Аптечна практика сьогодні і завтра: Електронний рецепт

Опубліковано 17.01.2022 о 11:55

У 2022 р. електронні рецепти виписуватимуться не лише на препарати за програмою «Доступні ліки» — до кінця року відпуск усієї групи рецептурних лікарських засобів має повністю перейти на е-рецепти. Винятки становитимуть препарати, які виготовляються на базі аптек (екстемпоральні), та незареєстровані лікарські засоби, які ввозяться на територію України громадянами для індивідуального використання.

Впровадження е-рецептів буде поетапним. Практичні аспекти цього процесу роз’яснила Ірина Ліштаба, проєктний менеджер проєкту «Електронний рецепт», ДП «Електронне здоров’я». Впровадження доопрацьованого функціоналу відбуватиметься у 4 етапи:

виписування та погашення е-рецептів на антибактеріальні препарати за власні кошти пацієнта — з квітня 2022 р.;

розширення правил доступу лікарів до рецептів та адміністративних функцій аптечних закладів;

виписування та погашення е-рецептів на лікарські засоби з групи отруйних, наркотичних та психотропних речовин за власні кошти пацієнтів — з липня 2022 р.;

виписування та погашення е-рецептів для всіх лікарських засобів за всіма джерелами фінансування — з жовтня 2022 р.

Сам функціонал відпуску ліків за е-рецептами залишається таким самим, що і для програми реімбурсації, але доповнюється новими можливостями. Для погашення е-рецептів поза межами програми «Доступні ліки» аптеці не потрібно укладати договір з НСЗУ.

Е-рецепт може бути виписаний лікарем на будь-який препарат, який міститься в Державному реєстрі лікарських засобів. В одному е-рецепті може бути виписано один лікарський засіб, у тому числі комбінований (тобто такий, який містить декілька міжнародних непатентованих найменувань). Дозволяється виписувати більше ніж одну упаковку ліків в одному рецепті. Часткове погашення рецептів буде доступне лише для рецептів поза межами бюджетних коштів.

4 групи програм фінансування: програми реімбурсації, місцеві бюджети, власні кошти пацієнта та інші (будь-яка інша програма «за замовленням»). На рівні програм визначатимуться окремі правила — строк дії рецепта, дозвіл на часткове погашення тощо.

Як підготуватися аптекам? Передусім необхідно обрати медичну інформаційну систему (МІС) з функцією погашення е-рецепта або запитати у своєї медичної інформаційної системи (МІС) про розробку відповідного функціоналу, зареєструвати/дореєструвати працівників в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ), отримати для них кваліфікований електронний підпис (КЕП) та пройти навчання щодо роботи з функціоналом. Наразі передбачено розробку методу погашення е-рецептів за певними програмами без КЕП. Якщо це буде дозволено на нормативному рівні, таку функцію буде активовано, зазначила спікер. Також має з’явитися така функція, як можливість скасування е-рецепта в аптеці в рамках фармацевтичної опіки.

Із впровадженням третього етапу для аптек, які відпускають наркотичні препарати, буде передбачено можливість реєстрації ліцензії на обіг наркотичних лікарських засобів. Після проходження верифікації в ЕСОЗ вони зможуть здійснювати відпуск е-рецептів на наркотичні препарати. Усі обмеження щодо виписування та погашення е-рецептів на наркотичні засоби, що передбачені законодавством, будуть «зашиті» в систему. Коли та як зареєструвати таку ліцензію, повідомлятиметься додатково через МІС.

За матеріалами www.apteka.ua

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

Зберігання вакцин за ультранизьких температур: в Україну доставлено 14 морозильних камер

Наступна

Усім зацікавленим. Інформація щодо здійснення  ринкового нагляду