Народні депутати пропонують заборонити наносити на упаковку ліків інформацію рекламного характеру

Опубліковано 03.01.2024 о 19:32
новини

29 грудня 2023 р. у Верховній Раді України зареєстровано проєкт закону № 10384 «Про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо підвищення доступності лікарських засобів для населення» (далі — проєкт закону).

Проєкт закону має на меті закріпити в Законі України від 04.04.1996 р. № 123 «Про лікарські засоби»(далі — Закон № 123) норму щодо соціальної відповідальності операторів фармацевтичної галузі. Така норма передбачена в новомуЗаконі України від 28.07.2022 р. «Про лікарські засоби». Однак через те, що новий закон набуде чинності через 30 міс після скасування воєнного стану і таке положення відсутнє в Законі № 123, недобросовісні оператори з використанням сучасних маркетингових можливостей на фармацевтичному ринку можуть ігнорувати вимоги законодавства щодо чесної конкуренції на ринку та соціальної орієнтації їхньої діяльності.

Так, проєктом пропонується заборонити виробникам препаратів нанесення будь-якої реклами та інформації рекламного характеру, яка сприятиме просуванню препарату на ринку, а саме формуванню думки про винятковість та/або перевагу того чи іншого препарату порівняно з таким самим, однак без нанесення відповідної інформації, вводитиме споживачів (пацієнтів) лікарських засобів в оману та сприятиме популяризації окремих суб’єктів господарської діяльності.

Також проєктом пропонується доповнити термінологічний апарат чинної редакції Закону № 123 новим поняттям «національний оптовий дистриб’ютор». Це — суб’єкт господарювання, який провадитиме діяльність з оптової торгівлі препаратами на підставі відповідної ліцензії, матиме сертифікат на відповідність вимогам належної практики дистрибуції (Good Distribution Practice — GDP).

Повертаючись до соціальної відповідальності, проєктом пропонується покласти зобов’язання на національного оптового дистриб’ютора з обслуговування населення. Таке зобов’язання передбачатиме постійну наявність обов’язкового мінімального асортименту ліків (препарати мають бути соціально орієнтованими), визначеного Міністерством охорони здоров’я (МОЗ) України, для задоволення потреб населення певної адміністративно-територіальної одиниці, а також з можливістю поставити необхідну кількість препаратів у короткий строк на відповідну територію.

Нагадаємо, що свого часу асортимент соціально орієнтованих ліків і медичних виробів був сформований МОЗ України та затвердженийнаказом відомства від 29.12.2011 р. № 1000у період епідемії пташиного грипу, коли медичні вироби, що увійшли до переліку, були дефіцитними та малодоступними споживачам (пацієнтам), які їх потребували для своєчасного та всебічного вжиття лікувальних та профілактичних заходів. Однак у 2015 р. наказ МОЗ України № 1000 було скасовано.

Проєктом закону також передбачається покласти на виробника та/або імпортера зобов’язання з реалізації на рівних умовах препаратів усім національним оптовим дистриб’юторам, які звернулися до виробника та/або імпортера щодо укладення договору купівлі-продажу лікарських засобів.Також нагадаємо, що наприкінці листопада минулого року Антимонопольний комітет України надав рекомендації майже 50 виробникам та імпортерам препаратів стосовно дотримання законодавства «Про захист економічної конкуренції».

У разі ухвалення Парламентом цього закону він набуде чинності з дня, наступного за днем його опублікування, однак вводитиметься в дію лише через 3 міс з дня набрання ним чинності.

За матеріалами офіційного сайту Аптека.юа (https://www.apteka.ua/article/684062)

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Нарада щодо реалізації проєктів "Укрпошта-Банк та "Укрпошта-Ліки"

Наступна

Перевищення епідпорогу захворюваності на грип, ГРВІ та COVID-19 немає