Суб’єктам господарювання – зареєстрованим в установленому законодавством порядку юридичних осіб незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, та фізичним особам-підприємцям, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами на території Дніпропетровської області
Опубліковано 09.05.2024 о 15:35У зв’язку з надходженням великої кількості запитань, Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області (далі – Служба) звертає увагу на наступне.
Відповідно до вимог пункту 165 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 №929, ліцензіат, який провадить діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, зокрема створює необхідні умови для доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до приміщень відповідно до державних будівельних норм, правил і стандартів.
Маломобільні групи населення (МГН) – особи, які відчувають труднощі при самостійному пересуванні, одержанні послуги, необхідної інформації або при орієнтуванні у просторі, зокрема особи з інвалідністю, особи з тимчасовим порушенням здоров’я, вагітні жінки, громадяни похилого віку, особи з дитячими візками (стаття 1 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”).
До маломобільних груп населення належать: вагітні жінки; діти до 7-ми років; особи, які супроводжують малолітніх дітей; люди поважного віку; люди з інвалідністю; люди з постійними та/або тимчасовими функціональними порушеннями (фізичними, сенсорними, психічними, розумовими); люди які отримали тимчасову травму або хворіють; люди з нестандартними розмірами тіла: значно більшою або меншою за середню масою тіла, низького чи зависокого зросту; люди, які протягом певного часу можуть бути неуважними (приміром під впливом стресу).
Згідно ДБН В.2.2-40:2018. «Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення», із змінами (далі – ДБН) доступність повинна забезпечуватися: фізичною можливістю і зручністю потрапляння та пересування об’єктом, прилеглою територією, отриманням послуг; фізичною безпекою при потраплянні на об’єкт та пересуванні на ньому, прилеглою територією, отриманням послуг ; можливістю вільного отримання інформації про об’єкт та послуги, що надаються; вільної навігації (орієнтування) по об’єкту та прилеглою територією (пункт 4.2 розділу 4 ДБН )
За нормами всі будинки та споруди в Україні, а також необхідна інфраструктура повинні обов’язково проектуватися та вводитися в експлуатацію з елементами доступності для маломобільних груп населення. Серед іншого в ДБН наведено технічні характеристики: пандусів, спеціальних підйомників та інших засобів доступності для людей з порушеннями опорно-рухового апарату; тактильних та візуальних елементів доступності: тактильної підлогової плитки, інформаційних таблиць та позначень шрифтом Брайля, аудіопокажчиків для людей з порушеннями зору; іншого візуального інформування, дублювання важливої звукової інформації текстами, організації сурдоперекладу, використання систем звукопідсилення для людей з порушеннями слуху (згідно розділу 6,7,8 ДБН), тощо.
Статтею 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» встановлено, що експертиза- це діяльність фахівців-експертів, які мають відповідні кваліфікаційні сертифікати і за дорученням замовника надають звіти щодо відповідності проектних рішень вимогам законодавства, державним нормам, стандартам, будівельним нормам і правилам та, які несуть відповідальність за достовірність наданих звітів.
Діяльність з експертизи та обстеження у будівництві віднесена до Переліку видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, відповідальні виконавці яких проходять професійну атестацію.
Таким чином, підставою для висновку щодо наявної доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до приміщень аптечних закладів відповідно до державних будівельних норм, правил і стандартів, може слугувати документальне підтвердження фахівця з питань технічного обстеження будівель та споруд (експертиза), який має відповідний кваліфікаційний сертифікат.
Інформацію про експертів, включених до реєстру атестованих осіб можна знайти в тому числі на офіційному сайті Мінрегіонбуду.
Одночасно з цим, у відповідності до статті 27 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів»(далі – Закон), у разі, якщо діючі об’єкти неможливо повністю пристосувати для потреб осіб з інвалідністю, за погодженням з громадськими об’єднаннями осіб з інвалідністю здійснюється їх розумне пристосування з урахуванням універсального дизайну: пандуси, ліфти, підйомники (згідно розділу 6,7 ДБН).
Зазначаємо, що згідно вищезазначеного Закону, планування і забудова населених пунктів, формування мікрорайонів, проектування, будівництво і реконструкція об’єктів фізичного оточення без пристосування для використання особами з інвалідністю не допускаються. Зазначена діяльність здійснюється з урахуванням думки громадських об’єднань осіб з інвалідністю.
Інформацію про громадські організації інвалідів, включені до Реєстру громадських об’єднань можна отримати на офіційному сайті Мінюсту.
Для осіб з порушенням слуху і мовлення громадські будівлі і споруди слід оснащувати послідовною і повною (від входу до окремих приміщень) візуальною інформацією, для того щоб вони мали змогу орієнтуватися без додаткового спілкування, у разі якого виникають труднощі. Кожні приміщення повинні бути чітко позначені, знаки (покажчики) мають бути крупними і максимально освітленими. У будівлях і спорудах, де передбачена звукова інформація, необхідно використовувати дублювання інформації написами на дисплеях, табло і піктограмах.
Системи засобів інформації та сигналізації про небезпеку повинні бути комплексними і передбачати візуальну (світлову), звукову і тактильну інформацію в приміщеннях, призначених для перебування всіх категорій осіб з інвалідністю, зокрема осіб з порушенням слуху.
Звертаємо Вашу увагу, що в Україні для організації сурдоперекладу існує, поміж інших, Українське товариство глухих (УТОГ) — всеукраїнська громадська організація людей з вадами слуху. Була заснована у 1933 році. Член Всесвітньої федерації глухих (ВФГ). На сьогодні обласні і територіальні організації УТОГ об’єднують понад 50 тисяч громадян України з порушеннями слуху та мови. На території Дніпропетровської області наявна Дніпропетровська обласна організація УТОГ (Криворізька, Нікопольська, Кам’янська, Павлоградська, Дніпровська територіальні організації УТОГ) посилання: https://utog.org/perekladachi/bezbarernist-dlia-gluhih/
Слід також приймати до уваги, що пристосування об’єктів культурної спадщини має відбуватись з урахуванням вимог Закону України «Про охорону культурної спадщини».
Необхідно враховувати також, що вимоги абзацу п’ятого пункту 165 Ліцензійних умов стосується створених умов для доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення для ліцензіатів, які провадять діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами через аптечні заклади (аптеки та аптечні пункти). Тому, Службою під час перевірки наявності матеріально-технічної бази, необхідної для провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами у ліцензіата, який провадить діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами питання наявності умов для доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення розглядається в обов’язковому порядку.
Служба в черговий раз наголошує на необхідності дотримання вимог законодавства України під час провадження діяльності з роздрібної торгівлі ліками. Зокрема, ліцензіат зобов’язаний виконувати вимоги Ліцензійних умов, а здобувач ліцензії для її отримання — відповідати Ліцензійним умовам.
If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.