні коноплі в Україні лише із суворим дотриманням вимог. Воно має відбуватися тільки в умовах закритого ґрунту (наприклад, теплиці), із цілодобовим відеоспостереженням і наданням безоплатного цілодобового доступу до нього Нацполіції.

     Ухвалений документ також передбачає, що кожна рослина, партія продуктів перероблення, одиниця фасованої продукції, пакування лікарського засобу на основі канабісу маркуватиметься унікальним електронним ідентифікатором. Дані вноситимуться до спеціально створеної єдиної інформаційної бази.

     Оскільки запуск механізму внутрішнього виробництва вимагатиме певного часу для того, щоби ліки з медичних конопель потрапили швидше до пацієнта, на першому етапі виробництво здійснюватиметься з імпортованої сировини. Для цього суб’єкту господарювання потрібно отримати ліцензію на імпорт сировини, а також супутні ліцензії (перевезення, зберігання, продаж тощо) та зареєструвати таку ввезену рослинну субстанцію канабісу (активний фармацевтичний інгредієнт) у Державному реєстрі лікарських засобів. Після цього з неї можна буде виробляти ліки.

     Міністерство охорони здоров’я затвердить перелік хвороб і станів, за яких пацієнту можуть призначати ліки на основі медичного канабісу. Відпуск лікарських засобів на основі медичних конопель буде можливий виключно за призначенням лікаря відповідно до медичних показань і за рецептом (як це відбувається у випадку призначення наркотичних і психотропних препаратів). Пацієнти зможуть перевозити й зберігати такі ліки у кількості, визначеній одним рецептом.

     Використання рослин роду коноплі (Cannabis) в інших, крім медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності, заборонено.

     Закон набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання чинності.

     В  травні Кабмін має ухвалити підзаконні акти до ухваленого в грудні закону:

  • ліцензійні умови щодо всіх етапів від вирощування до знищення;
  • форми таких ліків і стани, при яких їх виписуватимуть;
  • реєстраційні процеси ліків та АФІ.

     Зараз робота по ним реально кипить, тому слідкуйте за сайтами МОЗ, ДЕЦ, Держлікслужби, а також Пацієнти України і Українська асоціація медичного канабісу.

     До 16 серпня має бути готова електронна система, включно з електронними рецептами, яку має запустити МОЗ.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Для суб’єктів господарської діяльності, які  звертаються для коректної роботи у Системі LIMS

Наступна

Альтернативні джерела електроенергії