Інформація присвячена Всесвітньому тижню обізнаності про стійкість до антибіотиків та боротьбі з антибіотикорезистентністю
Опубліковано 20.11.2023 о 11:30Антибіотики – потужні лікарські засоби для боротьби з небезпечними для життя людей бактеріальними інфекційними хворобами. Проте попри їх неоціненну користь, їх слід застосовувати правильно.
Це серйозні рецептурні лікарські засоби, які мають призначатися виключно лікарем. Тільки лікар може визначити доцільність прийому антибіотика, підібрати ефективну діючу речовину, дозування та режим прийому препарату.
Щороку в осінньо-зимовий період реєструється зростання захворюваності респіраторно-вірусними інфекціями та грипом, а одночасно з цим загострюється проблема необґрунтованого, безконтрольного самолікування антибактеріальними засобами.
Основна роль фармацевта – надати відвідувачу аптечного закладу при відпуску об’єктивну інформацію про застосування антибіотиків, поінформувати про правила прийому та можливі побічні дії. Важливо донести відвідувачу, чому антибіотикорезистентність така серйозна проблема, і відмітити, що антибіотикотерапія має тривати стільки, скільки призначив лікар, і не перериватися самостійно. Адже зловживання антибіотиками є наслідком низької поінформованості населення про загрозу антибіотикорезистентності.
Оскільки проблема антибіотикорезистентності стала глобальним викликом сьогодення, головною причиною якої є нераціональне застосування антибактеріальної терапії, запровадження контрольованого відпуску антибіотиків є важливим інструментом протидії самолікуванню та профілактикою розвитку резистентності.
Саме тому, важливим етапом у розв’язанні проблеми неконтрольованого вживання лікарських засобів, в тому числі антибактеріальних засобів, стало впровадження e-рецепта. Відповідно до наказу МОЗ України від 21.07.2022 р. № 1284 є запровадження електронних рецептів на рецептурні лікарські засоби, що належать до антибактеріальних препаратів для системного застосування. Регулювання відпуску антибіотиків шляхом запровадження e-рецепта – одне з рішень, яке дозволить відстежувати дані про призначення та обʼєми використання антибіотиків в Україні, а також протистояти антибіотикорезистентності, внаслідок якої все більше і більше інфекцій набувають стійкості до медикаментів та зменшити ризики неефективної антибіотикотерапії.
Відовідно до Положення про Державну службу з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Волинській області, затвердженого наказом Держлікслужби від 17.02.2017 року № 174, одним із завдань Служби є здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог законодавства щодо порядку відпуску лікарських засобів з аптечних закладів.
На усне розпорядження МОЗ України спеціалістами Служби здійснюється моніторинг відпуску антибактеріальних лікарських засобів з аптечних закладів області, результати якого заносяться у відповідну таблицю.
У ході проведення моніторингу, з працівниками аптечних закладів ведуться роз’яснювальні бесіди про те, що вони повинні пояснювати відвідувачам, що самопризначення та безконтрольне вживання антибіотиків може не лише зашкодити здоровʼю людини, але і стимулює розвиток антибіотикорезистентності, унаслідок якої бактерії набувають стійкості до лікування. Це може призвести до того, що інфекційні хвороби, які сьогодні швидко й без наслідків лікуються антибактеріальними препаратами, можуть стати смертельно небезпечними.
Також наголошується на тому, що відповідно до статті 42-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення Порушення встановленого порядку реалізації (відпуску) лікарських засобів «Реалізація (відпуск) лікарських засобів в аптечних закладах без рецепта у заборонених законодавством випадках» – тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, – тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.