Щодо відпуску рецептурних лікарських засобів під час воєнного стану

Опубліковано 10.04.2023 о 10:09

Розглядаючи у хронологічному порядку зміни, запроваджені до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), (постанова КМУ від 30 листопада 2016 р. № 929) під час воєнного стану, зазначаємо, що, відповідно до Постанови КМУ  від 7 травня 2022 р. №542, https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/542-2022-%D0%BF#n2, внесено зміни до пункту 311 Ліцензійних умов та дозволено відпуск рецептурних лікарських засобів (крім лікарських засобів, які містять наркотичні засоби, психотропні речовини та виписуються на спеціальних рецептурних бланках за формою № 3, комбінованих лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини чи прекурсори в кількості, що не перевищує їх гранично допустиму норму, отруйних та сильнодіючих лікарських засобів), без рецепту лікаря, за умови надання пацієнтам працівниками аптек та їх структурних підрозділів під час відпуску таких лікарських засобів роз’яснення щодо необхідності їх застосування згідно із зазначеною інструкцією. Ця постанова діє до дня припинення чи скасування воєнного стану.

Наступною Постановою КМУ від 19 липня 2022 р. № 809, https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/809-2022-%D0%BF#n2 внесено доповнення до того ж пункту 311 Ліцензійних умов зміною, що стосувалася відпуску антибактеріальних лікарських засобів, які повинні відпускатися за рецептом лікаря, окрім випадку їх відпуску з аптек та їх структурних підрозділів, місце провадження діяльності яких знаходиться в межах територій територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), перелік яких затверджується наказом Мінреінтеграції.

Чинні Ліцензійні умови станом на 1 квітня 2023 року містять пункт 311 вже у редакції зі змінами, відповідно до Постанови КМУ від 17 березня 2023 р. № 236, https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/236-2023-%D0%BF#n2, де зазначено, що відпуск рецептурних лікарських засобів можливий без рецепту лікаря на територіях, які включені Мінреінтеграції до підрозділу 2 розділу I і розділу II переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції.

Таким чином, законодавчі зміни, які дозволяють безрецептурний відпуск рецептурних лікарських засобів станом на 1 квітня 2023 року, стосуються виключно територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих, включених до Переліку, затвердженого Мінреінтеграції (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1668-22#n19) Але, навіть на таких територіях потрібен рецепт на наркотичні, психотропні та  комбінованих лікарські засоби, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини чи прекурсори в кількості, що не перевищує їх гранично допустиму норму,  а також на отруйні та сильнодіючі препарати.

Окрім зазначених територій,  всі рецептурні лікарські засоби повинні відпускатися за рецептом (п.162 Ліцензійних умов).

Щодо відпуску антибіотиків, цей абзац виключено, тобто, антибактеріальні лікарські засоби не виділяють в окрему групу, а відпускають, відповідно до правил відпуску рецептурних ліків, тобто за рецептом, окрім певних територій, включених до Переліку Мінреінтеграції.

Слід також зазначити, що з 1 квітня 2023 року відпуск всіх рецептурних лікарських засобів можливий за електронним рецептом. Відповідна зміна до Ліцензійних умов запроваджена Постановою КМУ від 27 вересня 2022 р. № 1055, https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1055-2022-%D0%BF#n2, та зобов’язує усіх суб’єктів, які провадять господарську діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, забезбечити роботу з електронною системою охорони здоров’я. Окрім того, лікарські засоби у перехідному періоді впродовж дії воєнного стану можна відпускати як за паперовим, так і  за е-рецептом.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

До уваги суб'єктів господарювання!

Наступна

Увага! Термін карантину продовжено!