14 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом!

Опубліковано 14.11.2023 о 13:44

Цукровий діабет — хронічне ендокринне прогресуюче захворювання, характеризується відносним або повним дефіцитом інсуліну— гормону підшлункової залози.

Як повернути собі повноцінне життя з діагнозом “цукровий діабет”?

Цукровий діабет – не вирок. Його можна повернути назад ще на початкових стадіях розвитку. Як розпізнати хворобу, зупинити її перебіг чи продовжувати боротись із “солодким ворогом” на рівних?

За що відповідає інсулін? Він керує процесами обміну енергією в організмі. Цей гормон допомагає потрапити глюкозі у клітину. Якщо інсуліну не вистачає, вміст цукру у крові значно піднімається.

Симптоми:

  • постійне почуття спраги
  • часте сечовипускання
  • зміна ваги незалежно від способу життя (як у більшу, так і меншу сторону)
  • погане загоєння ран
  • шкірні інфекції, свербіж
  • схильність до перевтоми
  • посилене почуття голоду, немає повного насичення після їжі
  • поколювання в кінцівках, у вас часто “бігають мурашки” по тілу
  • проблеми зі статевим життям
  • сухість у роті
  • погіршення зору

Фактори ризику. Якщо до цієї хвороби схильні батьки, то в 50% випадків хворим виявляється і дитина. Малорухливий спосіб життя також зараховує вас до групи ризику. Погрожує здоров’ю і зловживання незбалансованим харчуванням (жирною та високовуглеводною їжею).

Розрізняють певні типи цукрового діабету

Цукровий діабет 1-го типу частіше виникає у підлітків і в юнацькому періоді. Ця категорія хвороби пов’язана із загибеллю бета-клітин підшлункової залози, які продукують інсулін. Тобто інсулін повністю зникає із внутрішнього середовища. І в результаті клітини не спроможні засвоювати цукор і залишаються без підживлення енергією. 1-й тип проявляється після вірусних інфекцій, збоїв у роботі імунної системи та рідше – через спадкову схильність.

Маса тіла при цьому може залишатись в нормі, навіть знижується.

Цукровий діабет 2-го типу припадає в середньому на 80% від загальної кількості хворих, найчастіше виникає у людей старших40 років, які страждають на надмірну вагу, ведуть малорухливий спосіб життя і зловживають неправильним харчуванням. За наявності цього різновиду цукрового діабету постачання в організм інсуліну від бета-клітин є, але клітини втрачають здатність його розпізнавати.

Також виділяють цукровий діабет вагітних або гестаційний (у період вагітності відбувається порушення вуглеводного обміну) та діабет, що виник унаслідок недостатності харчування.

Лікування цукрового діабету

Процес лікування цукрового діабету передбачає самоорганізацію та самодисципліну. Вам необхідно контролювати свій розклад дня та добовий раціон.

Хворим слід дотримуватись ритміки харчування, не вживати продукти з надмірною кількістю цукру та солодкі фрукти. Так звані “солодощі для діабетиків” медики також вважають лише самонавіюванням. Фруктоза, що міститься в них, згодом так чи інакше перетворюється на глюкозу. І показники цукру зростають.

Пацієнтам з діагнозом цукрового діабету першого типу лікарі призначають такий тип лікування, як інсулінотерапію (введення в організм інсуліну). Для хворих 2-м типом цукрового діабету підбирають спеціальну дієтотерапію з різними видами фізичної активності. Ендокринолог може також прописати медикаментозний метод лікування (прийом низки ліків). Іноді, при важкій формі цукрового діабету 2 типу, необхідна інсулінотерапія.

Гестаційний цукровий діабет, який виділяють в окрему категорію, лікують за допомогою дієти, або ж ендокринолог може прописати інсулінові ін’єкції.

Віримо в перемогу!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

ПЕРЕВІРКА ФАРМАЦЕВТИЧНОГО РИНКУ ЩОДО МОЖЛИВИХ ПОРУШЕНЬ

Наступна

ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ ПІДВИЩЕННЯ ОБІЗНАНОСТІ ПРО ПРОБЛЕМУ СТІЙКОСТІ ДО ПРОТИМІКРОБНИХ ПРЕПАРАТІВ, 18-24 ЛИСТОПАДА 2023 РОКУ