Інформація щодо важливості створення стійких систем безпеки та здоров’я на роботі (БЗР)

Опубліковано 08.06.2021 о 11:27

Міжнародна організація праці (далі — МОП) заснована у 1919 році. Це одна із найстаріших міжнародних міжурядових організацій. Своїми першочерговими завданнями МОП визначає: підтримку демократії і соціального діалогу, боротьбу з бідністю і безробіттям, заборону дитячої праці. За рішенням організації 28 квітня відзначають Всесвітній день охорони праці.  Вперше під такою назвою його відзначали у 2003 році. У міжнародний день охорони праці в Україні також відзначають День охорони праці (указ Президента України № 685/2006 виданий 18.08.2006). День охорони праці в Україні запроваджено з метою привернення уваги суспільства, органів  державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням в Україні.

Пандемія COVID-19 обумовила вибір теми Всесвітнього дня охорони праці і у 2021 році. Новий девіз  Всесвітнього дня безпеки та здоров’я на роботі — 2021: “Передбачати, готуватися та реагувати на кризи — Інвестуймо зараз  у стійкі системи безпеки та здоров’я на роботі”.

МОП у Всесвітній день охорони праці акцентувала увагу на надзвичайно важливій проблемі, актуальній для всього зайнятого населення у світі.  Минулого року  вірус зупинив життя цілої планети і внаслідок цього, звичайно, постраждали як роботодавці, так і працівники. Наслідки негативного впливу коронавірусної інфекції на сферу праці доводиться долати до цього часу.

Разом з кризою прийшло усвідомлення важливості зміцнення систем безпеки та здоров’я на роботі (далі — БЗР), включно зі службами безпеки та охорони здоров’я, як на національному рівні, так і на рівні підприємств. Саме тому Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі буде присвячений стратегіям зміцнення національних систем БЗР та спрямованим на посилення життєстійкості та протидії нинішнім і майбутнім кризам з урахуванням винесених уроків і набутого досвіду в сфері праці.

У 2021 році Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі присвячений залученню потенціалу елементів системи БЗР, визначених у Конвенції 2006 року про основи, що сприяють безпеці та здоров’ю на роботі (№ 187). МОП прагне показати важливість створення стійких систем БЗР та інвестування коштів у них. Організація висвітлюватиме як регіональні, так і національні приклади зменшення і попередження поширення COVID-19 на робочому місці. Подбайте про захист працівників, а саме. Як правильно мити руки. Коли потрібна захисна маска, засоби індивідуального захисту. Як застосовувати рукавички. Що має знати кожен працівник.

Як відзначати День охорони праці 2021 на підприємстві. Якщо ви хочете, щоб День охорони праці став ефективним інструментом, залучіть до участі у заходах якнайбільше працівників. Обговоріть проблемні питання та проведіть круглі столи не лише з керівниками структурних підрозділів, а й із працівниками — так вони побачать, що вас насправді турбує безпека персоналу. Крім того, зворотний зв’язок від працівників допоможе визначити причини наявних проблем.

Сьогодні, в умовах пандемії COVID-19 виробництво ще не настільки досконале, аби працівник не платив йому найціннішим, що у нього є – здоров’ям та життям. Людину, зайняту на виробництві, небезпека підстерігає на кожному кроці. І навіть за умови ретельного дотримання вимог  інструкції з охорони праці ніхто не може гарантувати їй збереження життя і здоров’я.

Знизити травматизм, нещасні випадки на виробництві можна. Роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. Під час укладання трудового договору роботодавець повинен проінформувати працівника під розписку про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров’я та про права працівника на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору.

Державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах: пріоритету життя і здоров’я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці; соціального захисту працівників, повного відшкодування шкоди особам, які потерпіли від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; встановлення єдиних вимог з охорони праці для всіх підприємств та суб’єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності;(ст.4 Закону України “Про охорону праці”). Тобто первинне і головне завдання роботодавця, незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання – життя і здоров’я працівника. Зрештою, це конституційна константа. На жаль, практика сьогодення свідчить про недотримання цих основоположних принципів у повсякденному житті.

В умовах економічної кризи та спаду виробництва під час пандемії COVID-19 роботодавці скорочують персонал, об’єднують посади. При цьому часто питання охорони праці стають другорядними, під скорочення потрапляють працівники служби охорони праці. Гасло: “Надаєш роботу – створюй безпечні умови праці” – є обов’язковим далеко не для кожного керівника-роботодавця.  Пам’ятаймо – цінність результатів будь-якої трудової діяльності не може бути вище цінності здоров’я та життя працівника.

Просимо – дотримуйтесь правил з охорони праці!

Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Чернігівській області

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

МОЗ просить повідомляти про випадки примусового виписування з лікарень хворих на COVID-19

Наступна

В Україні встановлено нові карантинні правила — роз’яснює МОЗ