18-24 листопада-Всесвітній тиждень обізнаності про стійкість до протимікробних препаратів

Опубліковано 20.11.2023 о 13:40

Антибіотикорезистентність — це проблема світового масштабу і один із найбільш серйозних викликів для систем охорони здоров’я в усьому світі, адже нових антибіотиків за останні десятиліття майже не з’явилося. Наразі, за даними ВООЗ, у світі щорічно від резистентних до антибіотиків інфекцій помирає близько 700 тис. осіб. Особливо поширена антибіотикорезистентність у країнах із низьким та середнім рівнем доходу, до яких можна віднести й Україну. Нераціональне застосування антибіотиків може призвести до тяжких наслідків, коли інфекційні хвороби, які зараз швидко та ефективно лікуються з їх допомогою, можуть стати смертельно небезпечними.

Донедавна споживання антибіотиків майже не контролювалося. Через пандемію COVID-19 у 2020р. обсяги споживання антибіотиків суттєво збільшилися.

У 2021 р. для вирішення проблеми антибіотикорезистентності на рівні закладів охорони здоров’я, які надають медичну допомогу в стаціонарних умовах, в Україні розроблена Інструкція з впровадження адміністрування антимікробних препаратів у закладах охорони здоров’я, які надають медичну допомогу в стаціонарних умовах, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 3 серпня 2021 р. № 1614.

Однак внаслідок повномасштабного вторгнення рф в Україну 24 лютого 2022 р. COVID-19 відійшов на другий план, і споживання антибіотиків скоротилося. Внаслідок міграційних процесів через війну, яка спричинила масовий виїзд населення за кордон (близько 8 млн осіб), у 2022 р. показник споживання антибіотиків знизився вдвічі.

Для контролю споживання антибіотиків в амбулаторних умовах з 1 серпня 2022 р. запроваджено відпуск антибіотиків за електронним (е-)рецептом.

2023р. затверджено стандарт медичної допомоги «Раціональне застосування антибактеріальних і антифунгальних препаратів з лікувальною та профілактичною метою», розроблений відповідно до найкращих світових медичних практик, який визначає, які антимікробні препарати, в яких випадках і за якими механізмами мають призначати лікарі пацієнтам, щоб досягнути якісного та безпечного лікування з мінімальними ризиками поширення антимікробної резистентності.

Втім, як свідчить динаміка аптечного продажу препаратів АТС-групи J01 «Антибактеріальні засоби для системного застосування», проблема неконтрольованого споживання антибіотиків повністю ще не вирішена.

Боротьба з антибіотикорезистентністю – глобальна відповідальність як лікаря, так і пацієнта. Щоб запобігти розвитку стійкості до протимікробних препаратів кожному з нас варто дотримуватись простих правил і не займатись самолікуванням:

▪Приймати протимікробні препарати лише за призначенням лікаря. Не використовувати антибіотики при вірусних інфекціях.

▪Проходити повний курс лікування згідно з призначенням лікаря, не пропускати прийом ліків, не переривати лікування, навіть якщо стало краще.

▪Не ділитися протимікробними препаратами з друзями чи родичами і не «призначати» їм лікування.

За матеріалами щотижневика «АПТЕКА» та  даними аналітичної системи дослідження ринку «PharmXplorer» компанії «Proxima Research».

 

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Print button Версія для друку

Попередня

З 13 жовтня 2023 року відпуск наркотичних (психотропних) лікарських засобів здійснюватиметься за електронними рецептами

Наступна

Е-рецепт на наркотичні (психотропні) лікарські засоби: запитання та відповіді