18-24 листопада –  Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків

Опубліковано 17.11.2023 о 15:29

Метою проведення Всесвітнього тижня є відповідальне споживання  антибіотиків та підвищення обізнаності громадськості до стійкості до антибактеріальних лікарських засобів.

У 1945 році за відкриття пеніциліну Флемінгу, Чейну і Флорі було присуджено Нобелівську премію, що ознаменувало початок ери антибіотиків.

Антибіотики вважають одним з найвидатніших відкриттів у медицині XX сторіччя і універсальною зброєю проти більшості патогенних бактерій, проте поява резистентності до них загрожує поверненням в доантибіотикову еру.

Антибіотикорезистентність — це стійкість бактерій до антибактеріального препарату, який має їх знищити. Чим частіше ми вживаємо антибіотики, тим швидше виникає цей процес.

Основними причинами тотального поширення цього явища стали надмірне та нераціональне застосування антибіотиків, у т.ч. сильнодіючих і широкого спектру, їх безрецептурний продаж, недостатня поінформованість і недооцінка ситуації медичними та фармацевтичними працівниками.

За даними ВООЗ, через набуту стійкість бактерій до антибіотиків у світі щороку помирає близько 700 тисяч людей від бактеріальних захворювань, які ще нещодавно швидко та без наслідків підлягали антибіотикотерапії.

Вчені прогнозують, що через широку доступність антибіотиків та поширене самолікування кількість смертей внаслідок стійкості бактерій буде стрімко зростати.

Там, де антибіотики можна придбати без рецепта, поява та поширення резистентності погіршується. Стійкість до антибіотиків зростає до небезпечно високого рівня в усіх частинах світу.

Тож впровадження електронного рецепта (е-рецепт) на антибактеріальні препарати має за мету мінімізувати неконтрольоване та самовільне вживання антибіотиків, яке, своєю чергою, стимулює глобальну проблему антибіотикорезистентності.

Українські аптеки з серпня 2022 року відпускають антибіотики за е-рецептом. Виняток становлять аптеки, розташовані на окупованих територіях, або в зоні ведення бойових дій.

Рецепт на антибіотики виписує той лікар, який призначає лікування. Це може бути лікуючий лікар, наприклад, стоматолог, отоларинголог або сімейний лікар. Рецепт може виписати лікар як державного, так і приватного закладу.

Роль фармацевта у підборі антибіотика для пацієнта з е-рецептом також є надзвичайно важливою.

Фармацевт перевіряє назву діючої речовини, дозу та форму випуску лікарського засобу, який був призначений лікарем. Змінювати їх фармацевт не має права.

Однак, з урахуванням вищевикладеного, фармацевт може рекомендувати пацієнту конкретний препарат, враховуючи асортимент антибіотиків, представлених в аптеці, та цінові категорії лікарських засобів.

Правила відповідального вживання антибіотиків:

  • антибіотики діють лише на бактерії. Ніколи не використовуйте їх при вірусних інфекціях, бо антибіотики безпорадні в боротьбі з ними;
  • не займайтесь самолікуванням! Лише лікар може чітко визначити, коли варто приймати антибіотики та які саме;
  • не переривайте курс антибіотиків самостійно. І ніколи не викорстовуйте самовільно антибіотики з пачки, яка залишилася після курсу лікування. Не діліться цими ліками з іншими та не радьте їх приймати;
  • вакцинуйтесь, стежте за гігієною рук, тримайтесь якомога далі від хворих людей. Це і профілактика захворювань, і можливість зменшити кількість використання антибіотиків;
  • негайно звертайтесь до лікаря, якщо антибіотики, які він прописав, не полегшують симптоми захворювання. Можливо, вам необхідно підібрати інший препарат.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Представники Держлікслужби взяли участь у форматі онлайн у 12-й нараді Механізму держав-членів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) з некондиційної та фальсифікованої продукції

Наступна

Звіт за 13-17 листопада 2023 року