Щодо контролю дотримання Порядку відпуску ЛЗ і ВМП з аптек і їх структурних підрозділів (Лист №259-01.1/02/05.17-21 від 22.07.2021)
Опубліковано 22.07.2021 о 14:44Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Полтавській області (далі – Служба) НАГАДУЄ, що на виконання доручення Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками від 02.11.2020 № 8120-001.1/004.0/17-20 суб’єктам господарювання, що займаються роздрібною торгівлею лікарськими засобами НЕОБХІДНО посилити заходи контролю щодо дотримання Порядку відпуску лікарських засобів та медичних виробів з аптек та їх структурних підрозділів, затвердженого наказом МОЗ України від 19.07.2005 № 360 (далі – Порядок) та запобіганню безконтрольного прийому антибіотиків та самолікуванню (лист від 04.11.2020 № 553-01.1/02/05.17-20).
Проте попередній аналіз ситуації щодо стану забезпечення внутрішнього ринку групами препаратів, які застосовуються при лікуванні коронавірусної хвороби, протимікробних, протигрибкових препаратів, антибіотиків та ін. вказують на вірогідну подальшу реалізацію аптечними закладами рецептурних препаратів без рецепту, що є порушенням вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) (далі – Ліцензійні умови), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2019 № 929, та порушенням Порядку.
З метою посилення заходів контролю із запобігання безконтрольному прийому лікарських засобів та самолікування Служба доручає керівникам суб’єктів господарювання:
– забезпечити відпуск рецептурних лікарських засобів з аптек та аптечних пунктів лише за рецептом лікаря (п. 162 Ліцензійних умов та п. 3 Порядку);
– провести роз’яснювальну роботу з провізорами і фармацевтами, які займаються відпуском лікарських засобів про недопущення порушення вимог Ліцензійних умов при продажу лікарських засобів, які відпускаються за рецептом;
– забезпечити контроль за зберіганням в окремих шафах, на вітринах (до яких немає доступу споживачів) лікарських засобів, що відпускаються за рецептом лікаря, з обов’язковою позначкою «Відпуск за рецептом лікаря» (п.163 Ліцензійних умов);
– перевірити наявність в залі обслуговування населення інформації щодо особливостей правил відпуску лікарських засобів (п.165 Ліцензійних умов).
Одночасно звертаємо увагу, що відповідно статті 424 Кодексу України про адміністративні правопорушення: продаж лікарських засобів в аптечних закладах без рецепта у заборонених законодавством випадках – тягне за собою накладення штрафу від шести до двадцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, – тягне за собою накладення штрафу від двадцяти п’яти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рекомендуємо приділяти увагу:
– роз’яснювальній роботі з населенням щодо шкоди самолікування та надзвичайної важливості звернення до лікаря при наявності симптомів захворювань;
– розмістити в торгівельному залі кожного аптечного закладу додаткову інформацію для споживачів щодо відпуску антибіотиків, протигрибкових та протимікробних лікарських засобів за рецептом лікаря (на бланку форми Ф-1 згідно з Порядком).
Про вжиті заходи повідомляти Службу щочетверга в електронному вигляді на електронну адресу Myroniuk_AV@dls.gov.ua з наданням копій підтверджуючих документів (протокол зборів, навчання, фото оголошення в торгівельному залі, у тощо).