Щодо розширення урядової програми «Доступні ліки». Обов’язок укладання договору про реімбурсацію з 1 липня 2025 року для усіх суб’єктів господарювання, які провадять господарську діяльність із роздрібної торгівлі лікарськими засобами.
Опубліковано 09.05.2025 о 09:44У зв’язку із виявленими Держлікслужбою критичними порушеннями за результатами перевірок аптек у І кварталі 2025 року, зокрема, відсутністю фахівців із фармацевтичною освітою, міністерство охорони здоров’я ініціює запуск реєстру фармацевтів та системні перевірки аптечних закладів із використанням даних електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ).
Нагадуємо, що Кабінет Міністрів України вніс зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) (далі — Ліцензійні умови), які передбачають підключення аптечного закладу до електронної системи охорони здоровʼя (ЕСОЗ) з метою забезпечення можливості відпуску рецептурних ліків в аптеках за електронним рецептом. Прийнята постанова від 27.09.2022 р. № 1055 доповнює Ліцензійні умови пунктом 31-2 та містить вимогу щодо підключення до ЕСОЗ, яка набула чинності для всіх суб’єктів господарювання з 1 квітня 2023 р.
На період дії воєнного стану виняток зроблено для аптек, розташованих у зоні проведення воєнних (бойових) дій або тих, що перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Нагадуємо, що мешканці сіл, прифронтових та віддалених територій можуть скористатися доставкою ліків через Укрпошту (послуга діє по всій країні) чи мобільні аптечні пункти, які вже працюють у 16 областях.
Для того щоб зареєструватися в ЕСОЗ аптекам необхідно:
1) обрати медичну інформаційну систему (МІС). Перелік підключених МІС, які надають послуги аптекам, можна знайти на сайті ehealth.gov.ua. Під час вибору МІС та укладення договору МОЗ радить звертати особливу увагу на надання послуг з навчання та підтримки, що є одними з пріоритетних вимог;
2) зареєструвати керівника, заклад та його підрозділи в ЕСОЗ;
3) забезпечити уповноважених працівників закладу кваліфікованим електронним підписом;
4) зареєструвати всіх інших фармацевтичних працівників, які здійснюють відпуск рецептурних ліків, у системі.
Описані кроки є основними. Для отримання детальніших рекомендацій щодо реєстрації аптечного закладу та коректного внесення даних до ЕСОЗ потрібно звернутися до представників МІС.
Пізніше Держлікслужбою був розроблений проєкт постанови, прийнятої Кабінетом Міністрів України 22 грудня 2023 року № 1362 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 929 і від 27 лютого 2019 р. № 136». Згідно з вимогами прийнятої постанови, у разі розміщення аптеки та/або аптечного пункту ліцензіата в приміщенні та/або на території лікувально-профілактичного закладу ліцензіат укладає договір про реімбурсацію відповідно до Порядку укладення, зміни та припинення договору про реімбурсацію та за формою, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2019 р. № 136 «Деякі питання щодо договорів про реімбурсацію».
Суб’єкти господарювання, аптеки та/або аптечні пункти яких розміщені у приміщенні та/або на території лікувально-профілактичного закладу, зобов’язані укласти договір з НСЗУ з метою забезпечення в таких аптечних закладах відпуску споживачам лікарських засобів та/або медичних виробів згідно з умовами укладеного договору.
Отже, наразі всі аптеки, які розміщені на території або всередині закладів охорони здоровʼя, вже зобовʼязані працювати по програмі «Доступні ліки». У разі, якщо в аптечному закладі при лікарні пацієнту відмовили у відпуску препарату з «Доступних ліків», він може звернутися на гарячу лінію НСЗУ 16−77.
Урядова програма реімбурсації «Доступні ліки» — це програма, завдяки якій люди з хронічними захворюваннями мають змогу отримувати необхідні ліки безоплатно або з частковою доплатою. Вона впроваджена для зменшення фінансового навантаження на пацієнтів та збільшення доступності ліків. Програма продовжує діяти в період воєнного стану.
Окрім того, постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2024 р. № 1417 вносяться зміни до постанов:
– від 30.11.2016 р. № 929 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)»;
– від 27.02.2019 р. № 136 «Деякі питання щодо договорів про реімбурсацію».
Відповідно до цих змін з 1 липня 2025 р. суб’єкти господарювання, які провадять діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, зобов’язані укласти з Національною службою здоров’я України договір про реімбурсацію лікарських засобів та/або медичних виробів. Це стане ключовим етапом підготовки до масштабного розширення програми «Доступні ліки», яка з липня 2025 року має охопити усі аптеки України.
Таким чином, запроваджується обов’язок для усіх аптечних закладів (аптек, аптечних пунктів) незалежно від місця їх розміщення чи території знаходження укласти договір про реімбурсацію.
If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.