18-24 листопада — Всесвітній тиждень обізнаності про антибактеріальні лікарські засоби (World Antimicrobial Awareness Week). Це ініціатива, яка щорічно проводиться ВООЗ задля боротьби з розвитком антибіотикорезистентності.

Опубліковано 20.11.2023 о 12:39

Антибіотикотерапія — це, без сумніву, один з найвидатніших винаходів ХХ століття, вплив якого на розвиток медицини та людського суспільства неможливо переоцінити. Утім, неконтрольоване використання антибіотиків і нескінченна генетична гнучкість мікроорганізмів призвели до виникнення й швидкого поширення антибіотикорезистентності.

Надмірне використання антибіотиків призводить до того, що бактерії мутують і пристосовуються – антибіотики перестають діяти. Резистентність або стійкість до антимікробних препаратів вважається серйозною загрозою для людей у майбутньому, а зростаючий рівень стійких бактерій може збільшити кількість інфекційних захворювань. Регулярне вживання антибіотиків, які присутні у м’ясі птиці, свинини, яловичини, індички та риби, сприяє виникненню антибіотикорезистентності (стійкості до ліків), а також може стати причиною зниження імунітету, порушення обміну речовин, алергічних реакцій, появи набряків, дерматиту, дисбактеріозу.

Майбутнє без ефективних антибіотиків суттєво змінить якість життя сучасної людини. За даними досліджень 700 000 людей у всьому світі помирають від бактеріальних інфекцій щороку, оскільки антибіотики вже не ефективні. Якщо не вживати рішучих дій, щорічна глобальна смертність від стійких до антибіотиків інфекцій сягатиме 10 мільйонів осіб до 2051 року. Мікроорганізми, які набули стійкості до антибіотиків, виживають і розмножуються. Протимікробні препарати, які застосовуютьcя в тваринництві, із сечею та гноєм потрапляють у довкілля, а саме – у водойми, ґрунти, накопичуються у рослинах і можуть далі передавати свої гени бактеріям, навіть інших видів, сприяючи розвитку стійкості серед мікроорганізмів ґрунту чи водойм. Все це сприяє поширенню резистентності до антибіотиків у мікробному світі. Вже через шість тижнів після потрапляння антибіотиків в ґрунт їх знаходять в рослинах. Навіть не значна кількість антибіотиків здатна потрапляти з продуктами рослинного походження в організм тварин та людей, що призводить до накопичувального ефекту.

Надмірне та нераціональне застосування антибіотиків вважається однією з основних причин поширення резистентності до протимікробних препаратів. У тому числі важливе значення у цьому процесі має їх безрецептурний продаж, часте використання в сільському господарстві й ветеринарії, низький інфекційний контроль, недостатня поінформованість як фахівців сфери охорони здоров’я, так і пацієнтів, та недооцінка ситуації всіма зацікавленими сторонами.

У чому ж полягає загроза інфекцій, викликаних антибіотикорезистентними збудниками?

Справа в тому, що такі інфекції, як правило, відрізняються більш тривалим перебігом, частіше вимагають госпіталізації, збільшують тривалість перебування в стаціонарі, погіршують прогноз для пацієнтів і, звичайно, збільшують вартість лікування.

Антибіотики використовуються для профілактики і лікування бактеріальних інфекційних захворювань. Стійкість до антибіотиків розвивається, коли внаслідок застосування цих препаратів змінюються бактерії: бактерія стає нечутливою до антибіотиків, які використовуються для лікування спричинених нею інфекцій. Тобто антибіотикорезистентність розвивається у бактерій, а не у людей чи тварин. Викликані такими бактеріями інфекції лікувати значно важче, аніж інфекції, спричинені бактеріями, які не мають антибіотикорезистентності. Це означає довше і дорожче лікування інфекційних захворювань та післяопераційних ускладнень, підвищення рівня смертності. Люди помирають від пневмонії, туберкульозу та інших хвороб, викликаних бактеріями, тільки тому, що бактерія не реагує на антибіотики, які мають її знищити.

Що більше бактерій адаптовані до антибіотиків, то загрозливішою стає ситуація у майбутньому. Зокрема, приймаючи антибіотики без вагомих причин люди наближають ймовірну ситуацію, коли антибіотики перестануть в принципі допомагати і ми повернемося до тих часів, коли ліків від туберкульозу, холери, сифілісу та інших бактеріальних хвороб просто не буде.

Наразі світові необхідно в невідкладному порядку змінити способи призначення та використання антибіотиків. Навіть якщо будуть розроблені нові ліки, без зміни поведінки стійкість до антибіотиків залишиться серйозною загрозою. Зміна поведінки повинна включати дії спрямовані на скорочення розповсюдженості інфекції шляхом вакцинації, миття рук та відповідної харчової гігієни.

Стійкість до антибіотиків збільшується до загрозливого рівня у всіх країнах світу. Щоденно у світі виникають та розповсюджуються нові механізми стійкості, загрожуючи нашій здатності лікувати розповсюджені інфекційні хвороби.

Антибіотикорезистентність призводить до зниження ефективності ліків у доступних варіантах лікування, а отже, і до збільшення смертності. Первісними причинами цього явища є фактори навколишнього середовища, які сприяють генетичній мутації бактеріальної клітини, тим самим пригнічуючи активний інгредієнт антибіотиків, а також нераціональне застосування антибіотиків у ветеринарії, в закладах охорони здоров’я, самолікування та останнім часом – брак інвестицій у розробку нових ліків.

Стійкість до антибіотиків може попередити кожен із нас, для цього варто тільки застосувати наступні поради:

  • приймати антибіотики тільки за призначенням кваліфікованого працівника охорони здоров’я;
  • ніколи не вимагати антибіотиків, якщо, за словами медпрацівника, в них немає необхідності;
  • завжди дотримуватися рекомендацій медпрацівника при використанні антибіотиків та завершувати курс їхнього приймання, навіть якщо наступило покращення;
  • ніколи не давати свої антибіотики іншим особам або не використовувати антибіотики, які залишилися після курсу прийому;
  • запобігати зараженню відповідно до «П’яти найважливіших принципів безпечного харчування», регулярно миючи руки, дотримуючись гігієни під час приготування їжі, уникаючи тісного контакту з хворими, практикуючи безпечні статеві стосунки та своєчасно роблячи щеплення.

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Полтавській області надає ОНОВЛЕНИЙ (станом на 09.11.2023) перелік аптечних закладів Полтавської області, що реалізують інсуліни

Наступна

Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Полтавській області надає ОНОВЛЕНИЙ (станом на 29.11.2023) перелік аптечних закладів Полтавської області, що реалізують інсуліни